Beverly Hills 21. januára (TASR) - Víťazom 59. ročníka udeľovanie Zlatých glóbusov v Los Angeles sa v noci nadnes stala favorizovaná dráma A Beautiful Mind, ktorá získala celkom štyri pozlátené sošky v tvare zemegule.
Tri ocenenia Asociácie zahraničných novinárov v Hollywoode sa ušli muzikálu Moulin Rouge. Takisto favorizovaný monumentálny film Pán prsteňov vyšiel pri rozdávaní cien prekvapujúco celkom naprázdno.
Snímka A Beautiful Mind zvíťazila v kategórii filmová dráma. Za stvárnenie nositeľa Nobelovej ceny Johna Forbesa Nasha Jr. trpiaceho schizofréniou dostal Zlatý glóbus Russell Crowe ako najlepší herec vo filmovej dráme. Jeho filmová partnerka Jennifer Connellyová sa stala najlepšou herečkou vo vedľajšej úlohe a Akiva Goldsman si odniesol cenu za najlepší scenár.
Film Moulin Rouge vyhral kategóriu muzikál/komédia. Nicole Kidmanová, hlavná predstaviteľka spievajúcej kurtizány, ktorá sa zaľúbi do chudobného spisovateľa, dostala prestížne ocenenie v kategórii najlepšia herečka v hlavnej úlohe v muzikáli alebo komédii. Za hudbu k muzikálu Moulin Rouge si Zlatý glóbus odniesol Craig Armstrong.
Najlepšou herečkou v dráme sa stala Sissy Spaceková. Vo filme In the Bedroom stvárnila matku, ktorá chce pomstiť svojho zavraždeného syna.
Za úlohu obávaného patriarchu vo filme The Royal Tenenbaums sa zo Zlatého glóbusu tešil 71-ročný Gene Hackman, ktorý zvíťazil v kategórii najlepší herec v muzikáli/komédii.
Za najlepší zahraničný film zvolilo asi 90 zahraničných novinárov v Hollywoode politickú satiru No Man's Land bosnianskeho režiséra a scenáristu Daniša Tanoviča. Film, ocenený aj na festivale v Cannes, si uťahuje zo všetkých účastníkov bosnianskeho konfliktu, vrátane modrých prilieb a novinárov.
Zlaté glóbusy sa udeľovali v 13 filmových a 11 televíznych kategóriách. Najlepším televíznym dramatickým seriálom sa stal titul Six Feet Under z prostredia pohrebnej služby. Vlaňajší úspech medzi komediálnymi seriálmi si zopakoval seriál Sex v meste a jeho hlavná predstaviteľka Sarah Jessica Parkerová.
Charlie Sheen dostal Zlatý glóbus za hlavnú mužskú úlohu v seriáli Spin City (u nás je uvádzaný pod názvom Všetci starostovi muži). V kategórii televízna dráma zvíťazil Kiefer Sutherland, ktorý účinkoval v thrilleri "24".
Šesťdesiatročný herec Harrison Ford bol mimo súťaže ocenený Cenou Cecila B. DeMilla za celoživotné dielo. "Harrison, tvoje stopy sú také veľké, že nikto z nás ich nemôže zaplniť," povedal Ben Affleck, ktorý cenu odovzdával.
Ford sa poďakoval všetkým, ktorí mu dali šancu predviesť jeho herecké umenie. "Všetko, čo som sa mohol naučiť o živote, naučil som sa vo filmovej branži," povedal Ford.
Zlaté glóbusy sú tradične akýmsi lakmusovým papierikom toho, ako sa bude filmom dariť na februárovom udeľovaní Oscarov. Do vlaňajška boli aj prvou významnou filmovou cenou začínajúceho sa roka. Tento rok ich predbehol Americký filmový inštitút (AFI), ktorý prvýkrát vyhlásil najlepšie filmové dielo roku 2001 už 6. januára. Podľa AFI je ním prvú časť trilógie J.R.R. Tolkiena Pán Prsteňov.