SME

Najúspešnejší sú Karika a Keleová-Vasilková

IKAR udelilo autorom osem Zlatých kníh

Slávnostné odovzdávanie cien Zlatá kniha Slávnostné odovzdávanie cien Zlatá kniha (Zdroj: Foto: Dušan a Viktor Kittlerovci)

Začiatkom marca udelilo vydavateľstvo IKAR na slávnostnom vyhlásení výročných cien Ikariáda 2018 osem Zlatých kníh, dve Platinové knihy a cenu odbornej poroty Zlaté pero svojim najúspešnejším autorom.

Zlatou knihou sú ocenené knižné diela, ktoré od svojho vydania dosiahli predaje vyššie ako 15 000 kusov. Platinovou knihou zasa tituly, z ktorých sa dosiaľ predalo viac ako 25 000 kusov. Na Ikariáde 2018 si tri ocenenia odniesol majster napätia Jozef Karika a dve ceny najpredávanejšia slovenská autorka Táňa Keleová-Vasilková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fenomén Karika

Jozef Karika, ktorý v minulom roku zaznamenal rekordné predaje svojich kníh, získal dve Zlaté knihy za svoje diela Na smrť a Tma. Na svojom instagramovom profile poďakoval svojim čitateľom za priazeň a k oceneniu práve týchto dvoch kníh napísal: „Ťažko si predstaviť dve odlišnejšie knihy, než tieto dve. Získať za dva úplne odlišné romány, napísané zhruba v rovnakom čase, dve Zlaté knihy je rarita. Ako autor som na takéto ocenenie svojho multižánrového prístupu (aj čo sa týka techniky, štýlov a foriem písania ) nesmierne hrdý.“

Platinovú knihu si odniesol Jozef Karika za svoj ostatný román Priepasť, s ktorým sa mu podarilo v priebehu pár mesiacov dosiahnuť platinové predaje. Zlaté knihy mu odovzdali spisovateľka Oľga Feldeková a herec Boris Farkaš, Platinovú knihu zasa herec Matej Marušin, ktorý v úspešnej filmovej adaptácii Karikovej knihy Trhlina stvárnil hlavnú postavu - Igora.

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Karika je známy tým, že veľmi intenzívne komunikuje so svojimi fanúšikmi a čitateľmi na sociálnych sieťach. Po vydaní románu Priepasť odpisoval na tisíce reakcií od čitateľov, román intenzívne promoval a s mnohými čitateľmi viedol diskusie. Tento prístup a vďačnosť voči čitateľom, ako aj Karikova poctivosť v komunikácii s nimi sa veľmi vypláca. Čitatelia mu to vracajú svojou priazňou.

Neprekonateľná Keleová-Vasilková

Spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková je ikonou ženskej literatúry na Slovensku. Svojimi románmi sa blíži k1 400 000 predaným kusom. Zlatú knihu si tento rok odniesla za román Mama a Platinovou knihou bol ocenený jej román Tri sestry. Autorka je dnes už stálicou vydavateľstva Ikar a pri väčšine jej románov sa stáva, že ocenenie Zlatá kniha jednoducho preskočí. Jej knihy sa tešia obrovskej popularite a takmer každá z nich dosiahne v rýchlom čase platinové predaje. Záujem o jej romány je stále veľmi vysoký, ženské čitateľky každého veku oslovujú témy, o ktorých Táňa Keleová-Vasilková píše. Jej kúzlo zrejme tkvie v jej prirodzenosti a schopnosti vidieť silné témy v každodennom živote.

SkryťVypnúť reklamu

Zlaté knihy pre Štefánika, Oteckov, Mäso aj Zvieratká z abecedy

Ocenenia získali aj ďalší úspešní autori vydavateľstva Ikar. Bestsellerový autor Jozef Banáš získal Zlatú knihu za svoj historický román o významnej osobnosti československej histórie s názvom Prebijem sa! Štefánik - muž železnej vôle. Scenáristky Hana Lasicová a Katarína Mikulíková za knihu k seriálovému hitu Oteckovia, ktorý spôsobil doslova ošiaľ na televíznych obrazovkách aj v kníhkupectvách. Novinár a spisovateľ Arpád Soltész za kultový román Mäso - Vtedy na východe. Zlatá kniha bola udelená aj nádhernej detskej knihe Zvieratká z abecedy od autorky Ivony Ďuričovej. Knihu ilustroval Adrián Macho.

Priepasť bola napísaná Zlatým perom

Ocenenie Zlaté pero každoročne udeľuje literárna kritika. Tento rok o ňom rozhodovala odborná porota v zložení: Alexander Halvoník - predseda poroty, publicista Dado Nagy a literárna redaktorka Zuzana Belková. Minuloročným laureátom bol Arpád Soltész, ktorý tento rok odovzdal cenu Jozefovi Karikovi za knihu Priepasť. Porota sa rozhodla oceniť dielo najmä preto, že román Priepasť svojím dramatickým a znamenite vystavaným dejom, ale aj varujúcim myšlienkovým posolstvom, aktuálne reaguje na zložité podnety súčasného postmoderného sveta a jeho výzvy.

SkryťVypnúť reklamu

Glosovanie nielen o knihách

Slávnostným večerom sprevádzala moderátorka Zuzana Závodská a o hudobný sprievod sa postarala talentovaná Mirka Partlová s hudobnou skupinou. Súčasťou programu boli aj traja glosátori Milan Kňažko, Oľga Feldeková a Boris Farkaš, ktorí s láskavým humorom a občas aj briskným vtipom predstavovali jednotlivé knižné tituly. Glosovanie o témach ocenených kníh, ale aj o mnohých podobách našich životov príjemne bavilo nielen autorov, ale aj množstvo hostí vydavateľského domu Ikar - prekladateľov, redaktorov, kníhkupcov, tlačiarov... jednoducho všetkých, ktorým knihy voňajú.

Autor: Lucia Pastierová Čarná

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 327
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 454
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 259
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 299
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 911
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 440
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu