Život autora kultovéhoHavrana či postavy, ktorá sa stala predlohou svetoznámeho detektíva z Baker Street, bol poznamenaný skôr pádmi než vzletmi. Siedmeho októbra uplynie 170 rokov od jeho úmrtia, rovnako smutného a osamelého ako Poe sám.
Štyri dni sa ho lekári snažili prebrať z kómy. Upadol do nej pod vplyvom alkoholu a ópia po tom, ako ho našli okoloidúci ležať na chodníku pred volebnou miestnosťou v Baltimore.
Mladosť ako určujúci životný faktor
Edgar Poe sa ako trojročný po smrti rodičov ocitol v sirotinci, odkiaľ si ho vzala na výchovu rodina obchodníka Allana. Tá mu síce zabezpečila prostredie vhodné na štúdium aj sebarealizáciu, dokonca žili istý čas v Anglicku, kde mladému Edgarovi učarovala tajomná, hmlistá atmosféra. Lenže krv nie je voda, a tak sa i v Poeovi prebudili démoni, čo sužovali aj jeho otca – depresie a ich utlmovanie alkoholom.
Výkyvy nálad sa v spojitosti s užívaním drog a hazardnými hrami podpísali aj na jeho zhoršených vzťahoch s adoptívnym otcom, najmä po smrti matky.
Hoci bol Edgar vynikajúcim študentom, univerzita nemienila tolerovať jeho morálne poklesky a vyhodila ho zo štúdia. Už v tom čase sa prejavoval ako nadaný kreslič a básnik. Prvú zbierku básní vydal na prahu dospelosti pod pseudonymomBostončan a predalo sa z nej len okolo päťdesiat kusov.
Hľadanie pevného bodu vo svete
Prvý úspech na literárnom poli zaznamenal poviedkouRukopis nájdený vo fľaši, s ktorou zvíťazil v súťaži organizovanej baltimorskými novinami. Edgar Allan Poe sa však nevenoval len umeleckej tvorbe, ale aj literárnej teórii, definoval napríklad pravidlá aj význam poviedky ako žánru.

Vytvoril postavu detektíva Dupina, predobraz Sherlocka Holmesa. Z jeho poézie čerpal i symbolizmus, napokon, bol to práve francúzsky bohémsky básnik Charles Baudelaire, kto preložil Poeove diela do svojej rodnej reči a priblížil ich tak európskym čitateľom. Nemenej zaujímavý je fakt, že Edgar napísal aj prírodovedeckú prácu o mäkkýšoch, ktorá sa už za jeho života dočkala troch vydaní.
Súkromný život spisovateľa je poznamenaný najmä jeho manželstvom s trinásťročnou sesternicou Virginiou. Časť spoločnosti to pobúrilo, hoci v danom období boli sobáše medzi vzdialenými príbuznými stále bežnou praxou, a to aj napriek vekovému rozdielu (Edgar mal v čase svadby dvadsaťsedem rokov). Ich spoločné šťastie trvalo len deväť rokov, kým Virginiu nepripravila o život tuberkulóza.