SME

Zlatá rieka ʼndranghety

ʼNdrangheta je systém sociálnych vzťahov

Nicola Grattieri, Antonio Nicaso: ʼndrangheta (prel. D. Farmošová, Ikar 2019)Nicola Grattieri, Antonio Nicaso: ʼndrangheta (prel. D. Farmošová, Ikar 2019) (Zdroj: Archív SME)

Peniaze, únosy, kokaín, politika, stavebníctvo, ochrana, ešte viac peňazí a ešte viac politiky. Nielen „doma“ v Kalábrii, ale v celom Taliansku, v celej Európe, severnej i južnej Amerike.

Niet spisu o ʼndranghete, kde by sa nepísalo o vraždách, násilí, o drogách, medzinárodných presunoch špinavých peňazí, vydieraní, kupovaní politikov, policajtov, sudcov, médií. Čítať knihu Nicolu Grattieriho a Antonia Nicasa s jednoduchým názvom ʼndrangheta (prel. D. Farmošová, Ikar, 2019) by bolo fajn, keby to bola fikcia, ale, bohužiaľ, nie je.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mafia á la Kalábria

Nicola Gratteri je taliansky prokurátor a jeden z najznámejších štátnych zástupcov v Kalábrii bojujúcich proti ʼndranghete. Antonio Nicaso je novinár a esejista, ktorý vyrastal v Kalábrii, ale dnes žije v Kanade a USA. Je autorom viacerých kníh o talianskej mafii.

Kalábrijská organizovaná zločinecká sieť má svoje korene v pravidlách rodinných klanov ovládajúcich juh Talianska, kalábrijskú špičku čižmy, ktorá dlho patrila k najchudobnejším regiónom polostrova. A dlho tieto rodinné klany žili v tieni neapolskej camorry či sicílskej cosa nostry. Po druhej svetovej vojne sa však z ʼndranghety postupne stávala obávaná zločinecká skupina, ktorá sa sprvoti špecializovala na únosy ľudí, vydieranie, „povinnú“ ochranu a postupne sa vypracovala na najvplyvnejšiu skupinu v medzinárodnom obchode s kokaínom. Dokonca sa hovorí, že ak aj nie sú monopolom, tak bez ich vedomia a súhlasu sa nik iný vo veľkoobchode s kokaínom hýbať nemôže.

SkryťVypnúť reklamu

Pranie peňazí prebiehalo v tradičnom biznise stavebníctva, „vyhrávania“ štátnych zákaziek a vyvážania peňazí cez kalábrijské komunity napríklad v Austrálii či Kanade.

Začína sa smrťou

Akoby ste čítali znova o udalostiach na Slovensku z februára 2018:„Napriek všetkému sa proti mafii bojuje až vtedy, keď sa začne strieľať a na zemi ležia mŕtvi.“ Aj u nás sa vo chvíli, keď ruka mafie brutálne odstrelila dvoch ľudí – pri čítaní tejto knihy je viac-menej jasné, že vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bola vraždou na objednávku a na výstrahu iným – začali hýbať ľady. A aj keď už vidíme, že siete ʼNdranghety siahali u nás najvyššie, ako len mohli, schéma so ctihodnými občanmi, ktorých chránia za štátne peniaze štátne inštitúcie, nie je v ničom nová. V ʼNdranghete to tak chodí, keď si s ňou a robíš pre ňu, si pán. Keď prestaneš, spustia sa tikajúce hodinky skracujúce čas.

SkryťVypnúť reklamu

Autorská dvojica vyťahuje jeden prípad za druhým, v ktorých sa „scény“ opakujú. Zlatá rieka obchodu, ktorý obchádza zákony, presuny skutočne nepredstaviteľných peňazí v desiatkach miliónov dolárov, potom sa zjaví niekto, kto na to upozorní, a nasleduje odstránenie tých, čo príliš veľa vedeli. Vyšetrovanie občas prekazia kúpení politici či pofidérni ľudia z prostredia polície, čo pustia informácie.

Nakoniec ʼNdrangheta s odhadovaným obratom vyše 52 miliárd eur ročne patrí k najsilnejším firmám v Taliansku. Kaziť takéto kšefty? To sa nechce ani oficiálnym bankám, pretože aj tým sa peniaze páčia. Autori opisujú schémy, ako to funguje, keď sa špinavé peniaze v nejakej podivnej krajine typu Trinidad a Tobago stanú zárukou pre oficiálnu pôžičku na legálne investície niekde v Kanade, kde ctihodní občania investujú požičané, čisté peniaze. A výsledok?„Mladý chalan s pár gramami drogy vo vrecku skončí vo väzení; bankári, ktorí uľahčujú miliardové kšefty s drogami, si užívajú jachty a lietadlá.“

SkryťVypnúť reklamu

A perspektívy nie sú ružové. ʼNdrangheta je totiž systém sociálnych vzťahov, ktorý ponúka partnerom veľké výhody a jej prerastanie do tradičných odvetví ako stavebníctvo, logistika, spracovanie odpadu, zásobovanie, stravovacie služby, turizmus sa dnes často spája aj s legalizáciou podnikania prostredníctvom služieb štátnych úradníkov, politikov, korupcie a využívania napríklad aj eurofondov.

Zlatá rieka, kto by si nechcel aspoň kúsok nabrať?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 338
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 778
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 591
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 748
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 694
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 404
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 705
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu