Každoročne sa už koncom júna MICHAL KAŠČÁK, organizátor Pohody, presúva na trenčianske letisko. Štartujú práce v areáli, kde onedlho vystúpia popredné mená svetovej aj domácej hudby.
Denníku SME odpovedal na otázky ohľadom skladania programu nielen 23. ročníka. Vysvetlil, prečo sa len málokedy riadia fanúšikovskými tipmi na vystupujúcich umelcov.
Ako spoluzakladateľ festivalu porozprával tiež o tom, ako si už vyše dve dekády udržiava zápal pre tú istú vec.
Ako vnímate Pohodu krátko pred jej začiatkom?
Stále ma prekvapuje, aká skvelá hudba vzniká. Najviac sa teším na to, keď festival otvoríme, prídu jeho návštevníci a naša ročná snaha dostane zmysel.
S programom sme veľmi spokojní. Považujem ho za vyvážený, zaujímavý, máme silné mená i nové objavy, umelci sú z 31 krajín sveta.
Žánrovo ostávame festivalom, kde sa stretáva klasika s punkom so všetkým možným medzi tým.
Na čo ste v súvislosti s festivalom najviac hrdý?
Najsilnejším momentom minulého roka bol koncert Kronos Quartet, konkrétne svetová premiéra diela Mira Tótha.

Bolo to prvýkrát, kedy Kronos zahral slovenského autora, hneď v premiére, a k tomu šlo o dielo venované Martine Kušnírovej a Jánovi Kuciakovi. Teší ma, že táto spolupráca pokračuje a Miro pre nich píše nové dielo.
Som hrdý, že na festivale odohrali skvelé koncerty úžasné kapely, že sme sa zmenili z hudobného na umelecký festival, som nadšený zo zastúpenia vizuálneho umenia. Pamätnou bola návšteva Václava Havla.
Veľmi si vážim podporu od mnohých ľudí po nešťastí v roku 2009. A asi najviac hrdý som na náš tím – mám šťastie na ľudí.
Aký je proces vzniku line-upu?
Nikdy sa nekončí... Stále sa snažíme objavovať nových umelcov. Program je výsledkom prekrývania našich prianí a možností, veľa závisí od toho, kto v tom ktorom roku hrá a kde.
Konkurencia je obrovská, je malým zázrakom, že sa nám ako nezávislému festivalu darí mať v programe toľko veľkých mien.
Na tvorbe programu sa podieľa každoročne niekoľko kurátorov. Je to obohacujúce, prináša to rozdielne pohľady na hudobnú scénu.
S akým typom umelca je ťažké sa dohodnúť?
Neexistuje jednoznačný typ pre ťažkú dohodu, neplatia žiadne zovšeobecňujúce pravidlá. Medzi hviezdami sú príjemní i nepríjemní ľudia, rovnaké to je aj medzi začínajúcimi umelcami, neplatí ani žiadne pravidlo pre jednotlivé žánre.