BRATISLAVA. V bratislavskej Inchebe otvorili vo štvrtok dopoludnia 26. medzinárodný knižný veľtrh Bibliotéka 2018.
Počas štyroch dní do nedele 11. novembra sa môžu návštevníci zoznámiť s tisíckami knižných titulov všetkých žánrov. Podujatie sa tradične uskutoční súbežne s 23. výstavou vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika približujúcou nielen klasické učebné pomôcky, ale aj rôzne formy vzdelávania.
Na ploche 10-tisíc štvorcových metrov sa celkovo predstaví 200 vystavovateľov z Česka, Maďarska, Poľska, Rumunska, Ruska a Slovenska.
Žánrová rozmanitosť
Vďaka žánrovej rozmanitosti si na 26. medzinárodnom knižnom veľtrhu prídu na svoje fanúšikovia literatúry faktu, sci-fi, ženských románov, detektívok, poviedok, detských kníh, cudzojazyčnej literatúry i poézie.
Na šiestich pódiách sú prichystané stretnutia s autormi, autogramiády, krsty kníh, dramatizované čítania, besedy, rozprávky či tvorivé dielne pre deti. Lákadlom pre návštevníkov sú aj výrazné zľavy; vystavovatelia budú ponúkať knihy už od jedného eura.
Bibliotéka nezabudla ani na najmenších, odborníci sa zhodujú v tom, že ku knihám je potrebné viesť deti od útleho veku. Na detských pódiách sa deti budú môcť hrať s animátormi, kresliť, spievať, tancovať a stretnúť sa s autormi detských kníh, ktorí budú priamo na veľtrhu čítať.
Odovzdali Cenu Bibliotéky
Počas slávnostného otvorenia knižného veľtrhu už dvanásty raz slávnostne odovzdali Cenu Bibliotéky. Tento rok sa odborná porota rozhodla oceniť dve autorky: Veroniku Dianiškovú za knihu básní Správy z nedomovov a Michaelu Zakuťanskú za knihu tragikomédií Prešovská trilógia.
Cena Bibliotéky je od roku 2007 udeľovaná za najlepšie slovenské knižné dielo (próza, poézia a tvorba pre deti a mládež) ženskej autorky vydané v predchádzajúcom roku
"Sme veľmi vďační, že Slovensko má takýto už dlhoročne etablovaný knižný veľtrh, ktorý je porovnateľný s viacerými významnými knižnými veľtrhmi na svete. Teší nás hlavne to, že z roka na rok sa zvyšuje počet účastníkov a prichádza stále viac a viac mladých ľudí. V tom vidíme ohromný potenciál, pretože kniha vo svete nových komunikačných technológií nestráca, a som presvedčený, že nestratí, svoj význam," povedal pre TASR štátny tajomník ministerstva kultúry Ivan Sečík.
"Ministerstvo kultúry rozhodlo vytvoriť pri medzinárodnom dome umenia pre deti Bibiana centrum pre prácu s detskou literatúrou. Považujeme za veľmi dôležité, aby od malička, predškolských a školských čias, deti začali pracovať s literatúrou a zvykali si na tento klasický kultúrny produkt, ktorý je nenahraditeľný pre harmonický rozvoj mladých ľudí."