BRATISLAVA. Mal krásny byt v Moskve, vypredané vystúpenia po celom Sovietskom zväze, garantovaný zárobok a popularitu. Takmer na večné časy. Stačilo, že poslúcha a že vo svojich vtipoch nezosmiešňuje komunistickú stranu a jej najvyšších predstaviteľov.

No platí za to pohŕdaním kolegov, ktorí boli presvedčení, že umelci musia byť slobodní. A čo bolo najhoršie, aj jeho dospievajúci syn ním pohŕdal, cítil to na jeho pohľade.
Ruský komik Boris Arkadjev je hlavným hrdinom filmu Humorista. Na jeho premietanie pondelok 18. novembra pozýva psychiater Peter Breier.
Na projekciu zavolal aj svojich kolegov, budú sa rozprávať o tom, ako jednotlivci podliehajú tlaku politickej moci. A tiež o tom, akú dôležitosť má v ich živote sloboda.
Pod tlakom máte len dve možnosti
Peter Breier sa vo svojej praxi neraz stretol s umelcami, ktorí stáli pred podobnou dilemou. "Tí, ktorí vtedy tvorili, mali viaceré problémy. Veľký tlak sa pokúšali odstrániť alkoholom, boli v permanentnom strese, podliehali depresii. Boli aj takí, čo sa pokúsili o samovraždu," hovorí.
Pri projekcii filmu Humorista bude aj sociológ a bývalý kandidát na prezidenta Martin Bútora. V mladosti chcel písať, no mohol len do šuflíka. Chcel zostať slobodný.
Spolu s Petrom Breierom alebo manželmi Haštovcami tvorili psychiatricko-disidentský krúžok.