BANSKÁ ŠTIAVNICA, BRATISLAVA. Banská Štiavnica má bohatú históriu, má atmosféru, nádhernú starú architektúru a neodolateľný genius loci mesta uprostred Štiavnických vrchov.
I keď je známe najmä pre bane, v ktorých baníci ťažili vzácne kovy, najmä striebro a zlato, miestni ľudia pracovali aj v pradiarni bavlny či tabakovej továrni.
Banská Štiavnica má za sebou multikultúrnu minulosť, patrí do mestskej pamiatkovej rezervácie a je zapísaná aj do Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Tento rok získala aj nový titul - je slovenským Mestom kultúry 2019. Banské mesto dostalo na projekt 300-tisíc eur z Fondu na podporu umenia. Zvíťazilo v prvej výzve, ktorú fond vyhlásil.
Vaše spomienky, naše umenie
Úvodný program dostal názov Rodinné striebro a odráža myšlienku, ktorá bude mesto kultúry sprevádzať po celý rok. Organizátori chcú zozbierať to najcennejšie, čo Štiavničania doma majú. Príbory však leštiť nemusia, každý Štiavničan je vraj vzácnou múzou.

"Rodinné striebro je možno pre niekoho zážitok, skúsenosť, pre iného fotografia, nábytok alebo čokoľvek podobné z histórie rodiny," vysvetľuje Rastislav Marko, programový riaditeľ Mesta kultúry v Banskej Štiavnici.
V prvej vlne zbierania oslovili najmä školy. Žiaci a študenti budú spovedať rodičov a starých rodičov, zbierať fotografie či hľadať staré výkazy práce.
"Počas celého roka budú chodiť do mesta umelci a spracovávať tieto príbehy do svojich diel. Prídu spisovatelia, vizuálni umelci, filmári. Veríme, že ľudí osloví, že ich príbeh sa môžu premeniť na umelecké dielo," dúfa Rastislav Marko.
Štiavničania v hlavnej úlohe
Hosťami sobotného slávnostného otvorenia budú lokálni umelci či ľudia, ktorí roky pracujú a zveľaďujú Banskú Štiavnicu.