BRATISLAVA. „Tento muž zaobchádza s formou rovnako slobodne ako ja. Je to najlepší český maliar,“ povedal o Josefovi Ladovi Pablo Picasso.
Diela českého maliara a ilustrátora obdivovali nielen uznávaní umelci, ale celý svet. Nečudo, svojimi kresbami navždy ovplyvnil predstavivosť miliónov čitateľov príbehov dobrého vojaka Švejka.
Dnes sa pri zmienke jeho mena niektorí opýtali, čo to bude za výstava, keď vystavujeme šijací stroj či auto,“ hovorí smutne kurátor Jan Kukal.
V Galérii mesta Bratislavy pripravil výstavu Ladových diel pod názvom Vianoce Josefa Ladu – Pocta géniovi.
Nemal oko, maľoval ako da Vinci
„Jeho obrazy majú neuveriteľnú poetiku, sú neopakovateľné, úžasné, v každom z nich sa dá čítať množstvo príbehov. Majstrovsky maľoval aj figurálne obrazy, ale najmä krajinu. Predovšetkým bol krajinkár, ale maľoval len jednu tému a to svoje rodné Hrusice,“ vysvetľuje Jan Kukal.
Josef Lada vyrástol v Hrusiciach v rodine obuvníka. Už ako malý rád kreslil. Množstvo času trávil v otcovej dielni, ktorú tiež často znázorňoval vo svojich obrazoch.
Práve v spomínanej dielni sa mu stala nehoda, ktorá mohla navždy poznačiť jeho umeleckú kariéru. Pri páde na obuvnícky nôž prišiel v detstve o pravé oko.
„Aj napriek tomuto hendikepu mal neuveriteľné priestorové videnie,“ hovorí Jan Kukal. „Odmalička mal neuveriteľnú vizuálnu pamäť, podobne ako niektorí iní géniovia, napríklad Alfonz Mucha.
A navyše, čo je úžasné, maľoval pravou a ľavou rukou rovnako dobre. To v histórii umenia vedel len Leonardo da Vinci.“

Hašek nikdy nevidel Ladovho Švejka
Josef Lada rád a veľa robil. Maľovanie pre neho nebolo prácou, ale koníčkom. Zanechal po sebe rozsiahle dielo – okolo štyristo obrazov a približne pätnásťtisíc ilustrácii a kresieb.