Bratislava 27. januára (TASR) - Marián Varga, jedna z najvýraznejších a najoriginálnejších osobností slovenskej rockovej hudby všetkých čias oslávi v utorok 55 narodeniny.
Marián Varga vždy ostane v povedomí ako muž posadnutý hudbou, ktorého každá myšlienka sa upiera k hudbe, ako skladateľ, rockman, ako jeden zo spoluzakladateľov modernej populárnej hudby na Slovensku. Mladík, ktorý priamo z takmer dokončeného konzervatória, kde študoval hru na klavír a kompozíciu sa dal strhnúť Prúdmi, aby sa napokon s vlastným Collegiom Musicum stal klasikom rockovej muziky. Nikdy sa nedal strhnúť inými smermi a štýlmi. Bolo mu vždy jasné, čo chce robiť, v umení bol nekonformný a nikdy nepodliehal tlakom doby.
"Už nie som taký bigbíťák ako som býval," povedal s humorom v rozhovore pre TASR pri príležitosti jeho výročia. V súčasnosti sa venuje hlavne počúvaniu a "znovuspoznávaniu" niektorých diel klasickej i súčasnej vážnej hudby. Na voľaktoré veci v tomto smere má podľa vlastných slov trochu iný pohľad. "Nabíjam baterky," tvrdí. Zároveň sa venuje aj príprave scénickej hudby pre predstavenie Divadla Astorka. Súčasnú rockovú produkciu, slovenskú či zahraničnú, počúva sporadicky. S mladými ľuďmi sa však stretáva veľmi rád, pretože sú veľmi inšpiratívni.
Počas svojej kariéry získal Varga viacero ocenení. "Nemôžem sa sťažovať, že ma nedoceňovali. Zdá sa mi, že ma až preceňovali," konštatoval skromne. Zo všetkých titulov a cien ho najviac prekvapilo to prvé, ktoré s Collegiom Musica dostali na Džezuniverziáde v roku 1971. "Vyhrali sme vtedy všetky ceny a získali sme vážnosť, ktorá nám otvorila dvere do pražských štúdií," spomína. Najviac si však váži záujem poslucháčov a osobné uznania od svojich kolegov.
"Mal som šťastie na ľudí," tvrdí ohliadnuc sa za svojím pôsobením. Nazdáva sa ale, že keď bol mladší, všetko sa robilo ľahšie. "Nebola taká atomizácia v spoločnosti a všetci sme boli viac spontánni." V súčasnosti podľa vlastných slov stále zápasí s časom a aj 24 hodín je preňho málo.
Marián Varga začínal tvoriť v období, keď sa u nás práve začínalo obdobie rockovej hudby. V roku 1967 začal spolupracovať so skupinou Prúdy a výrazne ovplyvnil jej ďalšiu hudobnú orientáciu a vývoj.
V roku 1969 založil vlastnú skupinu Collegium Musicum, ktorá sa stala jednou z najlepších rockových skupín bývalého Československa. Najväčšie úspechy dosiahla skupina v prvej polovici 70. rokov a kritikou bola vtedy označovaná za najlepšiu československú rockovú skupinu vôbec. Tu sa Marián Varga uplatnil ako vynikajúci skladateľ a interpret inštrumentálnej hudby. So skupinou pravidelne koncertoval do roku 1980.
V 80. rokoch sa venoval predovšetkým kompozičnej činnosti. Jeho experimenty na poli spájania avantgardného rocku s modernými kompozičnými technikami artificiálnej hudby začal vo svojej hudbe uplatňovať už v 70. rokoch (LP Konvergencie a neskôr LP Divergencie a Stále tie dni). Popri tom tvoril filmovú a scénickú hudbu. Skomponoval hudbu k mimoriadne úspešnému slovenskému muzikálu Cyrano z predmestia (1977).
Zaznamenal úspechy aj ako originálny autor skladieb a piesní. Z najznámejších treba spomenúť: Hommage a J.S.Bach, Concerto in D, Šeherezáda (interpretom bolo Collegium Musicum), S rukami vo vreckách (Prúdy), Smutná ranná električka, Ľalia poľná (Pavol Hammel), atď. Najvýznamnejšie jeho albumy sú: Collegium Musicum, Konvergencie, Zelená pošta a ďalšie.
K ére Collegium Musicum sa môžu jej priaznivci vrátiť aj prostredníctvom internetu, na adrese http://kultura.gratex.sk/collegium.