SME

Knihy namiesto kebabu

Izmirský literárny trh trval deväť dní

Knižný veľtrh v tureckom Izmire dýcha Orientom, od bratislavskej Bibliotéky ho odlíšite na prvý pohľad.Knižný veľtrh v tureckom Izmire dýcha Orientom, od bratislavskej Bibliotéky ho odlíšite na prvý pohľad. (Zdroj: Foto - Autorka)

Mnohým z nás sa pri zmienke o Turecku vybaví dovolenka pri mori, turecká káva či kebab. Ak ste knihomoľ, určite si spomeniete na romány od Orhana Pamuka, prípadne na zbierku reportážíVrah z mesta marhúľ od Witolda Szabłowského.

Večne druhí

Naše dobrodružstvo sa odohráva v Izmire, teda bývalej Smyrne. Izmirčania sú vo všetkom druhí. Majú druhý najväčší prístav v Turecku, žijú v druhom najväčšom meste na pobreží Egejského mora a navštevujú druhý najväčší knižný veľtrh vo svojej krajine. Keby ste chceli navštíviť ten najväčší, musíte ísť do Istanbulu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prvej polovici apríla žil Izmir literatúrou. Dvadsiaty štvrtý ročník İzmir Kitap Fuarı (Izmirský literárny veľtrh) znamenal takmer desať dní literárnych orgií. Svoju aktuálnu ponuku predviedlo takmer 450 vydavateľov a organizátori pripravili 120 rôznorodých sprievodných podujatí.

Izmirský knižný veľtrh prilákal davy ľudí zblízka aj zďaleka a podľa štatistík organizátorov počet návštevníkov počas deviatich dní veľtrhu presiahol hranicu päťstotisíc. Rady siahali až po vstupnú bránu vzdialenú od hlavného vchodu do budovy takmer sto metrov.

Ťažký život novinárov
Sprievodný program bol pestrý. Spisovateľské autogramiády, verejné čítania poézie, ale aj prednášky na rôzne témy od skúsených novinárov a vysokoškolských profesorov z celého Turecka. Energický novinár Tuğrul Eryılmaz počas svojej prednášky rozprával o cenzúre v médiách.

SkryťVypnúť reklamu

Vyjadril sa, že v Turecku vládne prísna kontrola informácií a to, čo predvádzajú turecké médiá, nie je žurnalistika, ale propaganda. „Žurnalistika môže rovno vymrieť, ak novinám nebude dovolené uverejňovať objektívnu kritiku osôb vo vedúcich funkciách,“ vyjadril sa. „Politická kontrola médií vedie k tomu, že je zverejňovaných menej informácií, čo má za následok úpadok dôveryhodnosti médií.“

S témou kritiky systému pokračoval aj novinár a spisovateľ Güray Öz. Píše pre noviny Cumhuriyet. Sú jedny z posledných v Turecku, ktoré si dovolia verejne kritizovať vládu a prezidenta. Pre svoje vyjadrenia je Öz súdne stíhaný. Momentálne čaká na výsledný verdikt súdu. Vo svojej prednáške sa venoval téme politického románu a jeho dôležitosti pre spoločnosť. Jeho prejav prilákal množstvo poslucháčov, na konci panelu sa rozpútala vášnivá debata a zanieteného novinára publikum odmenilo búrlivým potleskom.

SkryťVypnúť reklamu

Čo čítajú Turci

V našich zemepisných šírkach vnímame tureckú literatúru a spoločnosť najmä cez diela spisovateľa Orhana Pamuka. Je to určite kvalitný spisovateľ, ale v Turecku existujú ďalší, rovnako zaujímaví a hodnotní majstri svojho umenia.

„Turci nerobia rozdiely medzi zahraničnými a domácimi autormi. Čítajú všetko. Povedal by som, že pre našich čitateľov je dôležité, aby sa v knihe stále niečo dialo. Dej by mal byť preto dynamický a plný zvratov,“ povedal jeden z kníhkupcov.

Podľa vyjadrení vydavateľov sú najpopulárnejšie žánre v Turecku historické a romantické romány. Medzi tínedžermi jednoznačne dominuje žáner young adult. Nepohrdnú vraj ani svetovou klasikou.

Tvrdenia vydavateľov potvrdili stánky s knihami. Stoly sa prehýbali pod ťarchou trilerov, románov pre ženy či klasikou a historickými románmi. Záľuba tunajších čitateľov v dejinách sa však nevzťahuje iba na fikciu. Návštevníci neobchádzali ani odbornú literatúru a obzvlášť nadšene sa zaujímali o publikácie zamerané na ich vlastné, turecké dejiny. Na knižnom veľtrhu bola v kurze aj západná filozofia a tak si každý záujemca mohol za výhodnú cenu kúpiť zobrané spisy od Nietzscheho, Freuda a mnohých ďalších.

SkryťVypnúť reklamu

Mládež sa väčšinou zdržiavala v blízkosti young adult a komiksov. Pri stánku vydavateľstva zameraného na americké komiksy na otázku, či je v Turecku populárnejší Marvel, alebo DC, sa sympatický predavač za pultom zasmial: „Jednoznačne Marvel.“

V obľúbenosti nezaostávajú ani domáci tvorcovia komiksov. Jeden z najpopulárnejších v Turecku je už nebohý autor Galip Tekin, ktorý sa vo svojich dielach žánrovo zameriaval na fantastiku a sci-fi. V domácom prostredí patrí medzi najuznávanejších komiksových tvorcov.

Turecké utrpenie

Ďalším pomerne častým obchodným artiklom na veľtrhu boli detské knihy. Aktívna slečna z vydavateľstva YKY upozornila na tenkú knižku s mačkami na obale. „Toto je naša najpredávanejšia kniha pre deti,“ vysvetľovala. „Volá saUç kedi, bir dilek (Tri mačiatka a jedno želanie). Autorka sa v nej snaží deťom vysvetliť, akí dôležití sú pre nás priatelia a čo to priateľstvo vlastne je.“

SkryťVypnúť reklamu

O pár stolov ďalej v stánku vydavateľstva ON8 práve prebiehala autogramiáda populárneho spisovateľa detských knižiek Behiça Aka. „Ak vás zaujíma kultúrna kritika, určite vyhľadajte publikácie od Sevin Okyayovej. Je našou najuznávanejšou kultúrnou kritičkou,“ zhovorčivá pani v stánku sa zahľadela na kopu kníh a s hrdým výrazom vytiahla modrú knižku. „Toto je jej najnovšia práca. Ide o zbierku krátkych esejí o najdôležitejších osobnostiach v súčasnej tureckej kultúre a umení.“

Vydavateľstvo ON8 má široký záber. Jednou z ich zaujímavých noviniek je román od istanbulskej spisovateľky Neslihan ÖnderoğluovejTuhaf Şeyler Oluyor Bay Tarantino (Dejú sa zvláštne veci, pán Tarantino). Rozpráva príbeh vysokoškoláka, ktorý je zapálený filmofil a vďaka svojej vášni nedokáže odlíšiť fikciu od reality.

SkryťVypnúť reklamu

Vydavateľstvo CAN sa špecializuje na klasickú tureckú literatúru. Najznámejšia z nich v červeno-bielom prebale má názovTürk'ün Ateşle İmtihanı (Turecké utrpenie) a rozpráva o živote v Turecku po zániku Osmanskej ríše. Autorkou je Halide Edib Adıvarová, ktorá blízko spolupracovala s Atatürkom.

Čaj na záver

Izmirský veľtrh sa na prvý pohľad podobá na bratislavskú Bibliotéku. Pár odlišností však nájdete. V prvom rade, zloženie návštevníkov je vekovo vyrovnanejšie. Prekvapí vysoký počet stredoškolákov, ktorí sa vo veľkých skupinách presúvajú po výstavisku. Nielenže sú ovešaní taškami s knihami, ale sa aj aktívne zúčastňujú na diskusných paneloch.

Organizátori v Izmire dávajú väčší priestor rôznorodým diskusiám a podstatne menší prezentáciám kníh. Na rozdiel od nás promovanie kníh v Turecku prebieha najmä na sociálnych sieťach.

SkryťVypnúť reklamu

A samozrejme, neodmysliteľný čaj, ktorý sa tu pije 24/7 za každého počasia, je rovnako prítomný aj na knižnom veľtrhu.

Na našom knižnom trhu nenájdeme veľa diel autorov z krajiny polmesiaca napriek tomu, že literatúra v nej, súčasná či minulá, je žánrovo pestrá. Má čo ponúknuť.

Autor: Veronika Košičiarová

Magazín o knihách

Silnou líniou jej románov je násilie, najmä spoločenské, na ženách.


1

Vo svojich knihách sa zamerala na dánsky spôsob výchovy.


Súvisiace témy: Turecko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  2. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  3. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  4. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  5. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  6. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  7. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  8. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  1. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  2. Vzducholoď aj koncert Kaliho? Takto Kaufland oslavuje narodeniny
  3. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  4. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  5. Aplikácia Otvorené drevo potvrdzuje transparentnosť LESY SR
  6. Drevo pod kontrolou: Ako technológia RFID mení vývoz drevnej hmo
  7. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  8. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  1. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 13 702
  2. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 9 223
  3. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 6 815
  4. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom 5 166
  5. Operácia očí je riešením pre každú profesiu 3 550
  6. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 2 493
  7. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 2 072
  8. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov 1 652
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Jaroslav Liptak: Kto stojí za 708 firmami? Robert Fico? Nie... hádajte znova. Kto je pani Ficová? 33 690
  2. Ivo Nesrovnal: Matúš, vďaka za pozvanie, ale pod toto sa nepodpíšem. Ad električka v Petržalke. 30 457
  3. Martin Sukupčák: Ako jeden primátor "urbanizuje" mesto L. Mikuláš 13 511
  4. Jozef Mačo: Nelegálne skládky odpadu pri osadách nemajú odstraňovať obce. Nie že nemajú, nesmú. 10 955
  5. Daniel Guľaš: Drony nad Moskvou: Úderný zásah do ruskej ekonomiky 7 415
  6. Otilia Horrocks: Kto je tu vlastne podozrivý? Matovičovci, ktorí zverejnia mená — alebo tí, čo mlčia? 6 343
  7. Oskar Kaman: Parkovacia politika Magistrátu zlyháva. 5 510
  8. Juraj Kumičák: Atrapa 5 212
  1. Pavel Macko: Prečo rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom nikam nevedú?
  2. Marcel Rebro: Slováci dokážu závidieť polosirote rehabilitačný tábor a beznohému protézu
  3. Marcel Rebro: Kaliňákove tanky, Pearl Harbor a slovenský ministerský časostroj
  4. Marcel Rebro: Verím, že dobijeme dobrým ľuďom baterky
  5. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  6. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  7. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  8. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
SkryťZatvoriť reklamu