Jeho svetová kariéra vystrelila, keď hral vo filme Štvorec. Hral sebavedomého riaditeľa múzea v Štokholme, ktorý si myslel, že je expertom na politickú korektnosť - až kým sa sám nezachoval celkom inak, keď ho v meste okradli.
Keďže za túto rolu ho vyhlásili za najlepšieho európskeho herca, mohol si potom vybrať akýkoľvek lákavý medzinárodný projekt.

Dánsky herec CLAES BANG sa však rozhodol pre česko-slovenský film Sklenená izba, inšpirovaný tragickými osudmi spojenými s mýtickou vilou Tugendhat, ktorá bola svedkom fašistickej aj komunistickej propagandy.
Hrá v ňom bohatého výrobcu áut, ktorý si dal skvostnú vilu v roku 1928 postaviť, no potom z nej musel pred nacistami utiecť.
Bang na svetovú premiéru filmu v Brne prísť nemohol, ale využili sme, že sa práve znovu pohyboval v našom regióne. Na Oravskom zámku, v Zuberci a Banskej Štiavnici práve pre Netflix nakrúcal seriál Dracula.
Predpokladám, že Škandinávci sa počas studenej vojny o Československo príliš nezaujímali. Ako ste si predstavovali život, ktorý sme tu za železnou oponou žili?
Pamätám si, že ako dieťa som sa studenej vojny bál. Vo vzduchu nad Západom sa stále vznášala hrozba, že komunisti z Východu, najmä z Ruska, k nám prídu a niečo si zoberú. Boli pre nás ako veľké monštrá, alebo sa nás o tom naši politici snažili presvedčiť.
A keď ste trochu vyrástli?
Bol som ešte pomerne mladý, Československo som nevnímal v jemných nuansách a až neskôr som sa dozvedel, že Rusi do vašej krajiny vstúpili až v roku 1968. Myslel som si, že celá východná Európa je ako jedna obrovská krajina.