SME

Ságu o Ambere písal dvadsať rokov

Legenda svetovej fantasy, Kroniky Amberu, konečne vychádza aj v slovenčine

Roger Zelazny: Kroniky Amberu 1 – 10 (prel. Linda Magáthová, Lucia Halová, Martina Petáková, Tatran 2018)Roger Zelazny: Kroniky Amberu 1 – 10 (prel. Linda Magáthová, Lucia Halová, Martina Petáková, Tatran 2018) (Zdroj: Archív SME)

Koniec minulého roka bol na produkciu kvalitnej fantastiky mimoriadne bohatý. Vydavateľstvo Lindeni prišlo s nádherne ilustrovanou knihou Pasáž o Michelle, jej malom žltom robotovi a o ich putovaní zničenou krajinou. Premedia priniesla legendárnu sci-fi Duna a k absolútnym vrcholom klasickej fantastiky patria aj Kroniky Amberu od Rogera Zelazneho, ktoré pred Vianocami vyšli vo vydavateľstve Tatran.

Tatran si dlhé ságy odskúšal aj prekladaním a vydávaním série od Georga R. R. Martina Hra o tróny. Tentoraz priniesli hneď súborné vydanie všetkých desiatich kníh Rogera Zelaznyho. Pracovali na nich dva roky, prekladalo sa z pôvodného anglického vydania. Celá séria pozostáva z dvoch pentalógií, ktoré na seba nadväzujú (prvú autor písal v rokoch 1970 – 1979 a druhú od 1985 – 1992) a neskôr ich doplnil o kratšie, vysvetľujúce poviedky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Inšpiroval aj Martina a Gaimana

Roger Zelazny je staršej generácii slovenských čitateľov známy skôr ako autor sci-fi poviedok. Za jeho vrcholné dielo sa však považujú práve Kroniky Amberu, teda fantasy sága s prvkami sci-fi rozdelená na dve pentalógie. V prvej časti sa príbeh odvíja okolo Corwina, druhá časť je sústredená okolo Merlina, Corwinovho syna.

Roger Zelazny je držiteľom troch cien Nebula a šiestich cien Hugo. Bol autorsky veľmi činný, literárnych súťaží sa zúčastňoval často a stávalo sa, že si v nich konkuroval sám sebe. Spisovateľom na plný úväzok sa stal vo svojich tridsiatich dvoch rokoch a jeho najplodnejšie autorské obdobie boli šesťdesiate a sedemdesiate roky minulého storočia. Za svoju literárnu inšpiráciu ho považujú aj autori ako George R. R. Martin či Neil Gaiman.

SkryťVypnúť reklamu

Svet Amberu

Amber je stredoveké kráľovstvo, v ktorom čas plynie odlišne. Existujú aj tieňové svety, kde sa môže diať hocičo, kde platia akékoľvek fyzikálne zákony, napríklad v jednom z nich sa dajú osedlať lietajúce skaly. Postavy majú schopnosť prestupovať medzi jednotlivými svetmi, najmä medzi naším svetom a Amberom. Zápletka budovania sveta a predstavenia Amberu sa začína dnes už klasickým zvratom – hlavný hrdina, Corwin sa zobudí v nemocnici a nespomína si, čo sa stalo. Vie len to, že mal autonehodu a nadobúda dojem, že ho v nemocnici držia proti jeho vôli. Tým, že sám zisťuje, čo sa stalo a oboznamuje sa so skutočnosťami okolo svojho života, dozvedajú sa to aj čitatelia. Z nemocnice utečie a vyhľadá ženu menom Flora, ktorá by mala byť jeho sestrou. Rozhovormi s Florou a s bratom Randomom sa začína jeho pamäť uzdravovať a on si uvedomí, že je princ z krajiny, ktorá sa nazýva Amber. Spomenie si na komplikované rodinné vzťahy, na svojho otca, ktorý zmizol, na brata Erika, ktorý sa dominantne ujal vedenia.

SkryťVypnúť reklamu

Prvá kniha Deväť princov Amberu sa od nasledujúcich v čomsi odlišuje. Má dynamickejšie tempo a je skôr akýmsi rozšíreným prológom k ďalšiemu svetu. Nasledujú Avalonské zbrane, Znamenie jednorožca, Oberonova ruka a Dvory chaosu, ktoré uzatvárajú prvú pentalógiu. Druhá pentalógia, rozprávaná v prvej osobe Corwinovým synom Merlinom, sa začína knihou Tromfy osudu, nasledujú Krv Amberu, Znak chaosu, Rytier tieňa a ságu uzatvára kniha Princ chaosu.

Lepšie je začať čítať skôr

Autor píše knihy v ich forme, vždy z pohľadu hlavného hrdinu. Zelazny používa jednoduché, menej členité a úderné vety. Merlin ako hlavný hrdina druhej časti je menej charizmatický ako Corwin a množstvo ďalších postáv akoby popri ňom viac vystupovalo do popredia. Rola žien v druhej pentalógii je však poznateľne väčšia a je v nej tiež viac mágie a detailnejších popisov fungovania sveta a jeho jednotlivých prvkov. Zelazny písal ságu dvadsať rokov, takže jeho autorský vývin sa dá na knihách veľmi dobre sledovať.

SkryťVypnúť reklamu

Na tejto sérii je zaujímavé, že k nej čitatelia viac priľnuli, ak si ju prečítali v detstve, respektíve počas dospievania. Obsah desaťknižnej ságy je bez priamej, neprenosnej skúsenosti ťažko sprostredkovateľný. Ide o komplikované boje o trón v Ambere, kde medzi sebou súperia jednotliví členovia rodiny, neskôr prichádza chaos, ktorý má potlačiť nasledovník hlavného hrdinu. To, čím si Zelazny získal srdcia čitateľov, však nie sú opisy rodinných väzieb a bojov o moc, ale najmä budovanie sveta a vtiahnutie čitateľa doň, spôsoby transportu medzi svetmi navzájom, teda práve akési sci-fi prvky v tradičnom fantasy svete.

Jazyk bol dôležitý

Linda Magáthová, jedna z prekladateliek Kroník Amberu, sa o ságe vyjadrila: „ Pôvodne som nevedela, že text bol napísaný v 80. rokoch - romány pôsobia sviežo a univerzálne. Navyše, postavy sa neustále presúvajú medzi rôznymi prostrediami, medzi kráľovským dvorom, rozprávkovými krajinami, snami a súčasnou Amerikou, takže čitateľ nedostane šancu nudiť sa. Myslím, že Zelaznyho jazyk je veľmi súčasný, a tak sme pristupovali aj k prekladu. Práve jazyk, akým sú knižky napísané, bol dôvod, prečo som sa vôbec rozhodla vziať tento preklad. Oslovili ma hneď prvé kapitoly a vedela som, že na tomto chcem pracovať! V knižkách nájdeme všetko – napínavý dej, vtipné prehovory šibalských postáv, občasné filozofické zamyslenie, šialené opisy divných tvorov a meniacej sa krajiny a oblohy, intrigy, nebezpečenstvo, politiku, priateľstvo... Navyše čitateľ nikdy netuší, čo sa stane na ďalšej strane, to sa mi na týchto knižkách páčilo asi najviac.“

SkryťVypnúť reklamu

Podobne hodnotí Zelazneho štýl aj ďalšia prekladateľka, Lucia Halová, a dodáva: „ Zelazny je stručný a vecný, píše úplne súčasným jazykom, nevyžíva sa v dlhých vetách s odbočkami, no nešetrí náznakmi, narážkami a vtipmi, ktoré občas vyžadujú prečítať si tie stručné vyjadrenia viackrát, aby ich človek pochopil. Séria nie je poplatná dobe, práve naopak, rieši večné témy „dobra“ a „zla“ (ako každá dobrá fantasy) a hľadania pravdy, keď jeden tvrdí to a druhý ono, ale robí to s veľkým nadhľadom a vtipom. V tejto knihe vám bizarnosti vybuchujú pred očami v pestrofarebnom ohňostroji a každá kapitola dokáže prekvapiť niečím novým, nečakaným, nemysliteľným. A predsa to všetko drží pevne pokope. Aj George R. R. Martin sa otvorene hlási k inšpirácii Zelaznym a paralely medzi ich svetmi sú jasne viditeľné napríklad v tom, že všetky vonkajšie udalosti sa dajú odvodiť od rozhodnutí postáv a na každú udalosť existuje viacero diametrálne odlišných pohľadov – to, čo sa stalo, sa nemení, mení sa len naše chápanie v závislosti od toho, ako dané dianie prežíva postava, ako sa cíti, čo si myslí. A tak to, čo na prvý pohľad vyzerá ako skvelý plán záchrany, môže v očiach druhého pôsobiť len ako podlá intriga, ktorej jediným cieľom je osobný prospech.“

SkryťVypnúť reklamu

Prekladateľky si počas tejto dvojročnej práce spomínajú aj na zaujímavosti, ktoré ich stretli pri prekladaní ságy. Lucia Halová povedala: „Špecifikom bola záľuba autora v citáciách známych, i u nás úplne neznámych autorov. Verš z básne sa len tak medzi rečou objaví v úvahách postavy, a keď si prekladateľ nedá pozor, tak ho nepostrehne, pretože ho nikdy neuvedie formulka „Ako by povedal básnik...“ ani žiadna iná. Všeobecné pravidlo v tomto prípade bolo, že ak nejaká veta zrazu znie čo len trochu čudne alebo nejaké slovo pôsobí archaicky, treba vyhľadať, či to nie je citát z básne, hry, Biblie a pod. Väčšinou bol.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 661
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 697
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 331
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 166
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 480
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 826
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 472
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 316
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší
„Tak, ako máme nastavenú dramaturgiu, vízie a plány, tak v nich pokračujeme bez ohľadu na to, kto je na aktuálne ministerstve,“ povedal pre SME Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


1
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 857
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 65 428
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 476
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 338
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 978
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 916
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 17 646
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 13 457
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu