MARTIN. Prichádzajú sem, aby nám ukradli našu zem, našu prácu, naše ženy. Zaznieva z inscenácie Americký cisár.
Povedomé slová, ktoré šírili nie tak dávno takmer všetky konšpiračné weby, aby vystríhali Slovákov pred vlnou utečencov zo Sýrie.
Pred vyše storočím sa však tieto výstrahy vzťahovali na Slovanov, utečencov z Rakúsko-Uhorska, ktorí utekali pred hladom a chudobou za lepším životom do Ameriky.
Koprodukčná inscenácia Štúdia 12 a Divadla Pôtoň Bátovce otvorila popoludní oficiálny program divadelného festivalu Dotyky a spojenia v Martine.
Večer patril scénickému čítaniu Biblia v podaní Juraja Kukuru v réžii Rastislava Balleka.
Tam, kde ležia doláre na zemi
Americký cisár zaplnil hľadisko v Štúdiu martinského divadla do posledného miesta. Nečudo, inscenácia má na konte niekoľko divadelných cien.
Získala Dosky za najlepšiu inscenáciu aj Zvláštnu cenu poroty za výtvarný koncept inscenácie na Novej dráme. Preto sa aj dalo očakávať, že vzbudí záujem divákov.

Dielo vzniklo v réžii Ivety Ditte Jurčovej podľa rovnomennej reportážnej knihy Martina Pollacka, ktorú zdramatizoval Michal Ditte.
Z Pollackovej knihy vybral fragmenty, okolo ktorých vystaval príbeh Mendela Becka, ktorý z rakúsko-uhorskej Haliče (dnešné územie juhovýchodného Poľska a severozápadnej Ukrajiny) odchádza do Ameriky. Doma naňho trpezlivo čaká jeho sestra a verí, že si zo zarobených peňazí po jeho návrate kúpia obchod so zmiešaným tovarom.
Ich príklad však v sebe skrýva osudy desaťtisícov chudobných ľudí, mnohokrát analfabetov, ktorí verili, že za oceánom ľahko zbohatnú.