Denník SME je partnerom podujatia
BRATISLAVA. Stretnú sa autori príbehov, ktoré menia svet. V utorok 16. októbra sa v Štúdiu L+S v Bratislave bude konať druhý ročník konferencie STORYTIME.
Známe osobnosti zo sveta filmu či literatúry prinesú svoje skúsenosti spoza kamery, písania príbehov alebo piesní, ktoré znejú z rádií.
Podujatie venovali Jánovi Kuciakovi
Pestrý program pozýva načúvať rozprávaniu svetových profesionálov všetkých súčasných aj budúcich novinárov, blogerov, marketérov, scenáristov, filmárov a ďalších rozprávačov príbehov.
STORYTIME
- Pre ďalšie informácie sledujte facebook STORYTIME alebo web www.storytime.osf.sk.
- Prostredníctvom webu STORYTIME si môžete aj zakúpiť vstupenky na podujatie.
- Vstupenky stoja 68 €, pre študentov 48 €.
„ Je to mimoriadne pestrá skupina zvučných mien, ktorá rozpráva príbehy mnohými jazykmi. Pátrajú po pravde, vyzdvihujú osudy ľudí v ťažkých životných situáciách alebo ukazujú zaujímavé príbehy z našej nedávnej minulosti, kde okrem dobra a krásy nachádzame aj odkaz do dnešných dní,“ hovorí Ľubica Stanek z Nadácie otvorenej spoločnosti, ktorá podujatie organizuje.
STORYTIME je konferenciou o odvahe, pamäti a hľadaní pravdy.
„ Podujatie sme symbolicky venovali Jánovi Kuciakovi, inšpiratívnemu mladému novinárovi, ktorý vystúpil na prvom ročníku podujatia. Veríme, že každý zo spíkrov tvorí príbehy, v ktorých tieto hodnoty nájdeme. Títo ľudia upozorňujú na prehliadané a odkrývajú skrývané, no dôležité životné príbehy, či fakty,“ dodáva Natália Tomeková z nadácie.
Súčasťou spoločnej afterparty konferencie STORYTIME a Filmového festivalu Jeden svet budú ešte dva netradičné pohľady z koncertného pódia.
Raper VEC a kapela Modré hory v KC Dunaj po 21:00 porozprávajú, ako vzniká silný text a kedy odozva publika prekvapí. A možno sa dozviete aj to, čo by mala mať zaručene silná skladba alebo prečo sa asi neujala.
Kto na konferencii Storytime vystúpi
(utorok, 16. október 2018, začína sa registráciou 8:30)
Agnieszka Holland
Svetovo uznávaná filmárka pôvodom z Varšavy má na konte Zlatý Glóbus, viacero nominácií a cien z filmových festivalov v Benátkach, Cannes aj v Berlíne a tri nominácie na Oscara.
Bude hovoriť o tom, ako vníma spoločenské udalosti v krajinách, kde žije a tvorí a ako ju ovplyvňujú v jej tvorbe. O rôznych prístupoch storytellingu vo filme a scenáristike, ale aj o tom, čo ich presahuje a spája. O vnútornej motivácii a zodpovednosti všetkých storytellerov - nielen filmárov.
Položí si otázku, či môže príbeh meniť históriu.
Michal Vašečka
Známy slovenský sociológ a dlhoročný pozorovateľ a komentátor diania na Slovensku a v strednej Európe.
Bude hovoriť o tom, ako príbeh našej spoločnosti ovplyvnila tragická vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Victor Ilie
Investigatívny novinár z Rumunska, ktorý sa venuje najmä korupcii v politike. V sérii článkov pomohol odhaliť podvody s tajnými účtami a nekalými finančnými praktikami významného rumunského politika Livia Dragnea.
Bude hovoriť o tom, aké je to pracovať na naozaj veľkých korupčných kauzách. Aký je pocit zverejniť informácie, ktoré chceli vplyvní ľudia udržať v tajnosti a aj o zastrašovaní novinárov.
Petr Jarchovský
Filmový scenárista a vedúci katedry scenáristiky a dramaturgie FAMU. Je autorom scenárov kultových českých filmov ako Pelíšky, Pupendo, Musíme si pomáhať alebo Občiansky preukaz.
Bude hovoriť o práci na scenári, o spolupráci s veľkými režisérmi aj o kvalitách, ktoré by mal dobrý scenárista mať.
Manon Uphoff
Popredná holandská spisovateľka a bývalá riaditeľka spisovateľskej organizácie PEN v Holandsku.
Bude hovoriť o tom, ako napísať veľký príbeh, ktorý čitateľa od prvého riadku nepustí a prinúti ho s napätím čítať až do konca.
Pavla Holcová
Česká investigatívna novinárka ocenená viacerými medzinárodnými cenami, zakladateľka Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku a spolupracovníčka Jána Kuciaka.
Bude hovoriť o tom, ako sa píše komplikovaný investigatívny príbeh tak, aby zaujal širokú verejnosť.
Carles Bosch
Katalánsky režisér ovenčený oscarovou nomináciou, je známy najmä vďaka svojim dokumentárnym snímkam, ktoré fungujú ako filmová sonda do životov ľudí v kritických situáciách. Migranti, ťažko chorí pacienti, obete vojnových konfliktov – tí všetci sa objavujú v jeho filmoch.
Bude hovoriť o tom, akoupriamiť pozornosť divákov od zábavných šou na vážne a spoločensky ťažké témy.
Martin Štrba
Slovenský kameraman známy najmä pre spoluprácu s režisérom Martinom Šulíkom. Rovnako zaujímavá je však aj jeho fotografická tvorba.
Bude hovoriť o skúsenostiach s rozprávaním príbehov prostredníctvom objektívu fotoaparátu alebo kamery. A tiež pokrstí knihu fotografií Pevná zem pod hlavou, ktorá vyšla vo vydavateľstve Slovart.
Autor: Nadácia otvorenej spoločnosti STORYTIME