SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Režisérka Holland: V Rusku zabíjajú novinárov sústavne. Myslíme si, že sme lepší?

Nakrúca film o záhadnej smrti novinára.

Agnieszka Holland v súčasnosti dokončuje dva projekty: film o novinárovi Gareth Jones a nový seriál pre Netflix 1983. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako prvý v reportáži z Ukrajiny odhalil, aký veľký hladomor tam po prvej svetovej vojne panoval. Britskému novinárovi Garethovi Jonesovi nechceli veriť, že videl kanibalizmus, lebo Sovieti sa snažili celú vec zamiesť pod koberec.

Jones nakoniec v roku 1935 zomrel za záhadných okolností v Číne. Tento príbeh zaujal slávnu poľskú režisérku AGNIESZKU HOLLANDOVÚ a práve o ňom dokončuje film. Vidí v tom silnú súčasnú tému, paralelu na smrť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Do Bratislavy prišla Hollandová na konferenciu Storytime o rozprávačstve.

Pátrali ste po tom, ako Gareth Jones zomrel? Zavraždili ho?

„Pátrala som. Jeho synovec, teda syn jeho sestry, urobil dosť podrobný výskum, pátral po okolnostiach jeho smrti v Číne.

Keďže ho zastrelili banditi, zdalo sa, že jeho smrť bola tragickou nehodou. No ukázalo sa, že sprievodca, ktorý ho naviedol na miesto smrti, pracoval pre Sovietov,a teda je evidentné, že to bola pasca."

Bolo podstatné, aby ste vo filme záhadu vyriešili?

"Bol to skutočný človek a jeho smrť uzatvára príbeh. Sovieti za ňu nesú zodpovednosť, preto považujem za podstatné o tom hovoriť. Takéto atentáty páchajú dodnes. Nič sa nezmenilo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Projekt ma zaujal aj tým, že som v ňom chcela opísať hladomor, ktorý ovplyvnil národnú identitu Ukrajiny, hoci sa o ňom nehovorí."

Ešte tam pretrvával kanibalizmus?

"Áno, bolo to veľmi ponižujúce. Hlad trval dva roky a štátne a vojenské zložky robili všetko preto, aby sa ľudia nemohli dostať za hranice. Na druhej strane im žiadne jedlo nedali, ani len zrno.

Zomreli vtedy milióny ľudí, presné číslo nie je známe, no počula som, že to mohlo byť aj jedenásť miliónov mŕtvych. Táto trauma na Ukrajine poznačila spoločenský život, postihla celé generácie, mentálne aj fyzicky."

Nakrúcanie filmu o Garethovi Jonesovi ste oznámili len pár dní predtým, ako u nás za záhadných okolností zabili novinára.

„Sledovala som príbeh Jána Kuciaka. Je v tom paralela.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu