Boli sme dohodnutí na 16. hodinu. Zo synagógy na Heydukovej ulici v Bratislave práve vychádzala skupina návštevníkov, veľmi rôznorodá rodovo, vekovo aj jazykovo. Riaditeľ Židovského komunitného múzea Maroš Borský mi podal kipu, nasadil som si ju a na poschodí synagógy v priestoroch trvalej expozície som asi nemohol začať inak.
Kto je vaše publikum, ktoré navštevuje toto múzeum? Dnes tu bola veľmi pestrá vzorka návštevníkov
Máme asi dvetisíc návštevníkov ročne, časť z nich sú turisti, ktorí prídu do Bratislavy zväčša na jeden-dva dni, zaujíma ich aj synagóga a židovská kultúra, či už sú zo židovskej komunity, alebo nie, to publikum je rôzne.
Druhé publikum sú Bratislavčania, pre ktorých je tento objekt záhadný, tajný, mystický a pre nich potrebujeme pripravovať nové výstavy – mnohí sem chodia každý rok, tak sa ich snažíme prilákať novými expozíciami, ktoré robíme vždy na špecifickú novú tému. Takej výstave predchádza dlhý výskum, pripravujeme ju celý rok.
Predpokladám, že už teraz začínate pripravovať výstavu na rok 2022.
Viem, čo tu bude.
Pozeral som publikácie, ktoré robíte ku každej výstave, rozumiem, že im musíte venovať veľa času.
Naozaj plánujeme dlhodobo. Tretie dôležité publikum sú ľudia zo židovskej komunity, lebo vychádzame z toho, že prezentácia kultúrneho dedičstva, ktoré sa viaže na ich predkov, na minulé generácie, je tiež istou formou budovania identity ľudí, keď sa identifikujú s vlastným kultúrnym dedičstvom.
Štvrté publikum sú stredoškoláci, pre ktorých máme vzdelávací program, nazýva sa Židovské kultúrne dedičstvo v Bratislave, funguje od roku 2013, a v rámci tohto programu pracujeme so špecifickými školskými skupinami. Teda ide o vzdelávacie aktivity pre mládež, ktoré sú štandardnou muzeálnou prácou.

Dôležitá je zrejme aj vaša komunikácia s verejnosťou.
Určite. Pre každú výstavu sa snažíme získať aj nejaké PR, komunikujeme ich cez médiá. Viem, že keď sa zjavil článok o Bárkányovi, nie každý utekal pozrieť si našu výstavu, ale vďaka článku o arizovaných predmetoch z Národnej galérie alebo o tábore Engerau, koncentračnom tábore v Petržalke, sa ľudia dozvedeli o týchto historických témach.
Máme záujem o židovské kultúrne dedičstvo Bratislavy a jej regiónu a takisto o židovskú históriu. Vždy si vyberáme témy, ktoré sú s Bratislavou nejakým spôsobom previazané. A keďže Bárkány bol Bratislavčan, súčasná výstava Poklady Židovského múzea v Prešove je venovaná zbierke múzea, ktoré riadil za prvej republiky. Bratislavskému publiku prezentujeme predmety, ktoré neboli vystavené niekoľko desaťročí.