SME

Tri dimenzie záhady Tribeč

V pohorí Tribeč sa strácajú ľudia. Nečakane zmiznú na pár týždňov a znovu sa objavia, doráňaní a dezorientovaní. Hrozí rovnaký osud aj štyrom odvážlivcom?

Hlavní predstavitelia Matej Marušin (Igor), Dávid Hartl (Andrej), Mária Bartalos (Mia) a Tomáš Maštalír (Dávid) pri putovaní lesmi pohoria TribečHlavní predstavitelia Matej Marušin (Igor), Dávid Hartl (Andrej), Mária Bartalos (Mia) a Tomáš Maštalír (Dávid) pri putovaní lesmi pohoria Tribeč (Zdroj: Foto - Continental film)

Do našich kín prichádza mysteriózny triler o jednej z najväčších záhad Slovenska. FilmTrhlina si diváci môžu pozrieť v kinách od 24. januára a v priebehu tohto roka ju v jej seriálovej podobe odvysiela televízia Joj.
Režisérskej taktovky sa zhostil Peter Bebjak. Na svojom konte má kinohit Čiara či úspešný televízny seriál Za sklom. Scenár Trhliny napísal podľa knižnej predlohy Tomáš Bombík, ktorý sa scenáristicky spolupodieľal na seriáloch Mordparta a Spravodlivosť.

Filmom nás budú sprevádzať štyri postavy. Nezamestnaný absolvent vysokej školy, Igor, ktorého stvárnil Matej Marušin. Diváci ho môžu poznať predovšetkým z divadla (Nepolepšený svätec). Podľa slov režiséra „bol od začiatku horúcim kandidátom na túto rolu“. Dávid Hartl (Vlci, Únos) sa objaví v úlohe ítečkára a záhadológa Andreja. Mária Bartalos (Oteckovia) sa predstaví ako Igorova priateľka Mia. Rolu nekompromisne skeptického fyzikára Dávida si zahrá známy a skúsený herec Tomáš Maštalír (Čiara). Štyri postavy, štyria hrdinovia s úplne odlišnými názormi a motívmi. Je takmer vylúčené, aby mohli fungovať ako tím. Tribeč je však nebezpečná výzva. Obstoja?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na besede zorganizovanej v kníhkupectve Panta rhei režisér prezradil, že o románe sa dozvedel od Rasťa Šestáka, s ktorým často spolupracuje a zároveň sú spoluvlastníkmi spoločnosti D. N. A. Knižku prečítal jedným dychom a rozhodol sa podľa nej natočiť seriál. Jozef Karika sa s úsmevom priznal, že keď sa o tomto nápade dopočul, trochu váhal. No nadšenie scenáristu a režiséra ho zlomilo, tak dal projektu zelenú.

Na hrane fikcie

Vráťme sa však tam, kde sa to celé začalo. Ku knižke.

Trilerov s hororovými prvkami nemáme v slovenskej literatúre veľa. V posledných rokoch sa dostali do popredia kriminálne romány z pier domácich autorov, ale do písania mysterióznych trilerov sa im veľmi nechce. Pritom Jozef Karika dokazuje, že inšpirácie máme na rozdávanie.

SkryťVypnúť reklamu

DejTrhliny sa sústreďuje okolo záhady pohoria, v ktorom miznú ľudia. Jozef Karika sa údajne dostal k námetu vďaka jednému čitateľovi, ktorého výpoveď autor prefabuloval, zistil si ďalšie informácie a román o bohatil o štyri postavy. Tak vzniklo dielo provokujúce čitateľa balansovaním na hrane fikcie a skutočnosti.

Informácie o zmiznutiach v Tribeči sa začali šíriť už v deväťdesiatych rokoch. Autor bol však skeptický, a tak sa vybral do terénu sám. Na mieste sa dopočul o rôznych bizarnostiach, ktoré sa v horách udiali. Niektoré zvláštnosti aj videl. Informácie, ktoré získal, dôsledne overoval. Niektoré z nich sa mu podarilo potvrdiť. Iné, naopak, zostali iba pri dohadoch. Jozef Karika vo svojej knihe uvádza, že „dodnes netuší, čo je skutočnosť a čo fikcia“.

SkryťVypnúť reklamu

Autor nie je v žánri hororu žiadnym nováčikom. Šikovne dokáže vtiahnuť do víru napätia a mysterióznosti aj váhavého čitateľa. Presne vie, z čoho a akým spôsobom sa v modernom človeku rodí strach a majstrovsky túto svoju znalosť využíva. Aj ten najodolnejší jedinec si nakoniec prizná, že chce vedieť, ako sa príbeh skončí. A to je moment, keď ho Jozef Karika dostal do svojich osídiel.

Román okamžite zarezonoval a jeho čitateľská základňa sa neustále rozširuje. Kniha bola v roku 2017 dokonca nominovaná na cenu Anasoft litera. V rámci tejto prestížnej súťaže vyhrala Cenu čitateľov. Objavila sa aj medzi finalistami Ceny René.

PopularitaTrhliny sa neobmedzila len na Slovensko. Preložili ju nielen do českého, ale teraz už aj do poľského jazyka. V Poľsku sa stala dokonca hitom, v Českej republike bola zaradená do vysielania Českého rozhlasu ako čítanie na pokračovanie. Ukazuje sa, že aj témy z domáceho prostredia majú šancu na úspech. Najmä ak sú pútavo napísané.

SkryťVypnúť reklamu

Od knižného bestselleru k televíznym prijímačom

Predajnosť románu údajne neklesá – doteraz si knihu kúpilo okolo 35-tisíc čitateľov. Preto nie je prekvapujúce, že sa spoločnosť D. N. A. v koprodukcii s televíziou Joj rozhodla preniesť ju do audiovizuálnej podoby.

Peter Bebjak pôvodne plánoval vytvoriť iba trojdielnu televíznu minisériu. Nápad zostrihať natočený materiál do podoby kinofilmu prišiel neskôr. K tomuto kroku tvorcov inšpirovalo zahraničie. „Vo svete to funguje tak, že niekedy seriály začínajú práve v kinách. Veľkosť plátna a kvalitný zvuk vyvoláva u divákov intenzívnejšie emócie. Majú vizuálne silnejší zážitok. Preto sme sa rozhodli, že to vyskúšame aj u nás, na Slovensku,“ vyjadril sa režisér v rozhovore.

Pri tvorbe mysteriózneho seriálu sa tvorcovia snažili zostať verní knižnej predlohe. Zopár rozdielov fanúšikovia určite postrehnú, ale mali by byť minimálne. Režisér zdôraznil, že do projektu sa pustili najmä preto, lebo sa im páčila kniha. Považoval by za nedôstojné, ak by čitateľom ponúkol úplne iný príbeh. „Fanúšikovia chcú vidieť najmä to, čo si prečítali. Chcú vidieť, ako sa román zhmotní.“

SkryťVypnúť reklamu

K autentickosti filmového a televízneho spracovania prispieva aj fakt, že sa natáčalo priamo v pohorí Tribeč a to v období, v ktorom sa dej románu odohráva. Scény, ktoré z technických dôvodov nemohli natočiť na miestach opísaných v knižke, nakrúcali v podobných lokalitách.

Jozef Karika si spoluprácu s filmárskym tímom veľmi pochvaľoval. Podľa jeho slov ich na začiatku potrápil, ale to iba preto, aby sa uistil, že jeho námet bude v dobrých rukách. Keď videl, že tvorcovia príbehu rozumejú, nechal im voľnú ruku, pretože – ako sám povedal – si uvedomuje, že film je odlišné médium než kniha. Ak autor priveľmi tlačí na režiséra a produkčný tím, viac to projektu ublíži, než pomôže. Dokonca tvorcov povzbudzoval, aby pôvodnú látku obohatili o vlastné nápady. Čo s nadšením urobili.

SkryťVypnúť reklamu

Aj herci boli s nakrúcaním spokojní. Veľkým prekvapením pre nich bolo rozhodnutie filmovať priamo v pohorí Tribeč. Tomáš Maštalír a Mária Bartalos so smiechom priznali, že sa trochu báli, či sa im niečo nestane. Napokon najhoršie, čo sa počas natáčania udialo, bola neustála zima a zlomený členok Mateja Marušina. Pre úraz hlavného predstaviteľa sa muselo filmovanie posunúť. Režisér Peter Bebjak potvrdil, že nik zo štábu záhadne nezmizol a všetci sa z tribečských hôr vrátili v rovnakom počte, v akom prišli.

V drobnej hereckej úlohe lesníka Samšályho sa predstaví dokonca aj sám autor románu. Na svoj filmový debut sa Jozef Karika svedomito pripravoval niekoľko dní. Herectvo ho však neláka, viac mu vyhovuje rola spisovateľa.

Na dôvažok priznal, že pravidelne dostáva správy od ľudí, ktorí sa do Tribeča vybrali a zažili alebo sa dozvedeli niečo bizarné. Vyhlásil, že vďaka tomu má materiálu aj na ďalšie dve pokračovania, k téme sa však už neplánuje vrátiť. Počkáme si, či ho fanúšikovia nepresvedčia o opaku.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Veronika Košičiarová

Kultúrny život

bibliografka Vanda Rozenbergová

Posudzovanie umenia od sporáka sýti povedomie o nadradenosti a oddelenosti umelcov od pospolitého ľudu.


2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 207
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 869
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 163
  4. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 293
  5. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 256
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 088
  7. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 2 965
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 748
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  2. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  3. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  4. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  5. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  6. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  7. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  8. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 878
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 937
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 689
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 114
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 818
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 454
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 189
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 179
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  3. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  4. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  5. Tupou Ceruzou: Pandemická
  6. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  7. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  8. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
SkryťZatvoriť reklamu