Rakúska republika na sklonku 30. rokov minulého storočia, v predvečer nacistického anšlusu, je sama osebe vďačnou témou. Pridajte k nej Sigmunda Freuda odmietajúceho opustiť Viedeň - máte ingrediencie na bestseller.
Ak si všetko chcete ešte poistiť, hlavnou postavou spravte sedemnásťročného vidiečana, ktorý vyrastal bez otca, v meste sa uchytili ako trafikantov učeň a pri predávaní cigár nadviazal so svetoznámym psychoanalytikom zvláštny synovský vzťah.
Toto je materiál, z ktorého odlievajú Oscara! Tak prečo sa rakúskemu režisérovi Nikolausovi Leytnerovi nepodarilo prekročiť hranice televízneho priemeru?
Stručná odpoveď znie: lebo ambície nebezpečne prevýšili schopnosti.
Románová predloha Roberta Seethalera sa stala medzinárodným bestsellerom a autor, sám divadelný dramatik a herec, ju adaptoval do drámy, ktorú s úspechom uviedlo niekoľko rakúskych scén.
Ktorá Češka by hrala zlatokopku
Režisér Leytner malému formátu podriadil nielen obraz, ale i charaktery a vzťahy medzi nimi.
Všetko spravil jasné, výrazné a jednoznačné, ale malé, hoci veľká téma stretnutia vidieckej polosiroty s géniom psychiatrie diktuje opak. To, že 23-ročný rakúsky herec Simon Morzé je v role Franza rozpačitý, možno ospravedlniť nízkym vekom, i keď isto nie nedostatkom hereckých skúseností.
Smutnejší pohľad je na Bruna Ganza, ktorý zomrel vo februári tento rok, v role Freuda.