SME
Pondelok, 30. marec, 2020 | Meniny má Vieroslava

Koncert bude dirigovať tam, kde kedysi väznili jeho otca

V nedeľu zaznie koncert v Múzeu holokaustu v Seredi.

Jack Martin Händler uvedie koncert v Seredi 1. septembra.Jack Martin Händler uvedie koncert v Seredi 1. septembra. (Zdroj: Archív J. M. H.)

BRATISLAVA. Počas vojny väznili v Seredi jeho otca. Jeho mama zázrakom prežila Osvienčim.

Dirigent Jack Martin Händler sa rozhodol, že v nedeľu 1. septembra odohrá koncert priamo na mieste, ktoré sa spája s pohnutým osudom jeho rodičov.

Tam, kde bol kedysi seredský koncentračný tábor a zomierali nevinní, zaznie Bachov koncert.

Článok pokračuje pod video reklamou

Zobral si mandát pokračovať

Jack Martin Händler odohral ako dirigent stovky koncertov a nahral vyše 80 cédečiek, okrem toho je umeleckým riaditeľom Symfonického orchestra Bruna Waltera. Dnes 72-ročný hudobník chystá počas tejto nedele výnimočný koncert.

"Koncert bude v Múzeu holokaustu v Seredi, priamo vo výstavnej miestnosti," opisuje dirigent.

Zaznie dvojkoncert od Bachovcov, najprv koncert Johanna Sebastiana Bacha a potom jeho syna Carla Philippa Emanuela, na záver zahrajú Wolfganga Amadea Mozarta.

No dirigent má aj jedno prekvapenie. "Na úvod koncertu zahrám na husliach skladbu od Ernesta Blocha. Urobím to preto, lebo pred rokmi bol môj otec uväznený presne na tomto mieste.

Aj preto si vezmem husle do ruky. A beriem si aj právo pokračovať ďalej v odkaze. Cez hudbu žijeme minulosť."

Z huslistu dirigent

Práve rodičom pripisuje Jack Martin Händler to, že svoj život zasvätil hudbe.

Doma vyrastal v atmosfére, kde hudba mala významné miesto, otec a mama milovali operu. Doma sa vraj často schádzali zaujímaví ľudia - tí, čo prežili nacistické aj komunistické lágre, Osvienčim aj Jáchymov.

Pritom začínal ako huslista. Po štúdiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave študoval na moskovskom konzervatóriu u svetoznámeho huslistu Davida Oistracha.

Neskôr sa presídlil do Nemecka, kde hral vo viacerých orchestroch. Postupne sa chytil dirigentskej paličky a na európskych pódiách uviedol diela najslávnejších majstrov.

Už pätnásť rokov organizuje aj hudobný festival Hudobné dni Bruna Waltera, ktorý sa tento rok začne práve koncertom v Seredi.

"To, čo mám, mi dali rodičia," hovorí. "A preto im to chcem splatiť, aj týmto koncertom."

Strastiplné osudy

Otec Alexander sa narodil v poľskom Osvienčime, čo je paradoxné vzhľadom na to, že neskôr si mesto vybrali nacisti na zriadenie známeho koncentračného tábora.

Neskôr odišiel do Viedne, ktorá bola v medzivojnových rokoch mekkou umenia. Otec do tohto sveta úplne zapadol, dobre poznal umelcov aj viedenské kaviarne.

Spolu s hudobníkmi chcem sprítomniť vôbec všetkých, ktorí boli vyhnaní a povraždení. Boli to aj mnohé hudobné osobnosti, ktoré žili a pôsobili v tomto priestore.

Jack Martin Händler

Ibaže po nástupe Hitlera v Nemecku sa začala zhoršovať situácia aj v Rakúsku a v čase jeho pripojenia k tretej ríši tlieskali nacistom mohutné davy.

Ešte aj viedenskí pekári piekli rožky v tvare hákového kríža. Aj v pokročilom veku vraj otec spomínal na zmenu klímy a nárast nacionalizmu a antisemitizmu v krásavici na Dunaji.

To už bol v Bratislave. Aj tu však zakrátko vyhlásili vazalský režim. Počas deportácií sa Alexander Händler skrýval, napokon ho chytili a deportovali do Serede. Stadiaľ ho odviezli do nacistického lágra Sachsenhausen.

Budúca mama dirigenta medzitým žila v Žiline. Pochádzala zo Zakarpatskej Rusi, ktorá bola vtedy súčasťou Československa, rasové prenasledovanie zasiahlo aj jej rodinu. Deportovali ju ako šestnásťročnú, jej sestru deportovali už v úplne prvom transporte, ktorý z Popradu mieril do Osvienčimu. Zázrakom prežila v továrni na smrť do oslobodenia a patrila k hŕstke, ktorú nacisti nestačili zavraždiť.

Obaja bývalí väzni z koncentráku sa po vojne zoznámili v Bratislave, o rok neskôr sa vzali a narodil sa im syn, z ktorého raz vyrastie známy dirigent.

Kultúrny diplomat

Jacka Martina Händlera nazývajú aj kultúrnym diplomatom. Nenadarmo.

Okrem toho, že pôsobil v slovenských aj v zahraničných orchestroch, bol už v roku 1989 zakladajúcim dirigentom luxemburského súboru Solistes Européens de Luxembourg a v roku 2002 založil Európsku hudobnú akadémiu v Schengene.

Takisto vystupuje na európskych podujatiach ako New Europa Festival či Dni Európy a stojí aj za projektom Rencontres Européennes, ktorý sa snaží rozvíjať kultúrnu spoluprácu v rámci Únie. Európanstvo skrátka k nemu patrí.

"Aj náš orchester Bruna Waltera je symbolicky prepojený so srdcom Európy, jadro nášho súboru tvoria hudobníci z regiónu medzi Viedňou, Bratislavou a Budapešťou," vysvetľuje.

"Európa, to nie je iba politika, ale aj kultúra a tá naozaj funguje spoločne a cezhranične. Pre mňa je dôležité postaviť most pred rok 1933, keď sa moci ujal Hitler, pretože plynové komory nie sú žiadnym centrom. Naopak, tým je naše spolužitie, celoeurópska kultúra, ktorá tu bola predtým a je aj dnes."

Moderná Európa prináša podľa neho dôležité zmeny. Napríklad kým otca Jacka Martina Händlera kedysi vyhnali z Viedne plnej rasizmu, jeho syn dostal pred niekoľkými týždňami od Rakúšanov najvyššie štátne vyznamenanie, čestný kríž za vedu a umenie 1. triedy.

Okrem iného hral aj v nemeckom Bayreuthe, meste preslávenom wagnerovským hudobným festivalom, ktorý rád navštevoval Hitler. Riaditeľka festivalu Winifred Wagnerová bola dlhoročnou osobnou Hitlerovou priateľkou a podporovateľkou, fanaticky mu verila až do smrti a festival sa počas tretej ríše veľmi sprofanoval.

Nový kurz dnes dokladá to, že Jack Martin Händler dirigoval bayreuthský festivalový orchester s podporou Wagnerovho vnuka Wolfganga, ktorý si z mladosti pamätal návštevy "Onkl Wolfa", uja Hitlera.

Venované zavraždeným umelcom

"Je mojou povinnosťou o tom hovoriť. Aby sa už nikdy nestalo, že koncerty budú zakázané pre niektorých ľudí, že hudobníkom vezmú klavíry a všetky nástroje. To, čo chcem povedať, viem najlepšie vyjadriť hudbou.

Nacisti nestihli dokončiť bitúnok, ktorý rozpútali, a iba preto prežila moja mama a otec a preto som tu aj ja. Rodičia mi dali lásku k hudbe, pestovali ju vo mne spolu s vierou v dobro v ľuďoch – ale bez toho, aby sme zabudli, čo sa stalo."

Koncert v Seredi zaznie na výročie 80 rokov od rozpútania druhej svetovej vojny. Na tento deň však takisto pripadá Európsky deň židovskej kultúry a dedičstva.

"Spolu s hudobníkmi chcem sprítomniť vôbec všetkých, ktorí boli vyhnaní a povraždení. Boli to aj mnohé hudobné osobnosti, ktoré žili a pôsobili v tomto priestore. Osobne som poznal viacerých hudobníkov, ktorí prežili vojnu a holokaust. A diela, ktoré budeme hrať, venujeme práve hudobníkom, ktorých postihli vojnové udalosti."

Bol to napríklad koncertný majster viedenských filharmonikov Arnold Rosé, jeho dcéra Alma, ktorá zahynula v Osvienčime, kde dirigovala provizórny dievčenský orchester, flautista Bernhard Samuels, ktorý zomrel v Terezíne, či huslista Simon Pullman, ktorý priamo v gete dirigoval symfonický orchester a zahynul v koncentračnom tábore Treblinka.

Bude to len prvý koncert v rámci tohtoročného festivalu. Ešte v ten istý deň odohrajú rovnaké diela aj v nitrianskej synagóge, neskôr zavítajú aj do Bratislavy, Viedne a Berlína. Posledný koncert s dielami Piotra Iľjiča Čajkovského a Dmitrija Šostakoviča odohrajú v apríli budúceho roku symbolicky opäť v Seredi.

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Staráte sa o chorého člena rodiny? Na toto máte nárok
 2. Aj u vás doma môžete dýchať 3x čistejší a zdravší vzduch
 3. Upracte si v právnych záležitostiach, advokáti poradia zadarmo
 4. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť?
 5. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 6. "Škoda riskovať!"
 7. Fixné výnosy do 8 % p.a. v závetrí mimo otriasajúcej sa burzy
 8. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta
 9. Nestarnú, ale dozrievajú
 10. Expert radí: Najväčším nepriateľom pri investovaní sú emócie
 1. Chic, fully-equipped offices in prime Bratislava locations
 2. Aj u vás doma môžete dýchať 3x čistejší a zdravší vzduch
 3. Pravda o kamerách do auta - reportáž serveru Volant.TV
 4. Ako na daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti?
 5. Ako postupovať pri dani z príjmu z prenájmu nehnuteľností?
 6. Férová nadácia O2 dá 50 000 EUR na online vzdelávanie
 7. EUBA predlžuje termín podávania prihlášok do 15. apríla 2020
 8. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 9. Odpad ako bezpečnostné riziko v období koronavírusovej pandémie
 10. Quarantine reading: Explore Slovakia from home
 1. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 40 848
 2. "Škoda riskovať!" 15 730
 3. Môže nám hroziť nedostatok potravín, varujú farmári 14 042
 4. Sú pridrahé alebo majú krátky dojazd. Jeden elektromobil vyniká 12 235
 5. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 12 156
 6. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 11 156
 7. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 10 905
 8. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta 10 047
 9. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 9 701
 10. Mobil a voda nestačia. Čo by vám na horách nemalo chýbať? 9 012

Téma: Kultúra

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém:
Koncert, Holokaust

Hlavné správy zo Sme.sk

Cynická obluda

Aké je posolstvo?

Sú ľudia, ktorí veria, že koronavírus je trest boži. V tom prípade by bolo fér, aby boh povedal, ako je to myslené.

Ubytovacie zatiadenie ministerstva vnútra pri Gabčíkove.
Dobré ráno

Dobré ráno: Aké nedostatky v školskom systéme odhalila koronakríza

Čo v školstve spravila exministerka?

Podcast Dobré Ráno.

Világi: Štát by mal teraz podporiť všetkých. Nemáme čas

Slovenská rafinéria musí riešiť viacero problémov.

Podnikateľ Oszkár Világi.

Neprehliadnite tiež

Bob Dylan prekvapivo zverejnil novú pieseň, spieva aj o Kennedym

Zostaňte v bezpečí, dávajte na seba pozor a nech vás sprevádza Boh, napísal Dylan.

Bob Dylan
Množstvo ľudí sa zabáva na koncerte Polemicu.

Koronavírusom sa nakazil aj spevák skupiny Rammstein

Till Lindemann v súčasnosti leží na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Till Lindemann (vpravo)