Knihy liečia, nepochybne, dušu, ale môžu pomáhať aj pri chorobách. Teda nie len ako príjemný doplnok nepríjemného povinného ležania na lôžku.
Zdravie nie je komodita, ale určitá rovnováha organizmu, keď v našom tele funguje všetko tak, ako má a naše vedomie sa nemusí o organizmus a jeho poruchy nejako zvlášť starať. Ale hoci aj žijeme zdravo (súbor pravidiel je jednoduchý – rozumná strava, dostatok pohybu, dostatok spánku a láska k tomu), občas sa okolie postará o to, aby nás niečo bolelo a trápilo.
Vtedy si uvedomíme, že ani nové auto, ani nový výlet do exotickej destinácie a nič ďalšie materiálne nemá takú hodnotu ako zdravie. Preto sú knihy o zdraví a chorobách populárne. Hovoria o tom, že byť zdravým sa naozaj oplatí.
Šťastný hypochonder
Hypochondria je stav, keď si myslíme, že sme chorí a hľadáme akékoľvek aspoň trochu nepríjemné symptómy, aby sme sa presvedčili (a svoje okolie, prirodzene), o tom, že naše dni sú zrátané. Po pravde, nehovorte to nikomu, všetci raz umrieme, či sme očkovaní, alebo nie, ale hypochondri určite zomrú šťastní, že ich presvedčenie o tom, že sú smrteľne chorí, sa naplní.
Christopher Kelly a Marc Eisenberg vo svojej vtipne napísanej kniheZomieram?!

Príručka pre hypochondrov (Ikar 2019) vytvorili sprievodcu príznakmi, ktoré sa bežne vyskytujú u každého z nás.
Bolesti hlavy, chrbta, brucha, kĺbov, problémy so ženskými a mužskými pohlavnými orgánmi, črevá, spánok, koža či vlasy – to sú okruhy, v ktorých sa hýbeme v každodennom živote. A niekedy panikárime, keď nemusíme, inokedy si zasa nechceme pripustiť, že by sme mali ísť k lekárovi.