Predkapelou na pražskom koncerte Stinga, ktorý sa uskutoční 6. júna v pražskej Športovej hale, bude Paul Carrack, bývalý člen skupiny Mike and Mechanics. Carrack na koncerte uvedie skladby zo svojho nového albumu Blue Views. Vzhľadom na enormný záujem českých fanúšikov uvoľnila usporiadajúca agentúra do pražských predpredajov ďalších tisíc vstupeniek, pôvodne určených pre rakúsky trh. Vstupenky na pražský koncert sa v predpredajnej sieti Ticketpro predávajú po 590 a 790 Kč.
TURNÉ
Traja najslávnejší svetoví tenoristi - Luciano Pavarotti, Plácido Domingo a José Carreras - začínajú už skôr avizované svetové turné 29. júna v Tokiu. V Ríme to povedal José Carreras, ktorý tam organizuje niekoľko koncertov na podporu boja proti leukémii. Ďalšími zastávkami prvého svetového turné tejto trojice budú Londýn, Viedeň, New York, švédsky Göteborg a na záver Mníchov a Düsseldorf. Tenoristov bude na ich turné sprevádzať James Levine, umelecký riaditeľ newyorskej Metropolitnej opery.
POMNÍK
Vlastný pomník si odhalila v sobotu v Štokholme svetoznáma švédska autorka kníh pre deti Astrid Lindgrenová, duchovná matka Pipi Dlhej pančuchy. "Vždy som si myslela, že človek musí v každom prípade najskôr umrieť, kým dostane pomník," priznala sa ironicky 88-ročná spisovateľka pri bronzovej buste s názvom Poézia a kúzlo, ktorej autorkou je sochárka Majalisa Alexandersonová. Na svoj pomník, ktorý stojí v parku Tegnerlunden neďaleko pomníka švédskeho klasika A. Strindberga, je však Lindgrenová hrdá.
REKONŠTRUKCIA
Do záverečnej fázy se dostáva najrozsiahlejší projekt rekonštrukcie historickej pamiatky vo Veľkej Británii v tomto storočí - oprava kráľovského sídla vo Windsore. Údajne najrozsiahlejší obývaný hrad na svete by sa mal v plnom lesku znovu zaskvieť na jar 1998 a náklady na rekonštrukciu by nemali presiahnuť plánovaných 40 miliónov libier. Počas storočia nepretržite slúžil hrad Windsor pri Londýne ako rezidencia anglických kráľov, zostával nedotknutý a bol symbolom kontinuity a stability britskej monarchie. Jeho meno prijala v roku 1917 za svoje aj vládnuca britská kráľovská rodina.
VÝSTAVA
Návštevníkov Gagosianovej galérie v newyorskom Soho čaká v týchto dňoch šok: hneď pri vstupe do výstavnej siene na nich pozerá kravská hlava, ktorá je ponorená v sklenenom tanku s formaldehydom. Autor exponátov - tridsaťročný Angličan Damien Hirst - vytvára svoje umelecké diela pomocou motorovej píly a surovinou mu je hovädzí a bravčový dobytok. Rozporcované kusy ukladá do formaldehydu - a "dielo" je hotové. Za niektoré výtvory údajne záujemcovia platia aj desaťtisíce dolárov. Hirst tvrdí, že cieľom jeho činnosti je prinútiť ľudi, aby rozmýšľali, čo je podstatou umenia. Prostriedky na prinútenie sú ľubovolné, pretože nevieme, kde sú hranice, pokiaľ ich neprekročíme. "Aký je rozdiel medzi zvieratmi plávajúcimi v sklenenom tanku a zvieratmi plávajúcimi vo vašom žalúdku?" pýta sa D. Hirst.