SME

Fantastické svety Ursuly Kroeber Le Guinovej

Fantastika na lavici obžalovaných

Ursula Kroeber Le GuinováUrsula Kroeber Le Guinová (Zdroj: Archív SME)

Čítanie kníh poskytuje viaceré benefity, z ktorých môžu ľudia ťažiť ešte roky po prečítaní, o nič menej prínosné však nie je ani čítanie kníh o iných knihách. Literatúra presahuje život jednotlivca, generácií, dokonca trvania celých epoch. Pre túto vlastnosť sa neustále opakujú aj určité predsudky a osobitne sa to týka fantastiky.

Precízne, no zároveň veľmi prístupne sa témou vzťahu fantastiky a jej čitateľského publika zaoberala aj spisovateľka Ursula Kroeber Le Guinová (1929 – 2018) a jej zbierka esejí a prednášokProč číst fantasy, jak to, že zvířata v knížkách mluví, a odkdy se Amerčané bojí draků si zasluhuje patričnú pozornosť. Slovom fantasy sa pritom myslia tri rôzne veci, ktoré sú v angličtine vyjadrené jedným slovom a na ktoré upozorňuje aj prekladateľ Jakub Němeček. Ide o literárny žáner, fantastiku vo všeobecnosti a fantáziu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fantastika na lavici obžalovaných

Hneď v prvej eseji s názvomProč se Američané bojí draků? vyslovuje Le Guinová názor, že proti fantastickej literatúre existuje hlboko zakorenený morálny nesúhlas vyplývajúci zo strachu. Pôvodná verzia článku bola prednesená už v roku 1973, no aj v súčasnosti sa stále dookola objavujú názory, že čítanie fantastiky je len únik pred realitou. Existujú dokonca ľudia, ktorí to tvrdia o akejkoľvek literatúre.

Le Guinová vidí korene strachu z literatúry vo viacerých spoločenských vplyvoch. Napríklad puritanizmus podľa nej vyzdvihuje disciplínu a trest namiesto podporovania imaginácie. Ponúka sa paralela z posledných mesiacov, v ktorej pálenie fantasy kníh poľským kňazom nastoľuje veľmi tvrdý trest za porušenie disciplíny oficiálne dovoleného čítania: anihilácia, totálne zničenie.

SkryťVypnúť reklamu

Zmyslom literatúry pritom nie je nič menšie ako hlbšie porozumenie sveta, pričom často na to využíva rozprávanie príbehov. Fantastika sa k nám prihovára cez metafory, necháva prehovoriť nezvyčajné bytosti s ich zvláštnymi osudmi, dôležité sú aj artefakty symbolickej povahy a rôzne podoby putovania – to všetko čitateľom prináša slobodu imaginácie bez viazanosti na status, peniaze alebo moc. Naozaj slobodné sú v tomto zmysle predovšetkým deti: vedia, že hobit nie je skutočný, ale je pravdivý.

Pomerne rozšírený stereotyp spája fantastiku s nedospelosťou. Možno tiež poznáte niekoho, kto tvrdí, že v mladosti čítal fantasy a sci-fi, ale už z toho vyrástol. Pritom fantastika formovala literatúru storočia, hoci nie každá národná literatúra má vo svojich dejinách významné fantastické diela. Ak by Le Guinová poznala slovenskú literatúru, určite by upozornila na Hviezdovedu alebo životopis Krutohlava od Gustáva Reussa alebo na prvky fantastiky v slovenskej poézii s obsiahlou symbolikou, ktorú mnohé básnické diela ukrývajú.

SkryťVypnúť reklamu

Za dospelý sa potom považuje hlavne realizmus so svojou tendenciou pristupovať k čitateľom oddelene podľa veku. Knihy pre menšie aj staršie deti, young adult, dospelých, to sú základné kategórie, do ktorých sa snaží zaradiť realistická literatúra. Podľa Le Guinovej je oproti tomu fantasy jediný druh literatúry s medzigeneračným presahom. Z historických začiatkov fantasy tu môžeme uviesť ako príklad u nás málo známeho Georgea MacDonalda (jeho štyri príbehy s názvom Múdra pani nájdeme aj v slovenčine), z posledných rokov zas Harryho Pottera, pri ktorom vek čitateľa akoby nehral vôbec žiadnu úlohu.

Tyrania literárnych kritikov

Le Guinová mala ťažké srdce na literárnych kritikov. Iritovala ju ich fixácia na realistickú prózu a úplná ignorancia fantastickej literatúry s výnimkou magického realizmu. Ignorovať J. L. Borgesa alebo Itala Calvina by bola predsa len vážna blamáž. Keďže spisovateľka bola majsterkou pera, nechajme na chvíľu prehovoriť o kritikoch priamo ju: „Netvrdím, že lidé fantastickou literaturu nečtou; celá řada nás lidí ji čte, jenže naši kritici a literární vědci ji většinou nečtou a nevědí, jak ji číst. Stydím se za ně. Někdy kvůli nim zuřím. Chce se mi říct učiteli literatury, který záměrně, ba dokonce pyšně ignoruje významnou oblast současné beletrie: Nejste vůbec způsobilý, abyste učil nebo posuzoval předmět, o němž přednášíte. Zato čtenáři a studenti, kteří tuto oblast znají, mají veškeré právo napadnout vaše primitivní předsudky.“

SkryťVypnúť reklamu

Podobne nájdeme tiež jej odmietanie rôzneho redukovania fantasy literatúry, napríklad psychologické, kde sú časté analýzy archetypov alebo psychického vývoja dieťaťa, alebo sociálne a ekonomické, ktoré zase literatúru zužujú na prejav rôznych spoločenských kontextov. V tejto súvislosti sú dobre známe napríklad vysvetľovania Pána prsteňov ako Tolkienovo vyrovnávanie sa s hrôzami prvej svetovej vojny. Značnej redukcie sa dopúšťajú aj tí, ktorí považujú Pána prsteňov len za alegóriu na kresťanstvo. V podobných prístupoch sa strácajú všetky rozmery samého rozprávania a jeho rozsiahlej epiky.

A ako k tejto situácii došlo? Dajme ešte raz priestor znalkyni slova a príbehov: „Do značné míry z toho můžeme vinit modernisty. Edmund Wilson a jeho generace po sobě zanechali tradici kritiky, která je svým způsobem takový malý netvor. V této škole pro antičaroděje se nebere vážně jiná beletrie než různé varianty realismu, označovaného jako ,vážný‘. Zbytek narativní beletrie je označen jako ,žánr‘, zavrhuje se a nečte.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo nám hovoria zvieratá

V rozsiahlej esejiBok po boku, tlapku v ruce – zvířata v dětské literatuře Le Guinová zastáva názor, že vzťahy k zvieratám potrebujeme ako podmienku nášho života. Bez nich stratíme duševné zdravie a čaká nás zánik. Sprostredkovateľmi medzi svetom dospelých a zvieratami sú potom deti a práve to je dôvod, prečo Le Guinová venovala značný priestor práve knihám pre deti, v ktorých hrajú dominantnú rolu zvieratá.

V týchto príbehoch sa nevyskytuje náboženstvo, no morálka prítomná je. Zvyčajne sa spája s nezištnou pomocou inému, rozhodnutím konať dobré alebo zlé skutky, za ktoré sa hrdinovia dočkajú odmeny alebo odplaty. Spravodlivosť má však rôzne podoby, nie vždy sa musí čitateľom páčiť, čo sa s ich obľúbenými alebo zápornými postavami stane.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo čítať Le Guinovú?
Hoci sa zdá, že literatúra pre dospievajúcich známa ako young adult je doménou posledných rokov, pravdou je, že súčasť scény tvorila už desaťročia predtým. Aj sama Le Guinová napísala komerčne úspešnú sériu s mladými mágmi navštevujúcimi školu pre čarodejníkov. Prvý diel vyšiel v roku 1968 a séria dostala nakoniec meno podľa prvého titulu Čarodej Zememorí. Čitatelia Harryho Pottera sa môžu inšpirovať a prečítať si Čarodeja Zememorí, obzvlášť, ak svoj literárny idol považujú za mimoriadne a originálne dielo.

Dôležité, samozrejme, nie je, kto prvý umiestnil deti a mládež do čarodejníckej školy, je to skôr podnet k čitateľom a predovšetkým recenzentom, ktorí nemajú znalosť literárnej tradície v danej oblasti, a vyhlasujú pritom dielo za pôvodné a novátorské. Sami autori, napríklad J. K. Rowlingová, ale aj N. Gaiman, sa však k inšpirácii inými dielami hlásia a priznávajú osvojenie si vybraných nápadov iných spisovateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Ursula K. Le Guinová výrazne prispela do fantastickej literatúry spôsobom, ako vedela zakomponovať do svojich diel intelektuálne bohatstvo z rôznych vedných odborov, pričom neváhala využiť často poznatky z kultúrnej antropológie, hlbinnej psychológie, histórie a napríklad taoizmu. Viackrát modelovala aj rôzne politické štruktúry alternatívne voči nám známym, jej postavy sa vydávajú do neznámych svetov a musia konfrontovať svoje myšlienkové svety tak, ako musí konfrontovať tie svoje čitateľ jej esejí.

Kultúrny život

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 811
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 470
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 390
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 276
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 147
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 778
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 368
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 281
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nemocnica Ružinov.

Uplatňujeme nulovú toleranciu k drogám, tvrdí UNB.


8
Voči doláru sa rubeľ dostal na 83.

Silnejúca mena už robí problémy rozpočtu.


15
Ilustračné foto

Na pozadí je zrejme tvrdý stret s kartelmi.


Jakub Bronec a 1 ďalší 8
Trump, Putin a ďalší siloví lídri prinášajú „vek nemieru“.

Dnešná globálna politika je ako nevydarené manželstvo.


Mark Leonard 21
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 926
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 552
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 292
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 990
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 521
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 11 652
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 536
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 398
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťZatvoriť reklamu