BENÁTKY – Benátky hostia zatiaľ najvýznamnejšiu výstavu Balthusových diel. Návštevníci zhliadnu viac ako polovicu celého jeho diela, okrem iného aj detské ilustrácie k maliarovým obľúbeným knihám. Výstavu pripravil Jean Clair, ktorý bol už kurátorom retrospektívy v Múzeu moderného umenia Centra Pompidou v roku 1983.
Balthus, vlastným menom Balthasar Klossowski sa narodil roku 1908 v Paríži, zomrel minulý rok vo februári vo Švajčiarsku. V rokoch 1961 – 1977 bol riaditeľom Académie de France vo vile Médicis, chvíľu žil v Nemecku a pri pobyte v Japonsku sa zoznámil so svojou druhou ženou Secuko. Jeho láskou boli mačky, miloval jemné tvary mladučkých dievčat a patinu starých domov, talianske fresky a tajomnosť Ďalekého východu.
Balthus akoby bol okom uragánu kultúrneho života Európy 20. storočia. Jeho matka sa priatelila s Rilkem, vďaka otcovi sa už v ranom veku stretol s Bonnardom, Derainom, Gidom. Medzi jeho priateľov patrili Modigliani, Artaud, Barrault, Fellini. Štýlom stojí Balthus v opozícii k Picassovi: tvorí pomaly, klasicisticky, pracuje vytrvalo, počas denného svetla, jeho prístup je perfekcionistický – svoje obrazy si prezerá v zrkadle, či sú jeho kompozície riadne vyvážené.
Svojej nastávajúcej prvej žene napísal o jednom zo svojich subtílne, ale silne erotických plátien Hodina gitary: „Ide o erotickú scénu. Ale pochop, nie je na tom nič smiešne, nijaké tie obvyklé čuňačinky. Nie, chcem úprimne a naplno vyjadriť všetku tu chvejúcu sa tragiku drámy tela, vyhlásiť neochvejné zákony pudov. A vrátiť sa tak k vášnivému obsahu umenia. Smrť pokrytcom.“
O veľa desiatok rokov neskôr sa zveruje: „Erotika nemá nič spoločné s túžbou a ešte menej s pornografiou. Myslím, že erotika mojich diel je v oku, v duchu alebo v predstavivosti osoby, ktorá sa na ne pozerá.“
Autor: kul