Mladý slovenský režisér Michal Blaško sa druhý raz v kariére vráti na pôdu prestížneho festivalu v Cannes. Po tom, ako tam v roku 2017 uviedol vo svetovej premiére svoju snímku Atlantída, 2003, odprezentuje pripravovaný celovečerný debut Obeť.
Blaško je druhým tvorcom v histórii slovenskej kinematografie, ktorého vybrali na podujatie pod hlavičkou Cinéfondation - L´Atelier.
"Účasť na tejto platforme je skvelá hlavne preto, do akej spoločnosti filmárov a projektov sme boli vybraní. Dôvera z Cannes je vzácna a pre nás mimoriadne povzbudzujúca vo fáze, v ktorej sa s filmom práve nachádzame, a to krátko pred jeho realizáciou," vraví Blaško.
Jeho projekt zaznamenal ohlas už v januári na medzinárodnom fóre When East Meets West v Terste, kde získal ocenenie 15 000 eur na postprodukciu.

Film Obeť vznikne v slovensko-česko-ukrajinskej koprodukcii a má medzinárodné ambície. Je príbehom imigrantky Iriny, slobodnej matky žijúcej v malom českom meste. V jednu noc skončí jej syn s vážnymi poraneniami v nemocnici.
Tam sa polícii aj Irine prizná, že za brutálnym útokom stála trojica Rómov. Irina volá po spravodlivosti a odsúdení vinníkov, pričom celé mesto jej preukazuje solidaritu.
Kým ona postupuje v spoločenskom rebríčku vyššie a vyššie, začínajú sa dostávať na povrch nejasnosti v synovej výpovedi a je otázne, či sa útok vôbec stal.
Anatómia jednej nevinnej lži, ktorá sa rozrastie do hystérie obrovských rozmerov, vypovedá veľa o náladách dnešnej spoločnosti a ukazuje silu predsudkov. Príbeh je voľne inšpirovaný skutočnou udalosťou.

"Potenciál, ktorý v sebe táto na prvý pohľad jednoduchá premisa nesie, ma oslovil natoľko, že som sa prostredníctvom príbehu o vzťahu matky a syna rozhodol exponovať krehkosť v súčasnej spoločnosti a zároveň ukázať, na akých tenkých pilieroch stojí," vysvetlil Blaško.
Film produkuje slovenská spoločnosť nutprodukcia, ktorá koncom februára priniesla do slovenských kín film - Ostrým nožom Teodora Kuhna, inšpirovaný vraždou Daniela Tupého.
L´Atelier vznikol v roku 2005 v rámci medzinárodného filmového festivalu v Cannes, aby pomáhal vývoju novej generácie filmárov po celom svete a podporoval ho.