BRATISLAVA. Rozhodnutie ministerky kultúry Ľubice Laššákovej nepodpísať dotácie pre projekty LGBTI organizácií pobúrilo odbornú aj neodbornú verejnosť.
Na webe preto vznikla petícia za jej odvolanie „pre zasahovanie do odborných procesov a nekompetentnosť“.
Podpísalo ju už viac ako 900 ľudí a podpisy stále pribúdajú. Sú medzi nimi aj významné osobnosti umeleckej obce.
Škrtá peniaze
Autor petície, hudobný skladateľ Martin Burlas v zdôvodnení petície píše, že ministerka Laššáková od svojho nástupu do funkcie nezískala medzi umeleckou obcou žiadnu autoritu.

„Pred pár týždňami sa (ministerka – pozn. red.) zúčastnila na akciách, kde naznačovala nielen zachovanie, ale aj osamostatnenie Kunsthalle ako novej príspevkovej organizácie ministerstva kultúry, a to aj napriek tomu, že reálne kroky ministerstva v otázkach financií vedú vlastne k likvidácii programu inštitúcie. Výsledkom reálnych rozhodnutí ministerky Laššákovej v úrade je alarmujúco málo financií pre príspevkové organizácie MK SR, napríklad pre SNG, aj pre spomínanú Kunsthalle, napriek verejným prísľubom ministerky,“ píše Burlas.
Ministerka kultúry Ľubica Laššáková radikálne škrtla príspevkovým organizáciám ministerstva peniaze na prioritné projekty, informuje Denník N.
Z týchto peňazí inštitúcie financujú počas roka svoj program a obvykle bývajú schválené do konca januára. Tento rok prišlo rozhodnutie z ministerstva až v polovici mája.
Podľa Denníka N žiadala Slovenská národná galéria 367-tisíc eur a dostala iba 114-tisíc. Bratislavská Kunsthalle, ktorej len prednedávnom Laššáková verejne prisľúbila samostatnosť, chcela 180-tisíc, dostala 15-tisíc eur.

Menej peňazí na prioritné projekty sa dotkli viacerých inštitúcií aj v regiónoch.
Týra tam, kde je týrané
Martin Burlas v petícii tiež pripomína, že kroky ministerstva v súvislosti s menšinami a menšinovými žánrami kultúry pripomínajú politiku so znakmi fašistickej ideológie.
„Práve teraz potrebujeme na čele rezortu človeka, ktorý chápe kultúru v medzinárodných geopolitických súvislostiach,“ uzatvára Burlas.
Svoj podpis pridal do petície aj režisér Marián Amsler.
„Ako umelec a pedagóg na Vysokej škole múzických umení už sa ďalej nemôžem pozerať na absolútnu nekompetentnosť, diletantizmus a kultúrnu zaostalosť ministerky kultúry SR. Toto už ďalej nemôže pokračovať. Odvolanie alebo demisia pani Laššákovej sú neodkladné,“ myslí si Amsler.
Výtvarníčka Jana Farmanová podpísala, pretože je „presvedčená, že pani Laššáková je nekompetentná ministerka kultúry“.

Rovnaký názor má aj výtvarník Ján Valík. „Stav súčasného vedenia ministerstva kultúry brzdí a zabraňuje rozvoju kultúry na Slovensku. Nemá žiadne systémové ani strategické plány, funguje netransparentne a nanajvýš nekompetentne.“
K petícii sa pridal aj scenárista Roman Olekšák, režisérka Sláva Daubnerová, výtvarník Peter Kalmus, hudobník Marián Jaslovský, režisér Michal Kollár či herci Braňo Mosný aj Ľubo Bukový a mnohí ďalší.
„Pani Laššáková nedokáže momentálne zmysluplne plniť úlohy, ktoré vyplývajú z náplne ministerstva kultúry. Najmä vzhľadom na stúpajúci rast nenávisti v spoločnosti. Kultúra je jedným zo základných nástrojov kultivovania človeka, ktorý rieši otázku nenávisti v spoločnosti či kategórie dobra a pravdy. Paradoxne pani ministerka týra aj tam, kde je týrané,“ upozorňuje Bukový.