SME

Generál z kopaníc

Rozprávanie o slovenských dejinách je často rozprávkové, mýtotvorné a uhládzané pre dobové potreby

(Zdroj: Archív SME)

Štefánikovské výročia sa blížia, preto prirodzene bude pribúdať aj umeleckých reflexií jeho neprehliadnuteľnej osobnosti. Kto neletí so Štefánikom, letí proti nemu!

Nejako sa s tým Milanom Rastislavom, Európanom, ktorý túžil po samostatnom slovenskom štáte, alebo aspoň výraznej autonómii v rámci Československa, nechceme zmieriť. Zato, že bol svetobežník či luterán (pre dobrých katolíkov slovenských temer neprijateľnejšie ako pedofília)? Alebo nám prekáža len jeho 39-ročný život, ktorý prežil intenzívne s bolesťami žalúdka, cestovaní po celom svete, flirtovaní s dámami?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozprávanie o slovenských dejinách je často rozprávkové, mýtotvorné a uhládzané pre dobové potreby. Aj Štúr bol za socializmu takmer marxistom obhajujúcim práva chudobného ľudu. Aj Štefánik sa nám bude javiť ako obor-zakladateľ, ku ktorému sa prihlásia aj národniari, aj socialisti, aj liberáli.

Prečo nemať za ikonu charizmatického človiečika s neurotickými sklonmi a „vždymámpravdu“ povahou, ktorý si vo svojom rojčení nedal poradiť a nedbal ani na seriózne rady? Keby si dal poradiť a nebol by netrpezlivý, nespadol by s lietadlom. Ach nie, na ikony nesiahajme, veď nemáme kým ich nahradiť.

Prebijeme sa spolu

Nuž, Jozef Banáš sa poponáhľal a prichádza ako prvý vierozvestca štefánikovských výročí (100 rokov od smrti na budúci rok v máji a 140 rokov od narodenia v roku 2020). Jeho román Prebijem sa! (Ikar 2018) nesie podtitul Štefánik – Muž železnej vôle a chce byť čímsi ako dokumentárnou historickou epopejou.

SkryťVypnúť reklamu

Už podľa podtitulu sa dá očakávať, že nepôjde o žiadnu mýtobúračskú prácu, práve naopak. Temer 500-stránkový opus je ako vyhliadkový let po kľúčových udalostiach Štefánikovho života tak, ako by sme si jeho život chceli predstavovať. Počnúc detstvom, keď už päťročný „Milanko“ obdivuje starnúceho barda Hurbana u nich doma na návšteve za jeho prínos slovenskému národu, cez chudobné študentské roky, v ktorých si za nasporený peniaz kúpil knihu či učebnú pomôcku, a pražské roky sledujeme zapáleného národovca v sporoch, kde šermujúc jazykom a argumentmi vyhráva. Nad maďarónmi, vlastným otcom doma na Košariskách, členmi pražských krúžkov a spolkov.

Banášovo rozprávanie je ako farbotlačový obrázok, na ktorom viete, kto je najlepší (ten je iba jeden, Štefánik), kto dobrý a podá pomocnú ruku a kto nepriateľ. Keďže tento román chce byť dokumentárny a autor si poctivo naštudoval veľa o živote generála z kopaníc, dá sa text vnímať aj ako dobrá životopisná príručka. Isto, s dosť exaltovaným románopiseckým jazykom, v ktorom najmä dialógy pôsobia premúdrene a pateticky, ale k obrazu Nášho Velikána sa hodia.

SkryťVypnúť reklamu

Banáš neproblematizuje Štefánika, skôr to „okolie“, ukazuje na viacerých miestach, ako mu hádzali polená pod nohy počas českých štúdií, jeho astronomickej kariéry, služieb pre Francúzsko i pri formovaní nového štátu v zahraničnom odboji. Je to dôležité pre vyniknutie jeho charakteru bojovníka s priam buldodžou povahou, ktorý sa – ako hovorí názov knihy – prebije.

Láskavé historky politika

A aký by to bol román o ľúbeznom charizmatickom Štefánikovi bez horúčnosti lásky, však? Veď hrdinovia musia mať svoje múzy. Banáš na základe bohatej listovej korešpondencie a historicky doložených svedectiev nezabúda ani na romantické zálety, ktoré sú hodné svojej doby, teda náznakov, vízií a tradičnej slovenskej obetavosti a zápalu pre veľkú ideu.

Láska autora prvých slovenských „hanbatých“ fotografií domorodých krásavíc, ktoré Štefánik vyfotografoval na Tahiti pri dokumentovaní svojho pobytu v exotike, je správne čistá, veď hrdina nemôže byť umazaný telesnosťou. Stačí, že ho trápil žalúdok.

SkryťVypnúť reklamu

Politické súvislosti sú však asi najzaujímavejšie: Banáš (áno, ten Jozef Banáš, ktorý nemá ďaleko aj ku svetovému sprisahaniu a tajným kódom) interpretuje zrod Československa s trošku ukrivdeným pohľadom národa, ktorý bol tak trochu oklamaný, odsunutý. Nedosiahli sme, čo sme chceli, Štefánikova idea aspoň autonómnosti sa nenaplnila, nakoniec, jeho „neprítomnosť“ v stave zrodu republiky sa mu trochu vypomstila.

A zostrelenie? Konšpirácie o streľbe sa nikdy nevyvrátili, preto môžu zostať v hre.

Inšpiratívny či využiteľný

O svoj pohľad na legendu menom Štefánik sa pokúša aj Mariana Čengel-Solčanská, ktorá pôvodne pripravovala scenár k filmu Generál, ale pre nezhody s produkciou nakoniec vydáva len románový štefánikovský portrét. A to nezvyčajný a vtipnejší už len tým, že rozprávačom nie je Štefánik či neosobný rozprávač, ale Edvard Beneš. To umožnilo autorke pohľad akosi zboku, trochu drzejší, trochu ironickejší aj k nám Slovákom i k legende.

SkryťVypnúť reklamu

Historické fakty sedieť musia, ale ich interpretácia je podstatne menej patetická než v prípade Banášovho opusu. Dokonca súvislosti vzniku štátu rieši opatrnejšie a s väčšou dávkou historickej reality než patetický a umrnčaný pohľad románu Prebijem sa. A aj Milanove lásky sú o čosi ironickejšie podané, veď Štefánik – ako je o ňom jasné z jeho textov – bol vedecký typ, astronóm, vynálezca, ale verše písal patetické a listy romantické.

Solčanskej text sa číta s väčšou ľahkosťou, lebo je dokumentárnejší, civilnejší v podávaní faktov, ale na druhej strane aj zaujímavejší vďaka Benešovmu hlasu rozprávača. Táto forma autorke doslova vyšla v ústrety, pretože si za rozprávača prirodzene zvolila niekoho, kto by sa dal chápať ako Masarykov duchovný syn, medzinárodne uznávaný politik, spolutvorca štátu a teda partner Štefánika pri tvorbe štátu, o štyri roky od Milana mladší kumpán, s ktorým sa prelínal aj v pražských spolkoch.

SkryťVypnúť reklamu

A Štefánik inak

Samozrejme, štefánikovské výročia a naše historické nevyrovnanie sa so vznikom Československa (pozri aj podivný štátny tohtoročný sviatok dva dni po historickom dátume vzniku prvej spoločnej republiky) dáva aj ďalším tvorcom chuť pasovať sa s touto témou.

Radošinci uviedli v tomto roku hru Malý veľký muž, vtipný farbotlačový muzikál o našich mýtoch o Štefánikovi, Eva Borušovičová pripravila ešte vlani hru Štefánik – Slnko v zatmení pre Divadlo Andreja Bagara v Nitre.

Francúzsky režisér Jérôme Cornuau prijal ponuku slovenskej produkcie pripraviť film Generál, ktorý mal pôvodne vzniknúť pod rukami spomínanej Mariany Čengel-Solčanskej. Film chce byť dobovým dramatickým dokumentom, z ktorého vznikne aj trojdielna filmová adaptácia pre Slovenskú televíziu.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý politik Pavol Kanis sa zasa pokúša stvoriť vlastný filmový dokument o Štefánikovi.

A isto to nie je konečný výpočet štefánikovského umeleckého nanebovzatia. Ale ako píše Čengel-Solčanská v doslove k svojej knihe: „Štefánik kým žil, nepatril nikomu. Po smrti patrí každému.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 832
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 249
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 568
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 122
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 032
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 856
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 360
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 251
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 694
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 68 721
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 207
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 677
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 393
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 525
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 15 754
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 587
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu