Diskusie o umení druhej polovice 20. storočia sa odvíjajú rôznymi smermi, jedným z nich je aj street art, grafity, neoexpresionizmus a maľba zachytávajúca mimoriadne pestrý mestský život. V centre mnohých debát sa v priebehu času ocitlo aj meno výraznej postavy amerického umenia, bohéma, génia, ktorý ovplyvnil významné osobnosti svojej doby.
Jean-Michel Basquiat (1960 – 1988) zomrel veľmi mladý, no zanechal zásadný odkaz a svedčí o tom aj komiks Basquiat vydaný v edícii Art Masters, kde už vyšli komiksové portréty viacerých prestížnych maliarov, napríklad van Gogha, S. Dalího, E. Muncha alebo A. Warhola.

Komiks sa v prípade sprostredkovania výtvarného umenia ukazuje ako mimoriadne vhodné a silné médium, pretože prostredníctvom neho dokážeme reflektovať nielen textové posolstvo, ale predovšetkým obrazové. V plnej miere odráža energický a sebadeštruktívny príbeh umelca na jednej strane a jeho veľmi špecifické dielo plné kresieb a figuratívnej maľby na druhej strane.
Génius, rebel, bohém
Basquiat bol všestranne nadané dieťa s predčasne vyvinutým intelektom a zanietením pre umenie. Narodil sa v Brooklyne, rodičia mali korene na Haiti a v Portoriku, kde neskôr chodil istý čas aj do školy, pretože jeho rodičia sa rozviedli, deti vychovával otec a práve Portoriko bolo istý čas ich domovom.