Autorka je psychologička.
Nedávno otriasla verejnosťou správa o holandskej rodine so šiestimi deťmi, ktorá roky žila v izolácii – mimo kontaktu so svetom i s realitou - čakajúc na koniec sveta.
Mnohým ľuďom pri takej správe naskakujú zimomriavky, ale i myšlienky, ako je niečo také možné - v roku 2019, v dobe internetu, v civilizovanom štáte. Ako môžu niečo také urobiť rodičia deťom, ako to môže dopustiť štát svojim občanom.
A tu prichádza ako na zavolanie kniha Vzdelaná. Je to debut Tary Westoverovej, dieťaťa roky izolovaného rodičmi v americkom Idahu. Je to viac silné svedectvo ako literárne dielo.
Tara je absolventkou prestížnych univerzít, hoci na základnú školu nechodila – pretože ju pred „nebezpečenstvami“ sveta, iluminátmi, očkovaniami, hriechmi, a, áno, aj pred vzdelaním „chránili“ jej vlastní rodičia.

Kniha je príbehom o chorom otcovi, o chorobne izolovanej rodine – pre zmenu v Spojených štátoch. Zdá sa, že žiaden štát zatiaľ nenašiel čarovný prútik, ako sa s podobnými rodinami porátať.
Rozprávačkou príbehu je samotná hlavná hrdinka, ktorá si v knihe necháva svoje meno. Jej príbeh je o to autentickejší, neznesie žiadne literárne predstieranie, žiadnu fikciu, pretože realita, ktorú prináša, je silnejšia a autentickejšia než akákoľvek fikcia.
Keď vážne zranenie liečite bylinkami
To, že nie je žiadnou skúsenou, vypísanou autorkou, je síce cítiť, ale to nič, pretože jej obnažená pravda, s akou prichádza k čitateľovi, vyváži akékoľvek literárne schopnosti.
Tara vyrastá v rodine s autoritatívnym otcom, ktorý rodinu drží v izolácii od ľudí, ale aj v myšlienkovej izolácii konšpiračných teórií o tom, ako svet ovládajú ilumináti, farmaceutické firmy a zlý vzdelávací systém.
To všetko je podčiarknuté ultra konzervatívnou orientáciou.