Andy Weir vtrhol na vrchol súčasnej fantastiky hneď svojou prvotinou Marťan. Výborná knižná predloha predchádzala ešte úspešnejší film a z Weira sa razom stal autor, na ktorého romány čaká celý svet. Napriek tomu, že Weir je aktuálne jedným z najvychytenejších žánrových autorov, na prosbu o rozhovor zareagoval okamžite a veľmi neformálne. Je to veselý a príjemný „chlapík“, ktorý sa na nič nehrá a ktorého písanie prosto baví. Zhovárame sa o jeho aktuálnom románe Artemis, o kolonizácii vesmíru či motívoch tvoriť. A pre tých, ktorí by sa tiež chceli živiť svojou autorskou vášňou, pridal niekoľko rád na záver.
V príbehoch o kolonizácii iných svetov sa často stretávame s námetom, že sa to deje, pretože s pôvodnou planétou sa stalo čosi katastrofické a nebola iná možnosť, ako zložito kolonizovať inú planétu. V románe Artemis vzniklo na Mesiaci mesto, ktorého veľkým zdrojom príjmov je komerčný turizmus. Neobávali ste sa, že takáto pohnútka nemusí byť dostatočne „katastrofická“ a vzrušujúca pre čitateľov?
Nie. Len som chcel, aby to dávalo zmysel. Ide mi o realizmus. Nemyslím si, že sa blíži katastrofa a predpokladám, že ekonomika je hybnou silou vytvárania miest. A ku kolonizácii ako k dôsledku toho, že Zem sa stane neobývateľnou – garantujem vám, že vždy bude jednoduchšie opraviť Zem ako kolonizovať inú planétu.
S akými pocitmi sa autor púšťa do diela po tom, ako sa predošlé stalo kultom a s vedomím, že čitatelia majú veľké očakávania?
Samozrejme, je stresujúce nasledovať úspech Marťana, najmä po zvážení, že to bola moja prvá kniha. Úspech typu Marťan prichádza raz v kariére spisovateľa a ja som si svoj zažil hneď na začiatku. Je veľmi nepravdepodobné, že Artemis bude niekedy takáto populárna. Ale ak si to ľudia prečítajú a povedia: „Marťan sa mi páčil viac, ale aj toto bolo dosť dobré,“ budem to brať ako výhru. A zdá sa, že sa to deje, takže som šťastný.

Ako prebiehal váš výskum, aby ste mohli opísať všetky technológie a zákonitosti, ktoré platia na Mesiaci?
Využíval som predovšetkým Google. Ľudia si myslia, že som zavolal do NASA a kládol im otázky, ale v skutočnosti som si celý výskum robil sám.
Ako ste prišli na nápad optických káblov ZAFO, ktoré sa dajú vyrábať len pri odlišnej gravitácii? Je to čisté sci-fi alebo je tento nápad aj nejako vedecky podložený?
Je to prevažne sci-fi. Myslím, že sú účinnejšie optické vlákna, ktoré možno vyrobiť v nulovej gravitácii. Ale nemajú nulovú atenuáciu(nestrácajú žiadne svetlo, pozn. red).
V jednom vašom rozhovore som sa dozvedela, že Artemis by malo byť miesto, kde budú situované ďalšie knihy, a že uvažujete nad príbehom o Rudym, ktorý vyšetruje ďalšiu vraždu na Mesiaci. Stane sa z Artemis séria so zameraním na rôznych hrdinov?
Bol by som rád, keby sa to stalo. Ale moja ďalšia kniha sa nebude odohrávať na Artemise. Vo výhľade mám iné zaujímavé nápady.
Po Marťanovi by sa mal do filmovej podoby dostať aj román Artemis. V akej fáze sú práce na filme a kto sa na ňom bude podieľať?
Práva na film má štúdio Fox. Zapojili režisérske duo Chrisa Lorda a Phila Millera. Scenár pripravuje Geneva Robertsonová-Dworetová. Všetko je v úvodnej fáze a do vzniku filmu ešte treba veľa ďalších krokov a práce.