BRATISLAVA. Jeden je synom nacistického zločinca, druhý je synom jednej z jeho obetí. Spočiatku na seba ostro narazia, navzájom sa neznášajú.
Potom sa spolu vydajú na cestu za miestami, kde sa životy ich otcov preťali.

A stanú sa priateľmi, ktorí sa len pomaly zmierujú s osudom svojich rodín, ale navzájom si pomáhajú.
Dvaja starnúci muži si hrdinami filmu Tlmočník, ktorý v piatok večer vyhlásili za najlepší hraný film roku 2018.
Cenu Slnko v sieti si zaň prevzali producent Rudolf Biermann a režisér Martin Šulík. Hoci spolupracujú roky, Biermann spomenul, že ju dostal prvý raz.
Do boja o národnú filmovú cenu Slnko v sieti vstupoval Tlmočník ako druhý najsilnejší kandidát. Mal dvanásť nominácií, česko-slovenský Toman mal ešte od dve viac.
Okrem nich boli v hlavnej kategórii nominované filmy Jan Palach a Hmyz.
Najlepším režisérom za rok 2018 sa stal Martin Šulík, autor Tlmočníka. "Zvlášť by som chcel poďakovať hercom, Jiřímu Menzelovi a Petrovi Simonischekovi. Sú dušou príbehu, divák vníma film, bez nich by bol celkom iný," povedal.
Cena pre dvoch hercov naraz
Slnko v sieti za najlepšieho herca majú Peter Simonischek a Jiří Menzel, ktorý v jeho filme hrali hlavné postavy. Zuzanu Kronerovú, ktorá cenu vyhlasovala, potešilo, že sa nemusia deliť.
Slnko v sieti za rok 2018
- Najlepší film: Tlmočník
- režia: Martin Šulík, Tlmočník
- herec: Jiří Menzel, Peter Simonischek, Tlmočník
- herečka: Zuzana Bydžovská, Jan Palach
- herec vo vedľajšej úlohe: Marián Geišberg, Čertovské pero
- herečka vo vedľajšej úlohe: Kristýna Boková, Toman
- scenár: Marek Leščák, Martin Šulík, Tlmočník
- kamera: Martin štrba, Tlmočník
- hudba: Vlado Godár, Tlmočník
- kostýmy: Katarín Štrbová Bieliková, Tomanscéna: Jan a Václav Švankmajerovci, Hmyz
- masky: Zuzana Paulini a Juraj Steiner, Hovory s TGM
- zvuk: Ivo špalj, Hmyz
- strih: Marek Šlapeta, Válek
- najlepší animovaný film: Mimi a Líza - záhada vianočného svetla, réžia Katarína Kerekesová a Ivana Šebestová
- najlepší dokument: Posledný autoportrét, réžia Marek Kuboš
- cena za špeciálny prínos: Ondrej Šulaj
"Pre nás oboch sa stalo čosi podobné ako s našimi postavami, stali sme sa priateľmi," odkázal po manželke Peter Simonischek. "Obdivujeme vaše odhodlanie v týchto zložitých časoch pre Európu," dodal.
Cenu pre najlepšiu herečku získala Zuzana Bydžovská za rolu mamy Jana Palacha vo filme Jan Palach. Pri odovzdávaní cien nebola prítomná.
Karol Čálik prišiel vyhlásiť najlepšieho scenáristu. Cenu získali Marek Leščák a Martin Šulík za film Tlmočník.
"Mareka prosím o odpustenie, ak som mu to pokazil," povedal Šulík.
Manželka Jiřího Menzela zas zablahoželala Slovensku za správnu voľbu prezidentky.
Judit Bardos odovzdala cenu pre herca vo vedľajšej úlohe, cenu dostal Marián Geišberg za film Čertovské pero - prevzala ju zaňho sestra Jana Oľhová.
"Keby žil, neviem, či by tu bol. Nemal rád oficiality, odovzdávania. Možno by som tu bola aj tak ja. Svojím povestným cynizmom sa cenám vysmieval. Nechcem byť patetická, ale poviem: Vďaka, Maroško."
Jana Oľhová vyhlásila aj cenu pre architektov a scénografov. Dostali ju Jan Švankmajer a Václav Švankmajer za Hmyz. Hmyz ohlásil otec Jan za svoj posledný film.
Slnko v sieti za vedľajšiu úlohu získala Kristýna Boková za film Toman.
Slnko v sieti za najlepšie kostýmy dostala Katarín Štrbová Bieliková za film Toman, s príbehom z povojnového Československa, zo sveta politických špičiek.
Nebola prítomná, po producentke Zuzane Mistríkovej však odkázala, že by mala na sebe odznak All For Jan a Kultúrny reparát, pretože v našej krajine nie je zďaleka ešte všetko v poriadku.
Za najlepšie masky cenili Zuzanu Paulini a Juraja Steinera za konverzačku s Martinom Hubom a Janom Budařom Hovory s TGM.
Vina je historický zákon
Milo Kráľ vyhlásil za víťaza najlepšej hudby Vladimíra Godára, zložil hudbu k filmu Tlmočník.
"Bol som vychovaný v katolíckej rodine. Nerozumel som, urazil som sa, keď som čítal v Biblii, že vinu rodičov si majú deti niesť tri generácie. Dnes viem, že je to historický zákon. A Marek Leščák a Martin Šulík k tomu napísali príbeh.

Najlepším kameramanom je Martin Štrba, aj on má cenu za Tlmočníka.
Slnko v sieti za najlepší zvuk patrí Ivovi Špaljovi za film Hmyz.
Cenu za strih získal Marek Šlapeta za dokumentárny film Válek.
Najlepším animovaným filmom je Mimi a Líza, záhada vianočného svetla. Na pódiu boli režisérky Ivana Šebestová a Katarína Kerekesová. "Snažíme sa, aby súčasťou našich príbehov bola tolerancia a slušnosť. Preto ďakujem všetkým rodičom, ktorí ich prijímajú."
"Závidím vám, že máte ceny aj pre animovaný film. V tom ste ďalej ako Česká republika. A závidím vám, že máte prezidenta, ktorý vás spojuje," povedal český koproducent.
Veľký potlesk zaznel, keď za najlepší dokumentárny film vyhlásili Posledný autoportrét. Jeho režisér Marek Kuboš sa po rokoch pauzy vrátil k dokumentárnej práci. Vo filme uvažuje, či má zmysel ešte nakrúcať, keď sa ľudia do seba uzatvárajú.
Pri originálnej ďakovačke spomenul aj kolegu Roberta Kirchhoffa, ktorý mu požičal sako už viackrát a prináša mu to šťastie. Posledný autoportrét získal cenu aj na Art Film Feste v Košiciach.
Divácku cenu má film Niečo naviac, dokument o Dorotke s downovým syndrómom. Túži sa stať herečkou. Režiséri Martin Šenc a Palo Kadlečík, ďakovali rodičom, ktorí Dorotku vychovali.
Martin Šulík prišiel odovzdať Slnko v sieti za mimoriadny prínos. "Posledných tridsať rokov formoval kultúrny život na Slovensku," povedal o scenáristovi a pedagógovi Ondrejovi Šulajovi, s ktorým neraz spolupracoval, napríklad na filmoch Všetko čo mám rád aj Záhrada.
"Scenárista potrebuje stretnúť dobrého režiséra," povedal Šulaj. "Všetci režiséri, ktorých som stretol, môžu za to, že som túto cenu dostal.