Romány Bernharda Schlinka sú zárukou silných nadčasových a univerzálnych tém. A pre nás Stredoeurópanov aj tém, ktoré si nesieme vo svojom kufri. Napríklad to, ako zvládnuť nespracovanú minulosť, ako sa vyrovnať s brutálnou intervenciou politiky do osobných životov, ako v „zdraví“ prežiť ruptúry režimov, či ako sa vyrovnať s vinou a zodpovednosťou za ňu.
O tom všetkom je slávny román Predčítač, ale mnohé rieši Schlink aj vo svojom najnovšom diele Olga (2018, český preklad Odeon 2019).

Román Olga sa odohráva vo viacerých dejových, myšlienkových i žánrových líniách. V prvom pláne ide o pomerne banálny príbeh osudovej lásky Olgy a Herberta. Olga žije takmer stovku rokov – narodila sa vo východnom Prusku v osemdesiatych rokoch 19. storočia, zomrela v Nemeckej spolkovej republike.
Sirota z chudobných sociálnych pomerov sa vďaka svojej zaťatosti a prirodzenej inteligencii stane učiteľkou. Jej život sa odohráva nielen počas štyroch rôznych režimov, ale aj v rôznych lokalitách, ktoré v rôznych obdobiach patrili a potom zase nepatrili Nemecku.