Zrejme nie je veľa osobností v slovenských dejinách, pri ktorých pamätníku by sa mohli stretnúť napríklad Ondrej Dostál s Marianom Kotlebom a obaja by mali dojem, že sú na tom mieste správne.
Isteže, každý z nich by tam bol z iných dôvodov, ale tá osobnosť, ktorú by si prišli uctiť, mala natoľko komplikovaný a zložitý život, prešla takým kontroverzným a mnohostranným vývojom, že sa z jej životopisu a vejára názorov a myšlienok dá vybrať práve taký uhol pohľadu, príbeh či postreh, ktorý upozorní na práve ten aspekt dejín či postojov, aký potrebujete.

Cynicky povedané, môžete sa k nej správať tak, ako sa politici zvyknú správať k dejinám – ako k drogérii, kde si vyberú to, čo práve potrebujú – ako svojho času veľmi výstižne poznamenal o slovenských politikoch historik par excellence Ľubomír Lipták.
Cimrman či polyhistor
A nemôžete sa pomýliť. Lebo Milan Rastislav Štefánik taký bol. Kontroverzný, podnetný, iritujúci, milovaný aj nenávidený, obdivovaný aj zatracovaný, nasledovaný aj odsúvaný na druhú koľaj, veľkorysý aj malicherný, Slovák aj Francúz, aj Čechoslovák, aj svetoobčan, vedec aj vojak, astronóm aj meteorológ, diplomat aj antiboľševik, masarykovec aj kritik Masarykových predstáv, jeden z lídrov myšlienky založenia Československa, ale zrejme aj človek, akého by bolo možné označiť za francúzskeho špióna...