Viete, kde ste mohli stretnúť na Slovensku cisárov a cisárovné, maharadžov i prezidentov? Viete, kde ste mohli stretnúť literátov s Nobelovou cenou, najvýznamnejších hudobných skladateľov, operných spevákov? Áno, v slovenských kúpeľoch.
Slovenské kúpeľníctvo patrí ku kultúrnemu dedičstvu, ktoré vnímame trochu okrajovo. Akoby čvachtanie sa v termálnej vode bolo len bohumilou kratochvíľou.
Respektíve, v kultúrnych dejinách Slovenska hľadáme iba momenty akéhosi dejinného vzopätia po slovensky hovoriacich farárov, ktorí mali túžbu vyviesť z poroby prostý ľud tým, že ho naučia spisovnej reči. A okolo nás sa pritom sa premávali hlavy pomazané, ktoré sú súčasťou európskeho dejinného a kultúrneho dedičstva. My sme si ich ostentatívne nevšímali.
Či sa liečil Beethoven v Piešťanoch v roku 1801, nie je dokázané. Ale nositeľka Nobelovej cenySelma Lagerlöfová , Franz Liszt, Oskar Nedbal v Piešťanoch zaručene boli. A v roku 1917 sa v hoteli Thermia Palace zišli nemecký cisár Wilhelm I., rakúsky cisár Karol IV. a bulharský cár Ferdinand I., aby sa dohadovali, čo s prvou svetovou vojnou.

Z trojtýždňového liečebného pobytu cisárovnej Alžbety „Sissi“ Bavorskej si aspoň v Bardejove urobili turistický chodníček. Ale väčšina slovenských kúpeľných miest sa môže chváliť návštevami mimoriadnych osobností v dávnych i nedávnych časoch.
Civilizácia vody
Priama súvislosť medzi osídľovaním území a prvými veľkými štátnymi celkami a vodou je zjavná: Eufrat a Tigris, Mezopotámia, Egypt a jeho Níl, indická Ganga či čínska Jang c-ťiang.