Ak si pozriete v RTVS dokument Kataríny Začkovej o Žitnom ostrove, či ešte ostatne pitným, prípadne dokument Reportérov o zdrojoch pitnej vody na Žitnom ostrove, nenechá vás to ľahostajnými. Od Aleny Trančíkovej, členky dozornej rady Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, poverenej vedením úseku obchodných vzťahov a environmentálnej politiky, som očakával, že moje obavy o pitnú vodu pod Bratislavou a Žitným ostrovom vyvráti alebo potvrdí.
Ak zosumarizujem ohrozenia pitnej vody na Žitnom ostrove, je to desivý súpis - hnojenie pri poľnohospodárskej výrobe, golfových ihriskách a pestovaní trávnikov, následky bývalých havárií v Slovnafte, problémy so skládkou po bývalej Dimitrovke, pozostatky bombardovania Apolky, výstavba diaľničného obchvatu Bratislavy a R7, výstavba vysokých budov na ľavom brehu Dunaja, ktoré musia mať hlboké základy, skládka Vassal Eko, VD Gabčíkovo – zabudol som na niečo?
Azda len na menšie a nie nevýznamné faktory, ako sú skryté skládky odpadu zakopané kdekade na Žitnom ostrove a ešte plánované veľké farmy zahraničných investorov.
Jeden dánsky investor chce tiež postaviť obrovskú prasaciu farmu s niekoľkými tisíckami prasiat, proti ktorej sa už demonštrovalo pred ministerstvom životného prostredia. A na výstavbu pri Šamoríne.

Som laik, ale mám pocit, že zdroje pitnej vody na Žitnom ostrove a sčasti aj v Bratislave, k čomu sa dostaneme neskôr, sú významne ohrozené. Mýlim sa?
Máte, žiaľ, správny pocit, desaťročia sa tieto problémy neriešili, kopia sa a v tejto chvíli musíme konštatovať, že to ohrozenie je naozaj vážne.