Mimoriadne horúce letné dni spestrili na predajnej výstave kníh desiatky titulov od viac ako tridsiatich piatich slovenských a českých vydavateľstiev. V priestoroch Novej Cvernovky tak návštevníci mohli medzi knihami nasať príjemnú atmosféru a stretnúť sa s vydavateľmi a vydavateľkami, zapojiť sa do tvorivých dielní či vychutnať si divadlo a dobrú hudbu na koncertoch. Dôležitou súčasťou trojdňového festivalu (14. – 16. 6. 2019) boli aj besedy, na ktorých mohli diskutovať s viacerými autormi a autorkami.
Ako je zvykom pri Bratislavskom knižnom festivale (BRaK) i tento rok si organizátori zvolili ústrednú tému, ktorá sa niesla celým programom. Tentoraz to bolaMelanchólia.
„Melanchólia sa vzpiera definícii už celé stáročia a len kovaný nemelancholik by mohol sebavedomo vyhlásiť, že vie, čo melanchólia skutočne je. László F. Földényi, maďarský filozof a asi najväčší žijúci odborník na melanchóliu, nám do festivalového katalógu sprístupnil svoj text z úvodu svojej knihy Óda na melanchóliu, ktorý hovorí o melanchólii dnes, že je to nepoddajnosť voči všeobecným spoločensko-civilizačným očakávaniam. Tohtoročný BRaK si nedáva za úlohu porozumieť jej, v niektorých aspektoch sa jej však chce dotknúť,“ hovorí František Malík, jeden zo zakladateľov festivalu BRaK.