Ľudia nie sú zlí, len ľudstvo je príšerné, spieva v jednej pesničke Ivan Tásler. Čaká nás koniec sveta? Hynieme na vlastnú hlúposť? Alebo predsa len je ešte nádej, že sa z tejto katastrofy vyhrabeme?
Fakty verzus mediálna bublina, sila rozumu a naša ľudská obava, strach a eschatologické temné vízie. Keby sme čítali len noviny a sledovali televízne spravodajstvo, mali by sme dojem, že žijeme v permanentnej vojne, v celosvetovom stave núdze, násilia, katastrof a problémov.
Steven Arthur Pinker je kanadsko-americký experimentálny psychológ, kognitívny vedec a jazykovedec, ktorý pôsobí na Harvardovej univerzite. Dlhé roky sa venuje výskumu jazyka a mozgu, teda tomu, čo sa nám deje v hlave a čo v jazyku. Je známy aj ako intelektuál a vášnivý obhajca rozumu, evolúcie a vedeckého, ateistického pohľadu na svet. Je obhajcom toho Rozumu, možno aj s veľkým R, ktorý sa zrodil v hlbinách Európy v 18. storočí a dal vzniknúť systematickej vede, poznaniu a humanizmu. Rozumu, ktorý dostal skratkovitú nálepku osvietenstvo.

V knihe Buď svetlo práve v duchu ideí osvietenstva, v duchu vedy, rozumu, humanizmu a pokroku, reflektuje dnešnú mediálnu, prchkú, rýchlu éru a ukazuje, že napriek množstvu podivuhodných i bizarných výchyliek od „normálu“ sa kvalita nášho ľudského sveta zlepšuje. Stačí si pozrieť štatistiky a zamyslieť sa, čo čísla hovoria. Pokrok nezastavíš.
Faktománia
Grafy, fakty, čísla, veľké dáta, to je téma, ktorá sa objavila v posledných rokoch ako dokonalý dôkazový materiál, ktorý ukazuje, ako to v skutočnosti je. Žijeme dlhšie. Sme ako svet bohatší.