SME

Ako sa nestať sviniarmi a jedno Vieme prví

V prostredí internetu sa názory stávajú bezvýznamnými

Nórska spisovateľka Maja Lunde v Mníchove predstavila
pokračovanie svojho Príbehu včiel – Príbeh vody.Nórska spisovateľka Maja Lunde v Mníchove predstavila pokračovanie svojho Príbehu včiel – Príbeh vody. (Zdroj: FOTO - Autor)

Ak nájdete pri pokladnici mníchovskej staničnej predajne novín a kníh v jednom rohu21 prednášok o 21. storočí Yuvala Noela Harariho a Desať dôvodov, prečo by si mal okamžite zmazať svoje kontá na sociálnych médiách Jarona Laniera v druhom, môžete si položiť otázku, či po vždy usmievavých predavačoch to nie je ďalšia kultúrna odlišnosť, alebo sa len miestny predavač pokúša podprahovo kultivovať zákazníkov. Kým Harariho diela slovenský čitateľ už čiastočne pozná, Laniera, ktorému sa prisudzuje autorstvo pojmu virtuálna realita, si môže prečítať len v češtine (Komu patrí budúcnosť?). Obaja vyslovujú mnoho provokatívnych a najmä radikálnych názorov o vývoji spoločnosti. Harari sa v piatich častiach odráža od všeobecne známych výrokov typu – Komu patria dáta, tomu patrí budúcnosť. Nepodceňujte hlúposť - ale aj varuje, že keď dnešné deti dospejú, budú najskôr bez práce, a že vieme menej, ako si myslíme. Populárna téma fake news je podľa neho pre ľudstvo typická a ľudia vždy verili viac mýtom ako pravde. Hudobník a informatik Lanier sa k nemu pridáva a vo svojich desiatich bodoch tvrdí okrem iného, že v prostredí internetu sa stávajú názory bezvýznamnými, otupuje sa súcit, pravda je dávno pochovaná a celkovo sa stávame sviniarmi. V podstate žiadna novinka, ale trpko sa to číta zosumarizované.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Návrat superstar
Vrchné priečky bestsellerového rebríčka si na začiatku jesene podelili literárne hviezdy, každá iným spôsobom.Jonas Jonasson začína svoju novinku fiktívnym rozhovorom so svojou najúspešnejšou postavou, ktorá sa opakovane pýta na svet. Hoci tvrdí, že pokračovanie nebolo v žiadnom prípade plánované, ťažko mu to uveria zvlášť tí, čo považovali už Analfabetku, ktorá vedela počítať , za storočného starčeka v sukni. Po skúsenosti, že ani desiatky prekladov nezmenili svet k lepšiemu, sa vydáva s Allanom Karlssonom z Bali opäť do sveta, keď ich po neúspešnom lete balónom vyloví severokórejská loď, a špecialista na atómovú bombu ju má pomôcť diktátorovi zostrojiť. Výskyt postáv ako Donald Trump či Angela Merkelová je v tomto forrestgumpovskom príbehu viac-menej povinnou jazdou. Vo švédčine má kniha názov Starček, ktorý si myslí, že príliš veľa rozmýšľa, čo je aj záverečná veta románu.

SkryťVypnúť reklamu

Timur Vermes sa k Hitlerovi nevrátil, ale so svojím „utečeneckým“ románomHladní a sýti boduje u čitateľov aj u kritiky, ktorá sa zhoduje v tom, že syn maďarských emigrantov opäť prišiel s grandióznou satirou, ktorá demaskuje spoločnosť v celej kráse. Či už sa to týka cynickej mediálnej scény, ktorá zneužíva bolesť iných na zvýšenie sledovanosti, alebo politikov, ktorí vedia riešenia len presúvať namiesto toho, aby ich riešili. Timur Vermes je podľa nich vtipný a zlomyseľný, empatický a neúctivý od začiatku až po poslednú stranu.

Gruzínska literárna jeseň

Kým slovenský literárny Oscar už pozná svoju laureátku, Nemecko si musí ešte počkať.Deutscher Buchpreis sa akosi stále nevie vymaniť zo stavu, že viac ako literatúra vyhráva téma či politika a ťažko predpokladať, že niektorý titul zo shortlistu sa stane bestsellerom. Nebolo by však ani trochu prekvapivé, ak by opäť získala cenu spisovateľka so zahraničnými koreňmi, zvlášť keď je Gruzínsko čestným hosťom tohtoročnej Buchmesse. Lenže takéto zjednodušenie by voči Nino Haratischwiliovej bolo veľmi neférové. Rodáčka z Tbilisi žije od roku 2003 v Hamburgu a už za svoj predošlý, vyše tisícstranový opus Ôsmy život dostala v Augsburgu Cenu Bertolta Brechta. V románe Mačka a generál, reflektujúcom prvú vojnu v Čečensku, sa sústredí na otázku, či sa z každého človeka môže stať vrah.

Strasti vydavateľov
Kým na Slovensku do tém zákulisia knižného trhu patrili v poslednom čase skôr témy krachov a neplatičstva, nemeckými médiami v lete dosť intenzívne rezonovala zmena na čele Rowohlt Verlag , keďBarbaru Laugwitzovú nahradí spisovateľ Florian Illies (autor vynikajúcej „ročenky“ 1913). Hoci kvalita nástupcu je nesporná, proti zmene sa ozvali ich poprední autori vrátane nositeľky Nobelovej ceny za literatúru Elfriede Jelinekovej, ktorá to neprekvapivo otočila na vybabranie mužov so ženou. Lenže také jednoduché to nie je. Knižný trh stráca milióny čitateľov a autori, ktorí boli vlajkovými loďami vydavateľstiev, sa prepadávajú s novými knihami do nezáujmu. Či na to nájde Illies recept, ukáže budúcnosť.

SkryťVypnúť reklamu


Maja Lunde po prvý raz prehovorila o konci
Existujú rôzne formy„Vieme prví“. Niektoré sú tragické, niektoré zlomyseľné a potom sú také, aké zažili diváci na besede s nórskou autorkou Majou Lundeovou, keď po prvý raz prezradila námety nasledujúcich dielov klíma kvarteta, z ktorého slovenský čitateľ pozná zatiaľ len prvý diel Príbeh včiel. Nemecký čitateľ pozná už aj pokračovanie a práve o ňom bola v mníchovskom LiteraturHause reč.

Maja Lunde je, zdá sa, nechceným prorokom. Hoci vyhynutie včiel umiestnila časovo až na koniec storočia v budúcnosti, nemuseli ste byť záhradkárom, aby ste si nevšimli výrazný pokles hmyzu v posledných dvoch rokoch. Po obrovskom suchu, keď v Škandinávii horeli lesy a ľudia vo väčších mestách zažívali dni bez vody, by románPríbeh vody (v nórčine Blå, tak trochu slovná hračka, lebo podobne ako v angličtine znamená modrú farbu, ale aj smútok ) mal podľa nej dnes už inú podobu. Hranica sucha by sa nenachádzala vo Francúzsku, ale vyššie a aj časovo by ho posunula prinajmenej o desaťročie. Mnohým ľuďom v sále padla sánka od prekvapenia, keď autorka skonštatovala, že mnohé vodopády vrátane Siedmich sestier Geiranger fjorde, sú „zapnuté“ len počas turistickej sezóny, inak poháňajú turbíny. V Majinom treťom diele sa teda najprv ocitneme v Rusku (1880), potom sa dej presunie do Mongolska (1992) a záver sa odohrá v Nórsku (2065). Témou budú ohrozené a vyhynuté živočíšne druhy. Posledná časť by sa podľa autorkiných slov mala týkať všetkého, čo je zelené a rastie a bude zároveň aj návratom postáv z predchádzajúcich príbehov. Čo sa nestihla spýtať inak výborná moderátorka, ktorá musela chvíľu spracovávať neočakávanú informáciu, napravila po besede zástupkyňa mníchovskej filmovej spoločnosti, a tak sme sa len dvaja dozvedeli, že ďalší diel vyjde v jej domovine na jeseň budúceho roku. Toto načasovanie nie je ani trochu náhodné. Nórsko ako čestný hosť Frankfurtu 2019 nepochybne využije veľtrh na pochválenie sa veľmi očakávaným románom. Sympatická spisovateľka, o ktorej ste si mohli prečítať viac v našom augustovom magazíne, skonštatovala s potešením a nadhľadom, že ak vie, tak sa Príbehu včiel na Slovensku „celkom dobre darí“. Samozrejme, aj tak sa dá nazvať prvé miesto v predajnosti.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 700
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 529
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 691
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 299
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 692
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 429
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 314
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 464
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 343
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 103
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 343
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 335
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 788
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu