BRATISLAVA. Je o ňom známe, že bol veľký búrlivák a rebel. Nebál sa ani nahlas kritizovať vládu, cirkev aj aristokraciu. Z euforických stavov často upadal do ťažkých depresií, mal obrovskú fantáziu a pritom bol racionalista.
Šľachta ho vyhľadávala, potrebovala ho aj obdivovala, a predsa ho nikdy ho neuznala za seberovného. Keď bol podľa legendy na návšteve u svojho priateľa grófa Brunsvika v Dolnej Krupej, musel nocovať v domčeku so záhradníkom.
Ludwig van Beethoven väčšinu svojho geniálneho diela napísal až po tom, čo sa uňho prejavili problémy so sluchom. A predsa jeho skladby patria k tomu najlepšiemu, čo v hudbe kedy vzniklo.
Na budúci rok uplynie 250 rokov od narodenia hudobného génia. Slovenská filharmónia Beethovenovi preto venovala jednu z troch tematických línií vo svojej 71. koncertnej sezóne.

V bratislavskej Redute zahrajú Beethovenove známe diela - 5. symfóniu Osudovú, 6. symfóniu Pastorálnu aj Deviatu, v ktorej znie Óda na radosť. Zaznie aj jeho Sonáta mesačného svitu, ktorú podľa legendy vraj skomponoval práve počas návštevy v Dolnej Krupej pri jazere za splnu mesiaca.
Popri Beethovenovi bude ťažiskovou v koncertnej sezóne Slovenskej filharmónie hudba slovenských a britských skladateľov.
Mýtický Godár aj Dvořák
I keď koncertná sezóna sa v Slovenskej filharmónii začína už v septembri, otváracie koncerty sezóny bývajú až v druhej polovici októbra, keďže predtým žije Reduta festivalom Bratislavské hudobné slávnosti.