SME

Zlé a ešte horšie možnosti

Vermes napísal knihu, na ktorej sa miestami smejete nahlas, ale po jej dočítaní dlho nezaspíte

Timur Vermes: Die Hungrigen und die Satten (Hladní a sýti). Eichborn Verlag 2018Timur Vermes: Die Hungrigen und die Satten (Hladní a sýti). Eichborn Verlag 2018 (Zdroj: Archív SME)

Timur Vermes po prvý raz pichol do osieho hniezda v roku 2012. Jeho satirická kniha „Er ist wieder da“ (A je tu zas, vyd. Zelený kocúr, preklad Michal Hvorecký, 2014) vzkriesila jednu z najhorších mŕtvol vôbec, a to samotného Adolfa Hitlera. Adolf sa zobudil v roku 2011, na mieste, kde ho podľa dodnes platnej verzie poliali benzínom. Bez Bormanna, bez Dönitza, chvalabohu bez Evy Braunovej, bez budovy kancelárstva, len v zasmradenej uniforme a čiapke. V stroji času sa zaseklo koleso nemeckých dejín, skrátka bol tu zas a živý. Vermesova kniha sa stala testom toho, či už je Nemecko schopné akceptovať satirický pohľad na jednu z najhorších kapitol svojich dejín. Obrovský úspech knihy svedčí o tom, že trauma sa už zmenšuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Migračný test Nemecka
O šesť rokov neskôr prichádza Vermes s ďalšou knihou „Die Hungrigen und die Satten“ (Hladní a sýti) a s ďalším testom. Tentoraz je témou imigrácia z Afriky do Európy. Neocitáme sa v súčasnosti, ale v nie príliš vzdialenej budúcnosti, keď už Európa úplne zakázala prijímanie utečencov nad istú minimálnu kvótu a zmenila sa na pevnosť. V Nemecku zvrhli kancelárku a vládne tam „nový Merkel“. Európania usúdili, že zveriť stráženie Stredozemného mora severoafrickým štátom nie je práve najspoľahlivejšie riešenie. Dohodli sa radšej s režimami krajín v strede kontinentu, ktoré boli viac než ochotné poskytnúť svoju púšť. Aj tak neniesla žiadne peniaze, na výstavbu utečeneckých táborov na území nikoho bola ako stvorená. Nebolo odtiaľ kam ujsť. Ľudia túžiaci po lepšom živote v Európe končia v nekonečných stanových mestách, kde síce dostanú toľko vody a základných potravín, aby prežili, ale nemajú žiadnu perspektívu. Smú sa do konca svojich dní dívať na piesok, vďaka láskavosti Európskej únie.
Do tejto novej možnej reality zasadil Timur Vermes dej svojej viac než päťstostranovej knihy. Kniha je objemná, pretože autor vytvoril až tri okruhy rozprávačov, a teda tri uhly pohľadu, potrieb a túžob. Jednu skupinu tvoria obyvatelia najväčšieho utečeneckého tábora v Afrike, druhú komerčná nemecká televízna stanica, ktorá tam plánuje natočiť dojemnú reality show, no a nakoniec je to tím okolo nemeckého spolkového ministra vnútra a jeho štátneho tajomníka.

SkryťVypnúť reklamu

Desať kilometrov denne
V piesku niekde uprostred Afriky sa už pol druha roka nudí mladý a dobre vyzerajúci utečenec. Uviazol v tomto predpeklí, pretože nemá dosť peňazí na to, aby si zaplatil pašeráka, ktorý by ho napriek mnohým zákazom predsa len vedel dostať za nemeckú hranicu, do krajiny jeho snov. Vypočítal si, že keby namiesto času, čo zabil v tábore, prešiel denne desať kilometrov, bol by už 5000 kilometrov bližšie k Európe. Pravda, zrejme by zahynul od smädu a horúčavy.
Toto denné snívanie zrazu dostane reálny impulz, keď sa v tábore z ničoho nič zjaví Anjel. Presnejšie ide o televíznu moderátorku Nadeche Hackenbusch, egocentrickú hviezdu reality show „Engel im Elend“, čiže približne „Anjel uprostred biedy“. Doteraz sa venovala problémom imigrantov priamo v Nemecku, ale vedenie komerčnej TV stanice, pre ktorú nakrúca, usúdilo, že niekoľko týždňov uprostred pravej Afriky, v autentickom hlade, smrade a biede, bude pre divácke kvóty to pravé orechové. Krásna Nadeche potrebuje fotogenického sprievodcu. Víťazom tragikomického castingu sa stane už spomínaný mladík s krokomerom v hlave, ktorému Nemci hovoria Lionel. Vie po anglicky, podobá sa na Boatenga v časoch, keď ešte hral futbal, ale je svetlejšej pleti a má dlhé nohavice a tenisky. Ak ho navlečú do džínsov, nebude mať chybu.

SkryťVypnúť reklamu

Show vz. realita
Show má bombastický úspech. Kvóty sledovanosti stúpajú, rovnako ako príjmy z reklamy. Scény zo zákulisia televízie sú absolútne nemilosrdné, kruto humorné. Peniaze, ambície, uznanie zo serióznejších médií, to všetko je zrazu na dosah. Koho tento úspech teší podstatne menej, je starý ostrieľaný minister vnútra za stranu CSU, ktorý nápadne a iste nie náhodne pripomína terajšieho reálneho ministra Horsta Seehofera. Jednou z najvýznamnejších postáv knihy je jeho štátny tajomník, natoľko nádejný, že mu v kresťanskej konzervatívnej strane odpustili otvorenú homosexualitu. Túto dvojicu znepokojuje, že obyvateľstvo pozerá program, kde je život utečencov vykreslený nechutne reálne. Mohlo by to začať budiť nežiaduci súcit. Každá šou sa však raz skončí a situácia sa istotne upokojí. Lenže, na zdesenie ministerstva vnútra, stane sa niečo úplne iné.

SkryťVypnúť reklamu

Nadeche a Lionel
Kniha Timura Vermesa má nie nadarmo toľko strán. Dal si záležať na drobnokresbe charakterov, miestami až únavnej, ale zároveň veľmi výstižnej. Nikto nie je len čierny alebo biely, takmer každý z hrdinov myslí v prvom rade na vlastné záujmy, čo je zrejme ľudské. Nadeche Hackenbusch sa nemá chuť vzdať relácie s takou vysokou sledovanosťou, nechce sa vrátiť do Nemecka. Samozrejme, zamiluje sa do Lionela, hoci ju doma čaká rodina. Lionel sa napokon presne o to usiloval, pretože dúfa, že Nadeche ho vezme so sebou domov. Jeho starý sen o pešom pochode dostáva čoraz reálnejšie kontúry. Za pomoci lokálneho šéfa prevádzačov Moja Modrého vypracuje funkčný plán, ktorý s použitím siete zásobovacích cisterien umožní, aby sa 150 000 ľudí z tábora zodvihlo na nohy a vybralo sa na pešiu púť do Európy. Ak prejdú denne pätnásť kilometrov, zaplatia šoférom cisterien prostredníctvom mobilov päť dolárov denne, dostanú vodu z cisterny, obilnú kašu z domiešavača a elektrický prúd z generátora do telefónu. Európska nočná mora sa začína zhmotňovať. Z Afriky sa blíži prvá nezastaviteľná vlna na čele s ružovo-čiernym pruhovaným autom, ktoré vezie zamilovanú Nadeche a Lionela. Kamery a drony prenášajú živé obrázky denne na nemecké televízne obrazovky.
Kým nemecká vláda zaujme štandardný postoj, teda vysedieť, bagatelizovať a ignorovať, kým sa problém nejako nevyrieši sám od seba, minister a jeho štátny tajomník to musia vyriešiť. CSU je napravo, ale ešte viac napravo sú strana AfD a hnutie Pegida. Pravé spektrum je alarmované, občania sa začínajú organizovať do jednotiek domobrany. Proti nim zasa stoja zástancovia prichádzajúcich. Všetky opatrenia zlyhávajú, krajiny za úplatky otvárajú hranice, respektíve, pridajú na cestu ďalších utečencov, takže je ich nakoniec 300 000, a dajú im aj autobusy, ak treba, len aby bol tento obrovský ľudský had čím skôr preč, aby nezastal. Ak by ľudia zastali, zmenili by sa na utečenecký tábor.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi ťažké otázky
Knihu treba preložiť a určite netreba vopred prezradiť, ako sa príbeh skončí. Veľmi nástojčivo totiž kladie otázku, na ktorú je nesmierne ťažká odpoveď. Ak na hranici zastane dav úplne cudzích hladných a otrhaných ľudí, s ktorými sa ani nedá dohovoriť, treba hranicu otvoriť a vpustiť ich alebo ich násilím zadržať vonku aj za cenu, že mnohí z nich zomrú? Čo urobí s domácim obyvateľstvom, ak hranicu otvoria? Nezosilnejú ešte viac domáce ultrapravicové zoskupenia? A ak hranica zostane zavretá, prišelcov násilne zatlačia, ako zmení domácich skutočnosť, že museli strieľať do neozbrojených ľudí?
Všetky veľké osudové zvraty sa začínajú nenápadne. Ich rast podporuje všeobecná ľahostajnosť, viera, že „však nejako bude“. Bude, ale ako? Timurovi Vermesovi sa podarilo niečo nevídané. Napísal knihu, na ktorej sa miestami smejete nahlas, ale po jej dočítaní, ak to bolo v noci, pravdepodobne dlho nezaspíte. Autor sa vo svojom druhom diele posunul o úroveň vyššie. Od knihy kurióznej sa posunul na úroveň porovnateľnú so slávnou Hlavou XXII Josepha Hellera. Zacyklil ľudské túžby a obavy, vytvoril hada, ktorý žerie vlastný chvost. Ako to dopadne naozaj, zrejme uvidíme sami.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 11 095
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 854
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 470
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 281
  6. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 264
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 116
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 283
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


18
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


10
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


4
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


16
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 275
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 110
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 005
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 950
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 954
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 364
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 7 501
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 754
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu