SME

Generál z kopaníc

Rozprávanie o slovenských dejinách je často rozprávkové, mýtotvorné a uhládzané pre dobové potreby

(Zdroj: Archív SME)

Štefánikovské výročia sa blížia, preto prirodzene bude pribúdať aj umeleckých reflexií jeho neprehliadnuteľnej osobnosti. Kto neletí so Štefánikom, letí proti nemu!

Nejako sa s tým Milanom Rastislavom, Európanom, ktorý túžil po samostatnom slovenskom štáte, alebo aspoň výraznej autonómii v rámci Československa, nechceme zmieriť. Zato, že bol svetobežník či luterán (pre dobrých katolíkov slovenských temer neprijateľnejšie ako pedofília)? Alebo nám prekáža len jeho 39-ročný život, ktorý prežil intenzívne s bolesťami žalúdka, cestovaní po celom svete, flirtovaní s dámami?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozprávanie o slovenských dejinách je často rozprávkové, mýtotvorné a uhládzané pre dobové potreby. Aj Štúr bol za socializmu takmer marxistom obhajujúcim práva chudobného ľudu. Aj Štefánik sa nám bude javiť ako obor-zakladateľ, ku ktorému sa prihlásia aj národniari, aj socialisti, aj liberáli.

Prečo nemať za ikonu charizmatického človiečika s neurotickými sklonmi a „vždymámpravdu“ povahou, ktorý si vo svojom rojčení nedal poradiť a nedbal ani na seriózne rady? Keby si dal poradiť a nebol by netrpezlivý, nespadol by s lietadlom. Ach nie, na ikony nesiahajme, veď nemáme kým ich nahradiť.

Prebijeme sa spolu

Nuž, Jozef Banáš sa poponáhľal a prichádza ako prvý vierozvestca štefánikovských výročí (100 rokov od smrti na budúci rok v máji a 140 rokov od narodenia v roku 2020). Jeho román Prebijem sa! (Ikar 2018) nesie podtitul Štefánik – Muž železnej vôle a chce byť čímsi ako dokumentárnou historickou epopejou.

SkryťVypnúť reklamu

Už podľa podtitulu sa dá očakávať, že nepôjde o žiadnu mýtobúračskú prácu, práve naopak. Temer 500-stránkový opus je ako vyhliadkový let po kľúčových udalostiach Štefánikovho života tak, ako by sme si jeho život chceli predstavovať. Počnúc detstvom, keď už päťročný „Milanko“ obdivuje starnúceho barda Hurbana u nich doma na návšteve za jeho prínos slovenskému národu, cez chudobné študentské roky, v ktorých si za nasporený peniaz kúpil knihu či učebnú pomôcku, a pražské roky sledujeme zapáleného národovca v sporoch, kde šermujúc jazykom a argumentmi vyhráva. Nad maďarónmi, vlastným otcom doma na Košariskách, členmi pražských krúžkov a spolkov.

Banášovo rozprávanie je ako farbotlačový obrázok, na ktorom viete, kto je najlepší (ten je iba jeden, Štefánik), kto dobrý a podá pomocnú ruku a kto nepriateľ. Keďže tento román chce byť dokumentárny a autor si poctivo naštudoval veľa o živote generála z kopaníc, dá sa text vnímať aj ako dobrá životopisná príručka. Isto, s dosť exaltovaným románopiseckým jazykom, v ktorom najmä dialógy pôsobia premúdrene a pateticky, ale k obrazu Nášho Velikána sa hodia.

SkryťVypnúť reklamu

Banáš neproblematizuje Štefánika, skôr to „okolie“, ukazuje na viacerých miestach, ako mu hádzali polená pod nohy počas českých štúdií, jeho astronomickej kariéry, služieb pre Francúzsko i pri formovaní nového štátu v zahraničnom odboji. Je to dôležité pre vyniknutie jeho charakteru bojovníka s priam buldodžou povahou, ktorý sa – ako hovorí názov knihy – prebije.

Láskavé historky politika

A aký by to bol román o ľúbeznom charizmatickom Štefánikovi bez horúčnosti lásky, však? Veď hrdinovia musia mať svoje múzy. Banáš na základe bohatej listovej korešpondencie a historicky doložených svedectiev nezabúda ani na romantické zálety, ktoré sú hodné svojej doby, teda náznakov, vízií a tradičnej slovenskej obetavosti a zápalu pre veľkú ideu.

Láska autora prvých slovenských „hanbatých“ fotografií domorodých krásavíc, ktoré Štefánik vyfotografoval na Tahiti pri dokumentovaní svojho pobytu v exotike, je správne čistá, veď hrdina nemôže byť umazaný telesnosťou. Stačí, že ho trápil žalúdok.

SkryťVypnúť reklamu

Politické súvislosti sú však asi najzaujímavejšie: Banáš (áno, ten Jozef Banáš, ktorý nemá ďaleko aj ku svetovému sprisahaniu a tajným kódom) interpretuje zrod Československa s trošku ukrivdeným pohľadom národa, ktorý bol tak trochu oklamaný, odsunutý. Nedosiahli sme, čo sme chceli, Štefánikova idea aspoň autonómnosti sa nenaplnila, nakoniec, jeho „neprítomnosť“ v stave zrodu republiky sa mu trochu vypomstila.

A zostrelenie? Konšpirácie o streľbe sa nikdy nevyvrátili, preto môžu zostať v hre.

Inšpiratívny či využiteľný

O svoj pohľad na legendu menom Štefánik sa pokúša aj Mariana Čengel-Solčanská, ktorá pôvodne pripravovala scenár k filmu Generál, ale pre nezhody s produkciou nakoniec vydáva len románový štefánikovský portrét. A to nezvyčajný a vtipnejší už len tým, že rozprávačom nie je Štefánik či neosobný rozprávač, ale Edvard Beneš. To umožnilo autorke pohľad akosi zboku, trochu drzejší, trochu ironickejší aj k nám Slovákom i k legende.

SkryťVypnúť reklamu

Historické fakty sedieť musia, ale ich interpretácia je podstatne menej patetická než v prípade Banášovho opusu. Dokonca súvislosti vzniku štátu rieši opatrnejšie a s väčšou dávkou historickej reality než patetický a umrnčaný pohľad románu Prebijem sa. A aj Milanove lásky sú o čosi ironickejšie podané, veď Štefánik – ako je o ňom jasné z jeho textov – bol vedecký typ, astronóm, vynálezca, ale verše písal patetické a listy romantické.

Solčanskej text sa číta s väčšou ľahkosťou, lebo je dokumentárnejší, civilnejší v podávaní faktov, ale na druhej strane aj zaujímavejší vďaka Benešovmu hlasu rozprávača. Táto forma autorke doslova vyšla v ústrety, pretože si za rozprávača prirodzene zvolila niekoho, kto by sa dal chápať ako Masarykov duchovný syn, medzinárodne uznávaný politik, spolutvorca štátu a teda partner Štefánika pri tvorbe štátu, o štyri roky od Milana mladší kumpán, s ktorým sa prelínal aj v pražských spolkoch.

SkryťVypnúť reklamu

A Štefánik inak

Samozrejme, štefánikovské výročia a naše historické nevyrovnanie sa so vznikom Československa (pozri aj podivný štátny tohtoročný sviatok dva dni po historickom dátume vzniku prvej spoločnej republiky) dáva aj ďalším tvorcom chuť pasovať sa s touto témou.

Radošinci uviedli v tomto roku hru Malý veľký muž, vtipný farbotlačový muzikál o našich mýtoch o Štefánikovi, Eva Borušovičová pripravila ešte vlani hru Štefánik – Slnko v zatmení pre Divadlo Andreja Bagara v Nitre.

Francúzsky režisér Jérôme Cornuau prijal ponuku slovenskej produkcie pripraviť film Generál, ktorý mal pôvodne vzniknúť pod rukami spomínanej Mariany Čengel-Solčanskej. Film chce byť dobovým dramatickým dokumentom, z ktorého vznikne aj trojdielna filmová adaptácia pre Slovenskú televíziu.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý politik Pavol Kanis sa zasa pokúša stvoriť vlastný filmový dokument o Štefánikovi.

A isto to nie je konečný výpočet štefánikovského umeleckého nanebovzatia. Ale ako píše Čengel-Solčanská v doslove k svojej knihe: „Štefánik kým žil, nepatril nikomu. Po smrti patrí každému.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 368
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 16 047
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 723
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 522
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 397
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 175
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 517
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 457
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 867
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 371
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 77 229
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 735
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 235
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 13 262
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 10 819
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 747
  1. Tupou Ceruzou: Businessman
  2. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  3. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  4. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  5. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  6. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  7. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  8. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
SkryťZatvoriť reklamu