Satoshi Kitamura: Čarodejný klobúk (prel. Denisa Stareková, Fortuna Libri 2019)

Zajac, holubica či kvety vytiahnuté z cylindra. Kto by tento kúzelnícky trik nepoznal? Roztomilý zajačik nám ho tiež predvedie. Na scénu prichádza huňatý kúzelník veľmi efektne. Vykukne na nás priamo z čarodejného klobúka! Abrakadabra, čáry-máry... Čože sa ukrýva v klobúku?
Napríklad kocúr so značne šokovaným pohľadom a veverička. Ak si myslíte, že z klobúka sa dajú vytiahnuť iba malé zvieratá, počas tohto vystúpenia rýchlo zistíte, ako veľmi sa mýlite! Po veveričke totiž nasleduje velikánska chobotnica, vydesený los a úbohý slon, ktorý sa zasekol a všetky zvieratá sa podieľali na jeho vytiahnutí. Čarodejný klobúk si najväčší tromf nechal na záver. Čože vyšlo z klobúka tentoraz...? Zajačikove magické predstavenie ponúka kúzelné okamihy plné zábavy a príjemného očakávania, čo uvidíme po obrátení strany.
Rok strávený v rozprávkovej spoločnosti inak
Maciej Szymanowicz: Rok v čarovnej krajine (prel. Alexander Horák, Ikar - Stonožka 2019)

Vlk je zlovestný tvor. Rád si pochutnáva na dievčatkách a ich babičkách, ale nepohrdne ani kozliatkom či prasiatkom. Ježibaba je zákerná starena. Jej obľúbeným pokrmom je v peci pečené dieťa. Draky vzbudzujú hrôzu a obľubujú únosy princezien.
Takto sú tieto bytosti (príliš) často vykresľované v rozprávkach. Maciej Szymanowicz nám ponúka možnosť prežiť s nimi (i s mnohými ďalšími) rok v čarovnej krajine. Hneď ako sa v nej ocitneme, zistíme, že všetko je inak. Vlk je neškodný a vychádza s každým bez problémov. Ježibaba vyzerá namosúrene, ale zdanie klame. Je poriadkumilovná a vždy ochotná pomôcť. Červená čiapočka, drak, rarášok a trpaslíci... Do čarovnej krajiny vstupujeme v januári a odchádzame z nej na konci decembra.
Aktivity obyvateľov sú ovplyvnené ročnými obdobiami, vzájomnými vzťahmi a tiež ich osobnosťou. Mňamkáč sa furt napcháva, babka Babulienka si vychutnáva čaj v spoločnosti Ježibaby alebo varí dobroty. Okrem sympatického stvárnenia postáv zaujme Rok v čarovnej krajine prepracovanými ilustráciami, prekypujúcimi vtipnými a nápaditými detailmi.
O traktore, ktorému sa dobrodružstva zachcelo
Vojtěch Kubašta: Malý traktor so zvieratkami (prel. Ľuba Nguyenová Anhová, Albatros 2019)

Obdobie zberu mrkvy je tu! Králiky a mačiatko sa usilovne pustili do práce. S ich nadšením sa však nestotožnil traktor, hrajúci v zbere úrody významnú úlohu. Pracovať sa mu nechcelo. Túžil zažiť dobrodružstvo a hneď aj navrhol aké. Výlet do zábavného parku! Tento lákavý nápad bol jednohlasne schválený.
V zábavnom parku videli vystúpenie opice a ryby a tiež fascinujúce akrobatické kúsky, predvádzané šikovnými opicami. Králiky sa ich snažili napodobniť, ale ich výkon sa k tomu opičiemu vôbec nepriblížil a navyše sa celé zašpinili od farby. Prinavrátiť pôvodnú farbu sa im podarilo vďaka neďalekej práčovni.
Traktoru sa deň plný zážitkov veľmi páčil, ale večer naň doľahla únava. Počas vytúženého oddychu si uvedomil, že sa teší, ako sa s kamarátmi vráti na pole. Výnimočnosť knihy Malý traktor so zvieratkami spočíva v priestorovom stvárnení a v zakomponovaných pohyblivých častiach, vďaka ktorému sa nám príbeh vynára pred očami.
Hľadanie odpovede medzi pavučinami
Diana Amftová, Martina Matosová: Pavúčik Zlatúšik (prel. Jana H. Hoffstädter, Ikar - Stonožka 2019)

Prečo sa nás ľudia boja? Pavúčik Zlatúšik zadumane sedí vo svojej sieti a hľadá odpoveď na túto otázku. Keďže ju nenachádza, rozhodne sa ju hľadať mimo svojej pavučiny. Postupne navštívi členov rodiny a kamarátov a položí im túto ťažkú otázku. Mama, strýko Dlhonôžka, Pankáčik, teta Smejka, Hapčík, Svalík, Peknuška, Paletka, starká Dobruška. Každý z nich ponúka jedinečnú verziu odpovede. Niektoré sú zábavné, iné sú citlivé či prekvapivé. Boja sa nás, lebo... Nevedia pochopiť, ako sa dokážeme s ôsmimi nohami tak elegantne pohybovať.
Lebo sme takí tichí alebo preto, že sme takí silní a odvážni. Odznel dokonca názor, že ľudia práveže pavúky obdivujú. Zvedavý pavúčik nad odpoveďami rozmýšľal a nakoniec prišiel k vlastnej, múdrej odpovedi... Nežne ilustrovaná kniha deti prenesie do pavúčieho sveta a prostredníctvom citlivého príbehu im ukáže jedinečnosť týchto malých tvorov. Má tiež potenciál odstrániť či aspoň zmierniť znechutenie či strach detí z pavúkov.
Obyvatelia steny sú v ohrození!
Martin Schwarz: Kamaráti zo steny (Slovart 2019)

Rebeku často vidieť sústredene hľadieť na zem, po ktorej vytrvalo kmitá jej ruka s kriedou. Pestrofarebné kresby, oživujúce fádny sivý povrch, sú ťažko prehliadnuteľné, napriek tomu zostávajú spolu s Rebekou mimo pozornosti ostatných detí. Zvláštne dievčatko pôsobí, že jej to neprekáža. Udržať pred čitateľom toto zdanie sa jej však podarí iba do chvíle, kým nepríde o zelenú kriedu. S plačom sa von vyplavilo aj zistenie, že Rebeka cíti smútok a osamelosť.
Jej plač utíchol po oslovení podivným tvorom, hľadiacim priamo zo steny paneláka. Hlava a trup myší, nohy pripomínajúce ľudské ruky. Predstavil sa ako Myšiak, obyvateľ steny. Spolu s ním ju obývali ďalšie jedinečné, ale nedokončené postavičky. Nosáč, pani Syrčeková, Bežkyňa, Znepokojená hus, Dračia guľôčka... Rebeka každému dokreslila chýbajúcu časť a nadviazala s nimi priateľstvo. Jedného dňa sa však jej priatelia ocitli v ohrození... Talentovaný Martin Schwarz vytvoril život na mieste, kde by sme ho rozhodne nehľadali a ponúka citlivý, jedinečne ilustrovaný príbeh o neobvyklom priateľstve.