Ide o dva vyleštené kúsky okru so zárezmi, ktoré sa pravidelne pretínajú. Predmety sú staré asi 77.000 rokov - pochádzajú teda z africkej strednej doby kamennej, informoval americký časopis Science vo svojej internetovej verzii.
Jaskyňu Blombos objavil Christopher S. Henshilwood zo State University of New York v roku 1990. Spolu s kolegami tam v ostatnom čase našiel artefakty, ktoré sú staré asi 10.000 rokov. Nálezy, ktoré popisuje v Science, prišli ako blesk z jasného neba.
Názory vedcov na význam zárezov na kúskoch okru dlhých 76 a 53 milimetrov sa líšia. "Je to umenie," tvrdí antropológ Stanley Ambrose z University of Illinois v Urbana-Champaign. "Nepochybne je to úmyselne vyrytý, abstraktný geometrický obrazec."
"Môže to byť aj obyčajné čarbanie," hovorí francúzsky odborník na jaskynné maľby Jean Clottes.
"Nemáme tušenie, čo tieto obrazce znamenajú," povedal Henshilwood, "ale títo ľudia boli schopní kresliť abstraktné obrazy, ktoré mali určite symbolický význam."
Nález sa stal skutočne zaujímavý až potom, keď sa zasadil do kontextu iných objavov z tej istej oblasti a rovnakého obdobia. Napríklad sa našli pekne opracované kamenné a kostené nástroje, ako aj vyše 8000 kusov okru a okrového prášku, ktoré asi slúžili na kreslenie po stenách jaskýň a rituálne maľovanie tela.
Podľa názoru členov medzinárodného tímu vedcov, ktorí robia výskum v jaskyni Blombos, svedčia jednotlivé nálezy o tom, že vtedajší ľudia neboli "moderní" iba stavbou tela, ale aj svojím správaním. Mali skutočnú kultúru a možno aj náboženstvo a na dorozumievanie už museli používať syntaktickú reč.
Najstarším dôkazom symbolického vyjadrovania ľudí boli doteraz asi 37.000 rokov staré maľby v európskych jaskyniach. Najnovšie nálezy skamenelín a genetické stopy však ukazujú, že už pred 100.000 rokmi žili v Afrike prví "anatomicky moderní" ľudia.
Prečo uplynulo viac ako 60.000 rokov, kým sa prvé "moderné správanie" prejavilo aj v Európe, zostáva záhadou. Ak sa ukáže, že nálezy z jaskyne Blombos sú tým chýbajúcim článkom, potom potreboval druh Homo sapiens len 20.000 až 30.000 rokov na to, aby si zdokonalil aj svoje kognitívne schopnosti a tým aj umelecký cit.