Simmelov Rembrandt patrí medzi knihy, ktoré sa patrí mať preložené a vydané. Nezávisle od toho, že slávna umelecko-filozofická esej s veľkou pravdepodobnosťou nebude útočiť na vrchol čitateľských rebríčkov.
Na rozdiel od iného Simmela cestu k nej si nájdu náročnejší vyznávači myslenia i umenia.
K Simmelovej storočnici
Editori prvého prekladu knihy do angličtiny Alan Scott a Helmut Staubman vsadili pri svojom hodnotení Rembrandta na jednoznačný spôsob komplimentu: „Je to jedno z najdôležitejších diel jedného z najdôležitejších mysliteľov týkajúce sa jedného z najdôležitejších maliarov.“
Slovenské vydanie je vzácnym knižným pamätníkom k 100. výročiu úmrtia nemeckého filozofa a sociológa. Simmel bol teoretikom umenia a predstaviteľom filozofie života.
Prekladatelia tohto diela sa museli popasovať s náročnou výzvou – akademickú prácu s ťažkopádnym filozofickým jazykom ponúknuť čitateľom v prijateľnej podobe modernej slovenčiny. Sami priznávajú, že preklad bol dobrodružstvom. Zažili pocity slobody aj neistoty pri najrôznejších prekladateľských dilemách.
V slovenskom kontexte je zaujímavé, že jednu dôležitú knihu o Rembrandtovi máme aj od slovenského autora. Napísal ju prozaik Ján Johanides. Vyšla aj vo francúzštine a v roku 1997 bola vystavená na knižnom veľtrhu v Bordeaux.
Johanides v nej zaprel kompetenciu výtvarného teoretika a dal prednosť spisovateľskému prístupu. Nakoniec sa venoval predovšetkým umelcovej osobnosti.
Umenie odrazom života
Simmel Rembrandta ako autora takmer vôbec nerozoberá. Neskúma otázku geniality umelca. Nespisuje maliarov životopis, ale sústreďuje sa na odhalenie ducha autora a toho, čo robí geniálnym a jedinečným jeho dielo.
Pri uvažovaní o Rembrandtovom diele sa odhaľujú prístupy k ľudskému životu. Stáť pred slávnym obrazom neznamená iba zmyslovú rozkoš, je to začiatok pochopenia zmyslu existencie.
Človek je chápaný ako celistvá ľudská bytosť. Jednotlivé časti života nemožno mechanicky oddeľovať. U Rembrandta zobrazovaný okamih obsahuje celý žijúci podnet. „Okamih, ktorý rozpráva príbeh prúdenia života.“ Aktuálny zjav osoby portrétovanej umelcom má v sebe uloženú duševnú históriu.
Nemecký filozof nachádza v Rembrandtových obrazoch porozumenie pre význam smrti. „Smrť tkvie v živote od začiatku.“ Uvažuje o starnutí, kráse, dokonalosti a náboženských aspektoch Rembrandtových obrazov.
Táto esej je náročná výzva. Nie všetko čitateľ pochopí. Môže si však spolu s autorom osvojiť vzácnu schopnosť nachádzať v umení odraz svojho života. To nie je málo.