BRATISLAVA. Veľavážený Alun Weaver sa s manželkou Rhiannon vracia do rodného mesta. V obľúbenej krčme prebúdza vzťahy so starými priateľmi, nechýbajú ponosy, nostalgia a popíjanie.
Kniha The Old Devils (z angl. Starí diabli) od Kingsleyho Amisa vyhrala v roku 1986 Man Bookerovu cenu, najprestížnejšie literárne ocenenie na svete. Laureát okrem pocty získava aj finančnú odmenu, v roku 2019 je až 56-tisíc eur.
Pred tridsiatimi tromi rokmi vďaka Amisovmu príbehu nezískala titul Margaret Atwood so svojím Príbehom služobníčky.
V nadčasovom dystopickom románe amerického prezidenta zvrhli atentátom a z Nového Anglicka sa vo vzdialenom roku 2005 stáva teokratická republika Gilead.
Navyše, znečistenie ovzdušia malo veľký vplyv aj na plodnosť žien vyššej vrstvy.
Práve preto vznikla funkcia služobníčky, ktorá okrem bežných prác plní aj reprodukčnú funkciu. Príbeh, nazvaný ako špekulatívne sci-fi, rozpráva Offred, jedna z chodiacich rodidiel.
Nemá rodné meno, dostala ho od svojho pána (v angl. of Fred - patriaca Fredovi).
Netreba mať vyššie vzdelanie, aby sa človek dovtípil, že hlavnou myšlienkou príbehu je boj ženy o nezávislosť a identitu v období moderného patriarchátu.
Kniha pritom mala beletristicky komentovať dianie v Spojených štátoch amerických počas éry 80. rokov.
Prezidentom bol Ronald Reagan a na vzostupe boli evanjelici, rástol vplyv kresťanských fundamentalistov a obavy o životné prostredie. Zároveň sa čoraz viac útočilo na reprodukčné práva žien.
Rozpráva státisícmi hlasov
Popularita brilantne napísanej beletrie narástla až 26. apríla 2017, keď streamovacia služba Hulu zverejnila prvú sériu seriálu, ktorý pracoval s jej adaptáciou.
Stalo sa tak tri mesiace po inaugurácii amerického prezidenta Donalda Trumpa. Niekdajší podnikateľ sa ešte počas kampane chválil, že ženy treba schmatnúť za vagínu, lebo sa im to tak páči.
Jeho systematický boj proti rasovým, národnostným a sexuálnym menšinám spôsobil, že sa seriál veľmi rýchlo stal súčasťou popovej kultúry 21. storočia. Veď vyjadroval všetko, proti čomu služobníčky bojujú.
Aktivistky si počas protestov v jednotlivých zákonodarných inštitúciách po celom svete obliekali príznačné červeno-biele kostýmy.
Bookerova cena 2019 - širší výber
- Margaret Atwood - The Testaments
- Kevin Barry - Nočná loď do Tangieru
- Oyinkan Braithwaite - Moja sestra je sériový vrah
- Lucy Ellmann - Ducks, Newburyport
- Bernardine Evaristo - Dievča, žena, iné
- John Lanchester - Stena
- Deborah Levy - Muž, ktorý všetko videl
- Valeria Luiselli - Archív stratených detí
- Chigozie Obioma - Orchester menšín
- Max Porter - Lanny
- Salman Rushdie - Quichotte
- Elif Shafak - 10 minút a 38 sekúnd na tomto zvláštnom svete
- Jeanette Winterson - Frankissstein
"Hlavným posolstvom v Margaretinej knihe bolo, že takéto veľké zmeny sa nedejú cez noc, ale veľmi pomaly a až tak, že o nich takmer nevedno.
V Amerike máme tendenciu byť krytí, pretože máme práva, na ktoré sme si už zvykli.
Jednou z vecí, ktorú som si pri tvorbe seriálu obľúbila, bola myšlienka prinútiť niektorých ľudí vážiť si, čo majú," povedala o seriáli režisérka Reed Morano pre Huffington Post.
Seriál sa stal piatym najobľúbenejším audiovizuálnym dielom v rebríčku medzinárodnej filmovej databázy IMDb, a to si s príchodom tretej série polepšil o dve priečky.
Kniha sa aj vďaka renomé televízneho programu dostala do vyššej pozornosti.
Kritici nešetrili chválou. Prvá sezóna získala od americkej Akadémie televíznych vied a umení z trinástich možných cien Emmy až osem.
Na cenách Golden Globe, ktoré odovzdáva Asociácia zahraničných novinárov v Hollywoode, získala adaptácia trofej v kategórii Najlepší dramatický televízny seriál a pre herečku Elizabeth Moss aj ako Najlepšia herečka.
Pocta služobníčkam
V roku 2019 bojuje 79-ročná Kanaďanka znovu. Uspela v konkurencii 151 po anglicky písaných kníh, ktoré vyšli alebo vyjdú tento rok pod hlavičkou anglického alebo írskeho vydavateľa na území Veľkej Británie.
Súťaží s publikáciou The Testaments, čím nadväzuje na Príbeh služobníčky. Dej sa odohráva päťnásť rokov po posledných udalostiach v Gileade.
Novinku možno očakávať aj na Slovensku, ale až v septembri. Hodnotiaca porota ju však čítala v predstihu.
"Obozretnosť pred spoilermi a krutá dohoda o mlčanlivosti nám zabraňujú, aby sme opisovali akékoľvek detaily o tom, kto, ako, prečo a vôbec kde. Spôsobuje nám to strach, ale zároveň aj potešenie," povedal na margo exkluzivity predseda poroty Peter Florence v tlačovej správe.
Tohtoročná nominácia je pre Atwoodovú už šiesta a druhá od roku 2000, keď vyhrala s titulom The Blind Assassin.
Užší výber ohlásia 3. septembra, víťaz bude známy až 14. novembra.
Hoci sa Atwoodovej už dostalo pocty Bookerovej ceny, služobníčkam zatiaľ ešte nie. Pokračovanie by tak mohlo vyhrať aj preto, že v roku 1986 nikto ani len netušil, ako sa špekulatívna fikcia raz dostane tak strašidelne blízko k skutočnosti.