Existujú udalosti s ohromným dosahom na dejiny, no zároveň sa udiali s utajeným zámerom. Jednou z takých bola aj konferencia vo Wannsee. Na predmestí Berlína v prostredí krásnej vily sa 20. januára 1942 stretlo pätnásť mužov patriacich medzi nacistickú elitu, aby diskutovali a dohodli postup zbavenia Európy židovskej populácie.
Reinhard Heydrich a Adolf Eichmann tu ostatným predstavili novú metodiku holokaustu. Holokaust ako taký sa však začal už skôr, s odstraňovaním Židov nacisti nečakali na konferenciu, postupne ich likvidovali v rôznych častiach Európy. Tisíce ľudí postrieľali, no vo Wannsee bol odprezentovaný podstatne masovejší a absurdne deštruktívny spôsob „konečného riešenia“.
Komiks Wannsee nie je len historickým záznamom tejto približne hodiny a pol trvajúcej porady, ani ním nechce byť, ide skôr o umelecké vyjadrenie administratívneho postupu zla, ktoré vyplývalo z monopolu vlády násilia.
Neznesiteľná modernosť holokaustu
Už prvé listovanie komiksom Wannsee ukazuje pôsobivosť jeho vizuálneho spracovania. Po prečítaní pár strán a Heydrichovom prílete (vtedy bol už zastupujúcim ríšskym protektorom protektorátu Čechy a Morava) si začneme klásť otázku, prečo potrebovali nacisti zorganizovať formálne stretnutie na úrovni „konferencie“?