LONDÝN. Tohtoročnú Man Bookerovu cenu za anglicky písaný román získala severoírska spisovateľka Anna Burnsová za knihu Milkman (Mliekar), ktorej dej sa odohráva v časoch nepokojov v Ulsteri v 70. rokoch minulého storočia.
Na svojich stránkach o tom v utorok večer informovali organizátori udeľovania prestížneho literárneho ocenenia.
Burnsová sa presadila v konkurencii ďalších dvoch Britov a troch spisovateľov zo Severnej Ameriky.
Burnsovej kniha hovorí o aktuálnych témach
Milkman, tretí román 56-ročnej rodáčky z Belfastu, je podľa agentúry AP energickým príbehom o mužoch, ženách a moci.
Jeho príbeh rozpráva mladá žena, potýkajúca sa so starším mužom, ktorý využíva rodinné služby, sociálny tlak a politickú lojalitu ako nástroje k sexuálnemu obťažovaniu.
Predseda poroty Kwame Anthony Appiah uviedol, že témy, ktorými sa Burnsovej kniha zaoberá, sú v ére kampane #MeToo aktuálne.
"Myslíme si však, že pretrvá, nie je totiž o niečom, čo sa odohráva iba teraz," dodal.
Favoritom stávkarov bol Robin Robertson
Porota vyberala víťaza prestížneho ocenenia zo šestice finalistov. Okrem Burnsovej medzi nimi figurovali ešte ďalší dvaja Briti.
Finalisti Man Bookerovej ceny:
- Anna Burnsová (V. Británia) - Milkman
- Esi Edugyanová (Kanada) - Washington Black
- Daisa Johnsonová (V. Británia) - Everything Under
- Rachel Kushnerová (USA) - The Mars Room
- Richard Powers (USA) - The Overstory
- Robin Robertson (V. Británia) - The Long Take
Favorit stávkarov Robin Robertson sa do výberu dostal vďaka románu vo veršoch The Long Take (Dlhý záber), ktorý sa zaoberá násilím a sociálnymi rozdielmi v dnešnej Amerike. Dvadsaťsedemročná Britka Daisa Johnsonová bola s knihou Everything Under najmladšou finalistkou Man Bookerovej ceny v histórii.
K trom Britom sa vo finálovej šestici pripojili traja spisovatelia zo Severnej Ameriky. Kanaďanka Esi Edugyanová porotu zaujala románom Washington Black o otrokovi, ktorý utiekol.
Richarda Powersa z USA porota do užšieho výberu nominovala vďaka ekologickej ságe The Overstory, rozprávajúcej o stromoch a ľudoch, ktorí ich majú radi. Poslednou nominovanou bola Američanka Rachel Kushnerová, autorka románu z drsného prostredia ženskej väznice The Mars Room (Miestnosť Mars).
Man Bookerova cena prináša väčší rešpekt
Man Bookerova cena víťazovi obvykle prináša prudký nárast predajov kníh a väčší rešpekt. S cenou je tiež spojená odmena 50-tisíc libier (takmer 57-tisíc eur).
Ocenenie sa udeľuje od roku 1969 a pôvodne bolo vyhradené spisovateľom z Británie, Írska a krajín britského spoločenstva.
Američanom sa cena otvorila v roku 2014 a odvtedy má už dvoch zámorských víťazov - Paula Beattyho (The Sellout) a Georgea Saundersa (Lincoln in the Bardo).