Bratislava 17. januára (TASR) - Premiérou baletnej hry Spiaca krásavica vstúpi 25. januára Balet Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave do nového roku 2002. Dvojdejstvovú inscenáciu s prológom, ku ktorej hudbu skomponoval známy ruský skladateľ Piotr Iľjič Čajkovskij, režijne naštudovali Jozef Dolinský a Bachram M. Juldašev z Uzbekistanu.
V hlavných úlohách sa predstavia tanečníci Martin Blahuta, Nikoleta Stehlíková a Jozef Dolinský mladší. Autorom koncepcie baletu je francúzsky choreograf Marius Petipa, pričom predstavenie vzniklo na motívy rovnomennej francúzskej rozprávky. Prvýkrát uviedli Spiacu krásavicu 15. januára 1890 petrohradskom v Mariinskom divadle.
Príbeh sa začína v kráľovskom paláci na oslave krstín princeznej Aurory. Vládca pozval ku kolíske všetky sudičky, ktoré sa majú stať kmotrami malej princeznej a predpovedať jej šťastnú budúcnosť. Zabudol však na vílu Carabose, ktorá sa náhle na oslave zjaví a nad budúcou kráľovnou vysloví kliatbu. Podľa nej má princezná zomrieť, ak sa pichne do prsta. Dobrá víla Orgován však kliatbu zmierni a vyriekne: "Ak sa princezná pichne do prsta, nezomrie, ale upadne do hlbokého spánku, z ktorého ju môže vyslobodiť mladý princ."
V druhom dejstve princezná oslavuje šestnáste narodeniny a na slávnosti sa nečakane bodne vretenom. Celé kráľovstvo upadne do hlbokého spánku a na scéne sa zjaví mládenec, ktorý môže začarovanému kraju pomôcť.
Podľa riaditeľa bratislavského baletu Emila Bartka, toto tanečné predstavenie patrí medzi základné a vrcholné diela svetového baletu, čím sa SND podarilo skompletizovať repertoár klasických baletných hier. Spiacu krásavicu uviedli v SND po prvý raz v roku 1942, známa je inscenácia z roku 1957, v roku 1968 ju po prvý raz inscenoval slovenský choreograf Jozef Zajko.
Sám Čajkovskij v jednom zo svojich listov napísal: "Tento dej je taký poetický, taký muzikálny, že ma úplne uchvátil a ja som písal s vrelosťou a náklonnosťou, ktoré sú predpokladom pre podarenú kompozíciu."