SME
Utorok, 26. september, 2023 | Meniny má Edita

Rozhovor s autorkou Katarínou Macurovou

„Spúšťačom predstavivosti je pre mňa aj zdĺhavé čakanie na pošte“

Čo vás priviedlo k ilustrátorskej činnosti?

Vždy ma bavilo kreslenie a vymýšľanie si príbehov. Pôvodne som mala v pláne študovať animáciu, tá však bola v čase, keď som skončila strednú školu, zatvorená, a tak som išla študovať ilustráciu. A veľmi sa mi to zapáčilo.

Vo svojej prvej knihe Zajíčkova cesta ste vytvorili ilustrácie pomocou 3D softvéru, ale vaše novšie knihy sa od nej už na prvý pohľad odlišujú. Prečo ste použili pri tvorbe Zajíčkovej cesty práve túto techniku?

V období, keď som pracovala na Zajačikovej ceste, som sa zaoberala 3D grafikou. Najviac sa mi páčilo osvetľovanie vymodelovanej scény. Vytváranie atmosféry. Zajačikova cesta je založená na hre svetla a tieňa, tak som si povedala, že by bolo zaujímavé vytvoriť ilustrácie v 3D grafike. Bol to malý experiment v oblasti použitia low poly grafiky v detskej knihe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tvoríte tzv. picture booky, ktoré u nás od slovenských autorov chýbali. Mal vplyv na rozhodnutie venovať sa tomuto formátu váš pobyt v Edinburghu?

Myslím, že áno. Ilustrovanie podľa textovej predlohy mi nikdy úplne nevyhovovalo a snažila som sa nájsť formát, ktorý by mi sedel. V Edinburghu som si kúpila picture book You‘re a hero, Daley B!, ktorá sa mi po žiadnej stránke nepáčila. Bola však zaradená v kníhkupectve medzi top 10 najpredávanejších picture bookov. Povedala som si, že tú knihu budem listovať dovtedy, kým nepochopím, prečo je to tak. Skúšala som tiež tvoriť svoje prvotiny a posielala som ich britským vydavateľstvám. Takisto som navštevovala knižnicu pre picture booky a prešla stovky titulov. Na Edinburgh Book Festival som sa stretla s Petrom Horáčkom a ukázala mu maketu knihy Kde je tá pravá lopta? Páčila sa mu a to mi dodalo odvahu pokračovať ďalej. Takže v Edinburghu sa to celé naštartovalo.

SkryťVypnúť reklamu

Vo vašich knihách vystupujú zvierací hrdinovia (výnimkou je dievčatko v knihe Lily a Momo), pričom najčastejšie sa vyskytuje odpovede (a pravú loptu) hľadajúci medvedík, ktorý je hlavnou postavou troch kníh (Prečo nekvitneš?, Kde je tá pravá lopta?, Ako naučiť Eda lietať?). S medvedíkom sa čitateľ prvýkrát stretne v knihe Prečo nekvitneš? Usilovne, priam až dojímavo sa snaží vypestovať kvitnúcu ružu nevediac, že daná rastlina je v skutočnosti mrkva. Ako sa zrodil tento nápad? Prichádzali do úvahy aj iné zvieratá?

Nápad sa zrodil počas pobytu v Škótsku. Chcela som vytvoriť príbeh, kde by čitateľ vedel/videl viac ako hlavný hrdina. V tom duchu som si začala skicovať. Po pár dňoch sa objavila skica, kde zajačik ukrajuje z obrovskej mrkvy pod zemou a medvedík smutne pozerá na jej listy. V tom momente sa vynorilo aj mnoho otázok: prečo je medvedík smutný, čo chce zajac s mrkvou urobiť, prečo má v záhrade takú obrovskú mrkvu… Pochopila som, že tá kresba je solídny základ pre dobrý príbeh. Iné zvieratká ako medvedík do úvahy neprichádzali. Medvedík jednoducho od začiatku nejako fungoval.

SkryťVypnúť reklamu

Za vašu najúspešnejšiu knihu býva označovaná Lily a Momo, príbeh o neobvyklom priateľstve medzi malým dievčatkom a čudesným veľkým tvorom. Plánujete vytvoriť ďalšiu knihu o tejto dvojici?

Plánujem. Príbeh je už asi rok vymyslený, ale potreboval nejaký čas v šuflíku, aby som od neho získala odstup a vedela posúdiť, či je presvedčivý. Takisto ma posmelila Petra Bartíková, s ktorou na knihách spolupracujem, aby som knihu dokončila.

Vo vašej knihe Blcha Teo je hlavným hrdinom blcha, ktorá sa túži stať veľkou bádateľkou. Jej skoky viedli na tajomné miesto zvané Lev, ktorým v skutočnosti bol chrbát nič netušiaceho leva. Dobrodružné výpravy detí alebo zvierat nájdeme v mnohých detských knihách, ale blchy stoja mimo pozornosti autorov. Vy ste však očividne videli v malej blche veľký potenciál…

SkryťVypnúť reklamu

Nebyť knihy „Ako zvieratá jedia“, na ktorej sme robili s Petrou Bartíkovou, asi by som o blche ako o hlavnom hrdinovi nikdy neuvažovala. Zvieratá do knihy zostavila Petra a ja som ich chcela ilustrovať tak, ako ich vybrala. Dvojstrana o tom, ako blchy jedia, ma úplne desila a nechávala som si ju ako poslednú. Po niekoľkodňovom skicovaní sa to zrazu prelomilo a išlo to úplne samo. Tak vznikli blšky, ako sajú krv cez slamku a odkrývajú leukoplast… Takže tam niekde je predloha ku knihe Blcha Teo.

Ako dlho vám trvá práca na jednej knihe?

Priemerne tak pol roka. Najviac času zaberie vymýšľanie príbehu a zladenie textu a ilustrácie.

Na knihách Ako zvieratá spia a Jak zvířata jedí ste pracovali s Petrou Bartíkovou, ktorá je autorkou textov. Vy ste autorkou ilustrácií, ktoré v týchto knihách dominujú. Ako prebiehal proces tvorby týchto kníh? Odlišuje sa od ilustrovania kníh, v ktorých prevláda textová zložka?

SkryťVypnúť reklamu

Líši sa a veľmi. Spolupráca na týchto knihách bola v podstate rovnaká ako spolupráca na picture booku, kde je jeden autor a jeden ilustrátor. Nemali sme fixnú textovú predlohu. Petra vybrala zvieratá, ja som niečo naskicovala, Peťa mi k tomu napísala svoje postrehy, tie som zapracovala a zároveň mi na základe jej postrehov napadli nové veci, na tie zasa textovo reagovala Peťa a tak ďalej. Každú dvojstranu sme si asi tak týždeň vymieňali a „sypali sme nápady do kotlíka“, kým dvojstrana fungovala. Vo výsledku sú ilustrácia a text rovnocennými partnermi, harmonicky fungujú, hranica medzi nimi sa zlieva. To je niekedy dosť ťažké dosiahnuť, takže sa z tejto spolupráce veľmi teším.

Kde hľadáte inšpiráciu?

Všade možne. Môžem byť na prechádzke so synom v lese a pozorujem ho, ako hádže kamene do vody, a začnem si predstavovať, že na dne jazera je nejaký tvor a kamene mu narážajú na hlavu a on sa na nás hnevá. Potom si začnem tvora predstavovať. Aký je veľký a z čoho má povrch tela… Hocičo môže byť pre mňa „spúšťačom“ predstavivosti. Aj zdĺhavé čakanie v rade na pošte. Naposledy som si predstavovala, ako by namiesto ľudí v rade čakali zvieratá v oblečení a odhadovala som, kto by bol akým zvieraťom…

SkryťVypnúť reklamu

Na čom práve pracujete?

Pracujem na dvoch picture bookoch. Prvý je opäť o medvedíkovi a jeho záhradkárskych počinoch, čím voľne nadväzuje na Prečo nekvitneš. Druhý picture book je príbeh v štýle fantasy. Ten je pre mňa veľkou výzvou.

Prezradíte aspoň jednou vetou, o čom bude vaša druhá rozpracovaná picture book?

Kniha vychádza z mojej „spisovateľskej“ tvorby na strednej škole. Ten text je samozrejme nepoužiteľný, ale opis krajiny a tvorov, ktoré ju obývajú, sa mi páči aj po toľkých rokoch. Chcela som tento svet preniesť do picture bookového formátu, ale dlho som nevedela ako. Krajina aj tvory sú nové, bez referencie na reálne veci. To môže byť náročné na spracovanie pre malého čitateľa. Preto je to aj výzva. A obsah v jednej vete? Je to o dosiahnutí zdanlivo nedosiahnuteľného.

SkryťVypnúť reklamu

Katarína Macurová (1983)

sa narodila v Bratislave, študovala voľnú grafiku a knižnú ilustráciu na VŠVU v Bratislave. Pôsobí ako asistentka na Katedre grafiky a iných médií VŠVU v Bratislave. Ilustrovala viacero detských kníh (Turčianske povesti, Ja nič, ja muzikant atď.) a je autorkou niekoľkých kníh formátu picture book.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
  2. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
  3. Zamestnanci Mecomu súťažili na športových dňoch
  4. Most nahradia v Trenčíne záhradou s kaviarňami
  5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  6. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
  7. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  8. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
  1. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
  2. Bratislavská Kuchajda ožije športom
  3. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  4. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  5. Nerovnováha v kontrole močového mechúra
  6. Najlepšie poviedky domácich autorov
  7. Košice budú vďaka tejto zmene fungovať efektívnejšie
  8. OMV Slovensko rozvíja svoju stratégiu pre elektromobilitu
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 15 882
  2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 430
  3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 544
  4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 101
  5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 2 908
  6. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 2 738
  7. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 2 736
  8. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme 2 445
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Voľby

Necítia sa ohrození rečami politikov a nechystajú sa odísť.


Radka Minarechová 14 h
Český režisér Robert Hloz nakrútil sci-fi s Milanom Ondríkom.

Český režisér nakrútil sci-fi s Milanom Ondríkom.


22. sep
Všeobecná mobilizácia v roku 1938.

Naši dedovia boli pripravení za záchranu demokracie položiť život.


Daniel Podolský 23. sep
Predseda predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti Vladimír Jacko.

Tempo Maďarov a Poliakov nestíhame.


14 h

Blogy SME

  1. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  2. Katarína Chudá: Stredoveké rukopisy: pestrofarebné monštrá, pohromy a draky
  3. Milan Buno: Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí | 7 knižných tipov
  4. Martin Barto: Pozoruhodné kúsky z minulosti Eurovision Song Contest
  5. Samuel Ivančák: Provisorium Deža Ursinyho má 50 rokov
  6. Rudolf Schütz: Erotika a horror po taliansky (4. časť) – La bambola di Satana (1969)
  7. Milan Buno: Riskovala život, aby zachránila 2500 židovských detí | 7 knižných tipov
  8. Samuel Ivančák: The Dark Side of the Moon má 50 rokov
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 582
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 44 593
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 36 913
  4. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 864
  5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 426
  6. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 30 193
  7. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 28 416
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 168
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu