Odvážny, smrtiaci, sexy. Ikona, ktorú Briti spoznali knižne v roku 1953 a ako film o deväť rokov neskôr, je v súčasnosti najznámejšou fiktívnou postavou na svete. Jeho stvoriteľom bol spisovateľ Ian Fleming, ktorý sa po aktívnej službe v britskom námorníctve počas vojny rozhodol napísať najlepší špionážny román všetkých čias.
Kým kritika asi jeho diela nezaradí medzi kánon svetovej literatúry, svojimi knihami dokonale trafil do spoločenskej klímy začiatku päťdesiatych rokov.
Agent podľa vzoru Duško Popov
Británia prestávala byť svetovou mocnosťou. Na Kórejskom polostrove hrozil nový svetový konflikt a studená vojna začínala naberať na obrátkach. Obyčajný obyvateľ Spojeného kráľovstva si dobré jedlo doprial len zriedka. O kvalitnom oblečení a cestovaní do exotických krajín mohol len snívať.
Do toho prišla osoba, ktorá bola neporaziteľná, obletovaná ženami, gurmán, milovník vín a tuhý fajčiar. Obliekal sa do najkvalitnejších, na mieru ušitých oblekov, nosil oxfordské topánky a jazdil v najlepších autách.
Neriešil zásadné mravné otázky ľudstva a v rámci boja so zlom sa riadil rozkazmi nadriadených bez reptania. Keď Flemingovi vyčítali plytkosť a nepochybné podceňovanie žien, odkázal kritikom len jediné: „Píšem svoje knihy pre horkokrvných heterosexuálov, ktorí ich čítajú vo vlaku, lietadlách a v posteli.“

Dodnes nie je celkom uzavreté, kto konkrétne mu bol vzorom. Jeden z top kandidátov je Srb Duško Popov, ktorý fungoval počas vojny ako dvojaký agent a márne varoval Američanov tri mesiace vopred, že ich Japonci napadnú v Pearl Harbor.
Fleming sa s ním osobne stretol v Lisabone, ktorý fungoval ako hlavné mesto špionáže, keďže Portugalsko bolo oficiálne neutrálna krajina. Popovov šarm, úspech u žien a štýl práce urobil na Fleminga, ktorý mal od uzavretého Angličana ďaleko, výrazný dojem.