SME
Sobota, 27. február, 2021 | Meniny má AlexanderKrížovkyKrížovky

Chudík, Nosáľ, Labuda aj Kállay. Spomíname na významných umelcov, ktorí odišli v uplynulej dekáde

Zomreli aj mladí ľudia.

Posledná rozlúčka s choreografom a umeleckým vedúcim súboru Lúčnica Štefanom Nosáľom v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave.Posledná rozlúčka s choreografom a umeleckým vedúcim súboru Lúčnica Štefanom Nosáľom v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

BRATISLAVA. Za posledných desať rokov nás opustilo veľa významných umelcov. Mnohých stále vidíme na televíznych obrazovkách, prácu iných spoznávame v galériách, počujeme v rádiách.

Pripomeňte si ich v našom prehľade. Prinášame výber slovenských osobností, s ktorými sme sa v tejto dekáde rozlúčili.

2010

Eleonóra Gašparová (31. 8. 1925 – 6. 7. 2010)

Eleonóra Gašparová bola popredná autorka kníh pre deti a mládež. Pôsobila ako redaktorka vo vydavateľstvách Smena, Slovenské nakladateľstvo detskej knihy a Mladé letá, kde viedla redakciu pôvodnej tvorby. Neskôr pracovala ako spisovateľka na voľnej nohe.

Skryť Vypnúť reklamu

Písala knihy a leporelá pre najmladšie deti (Jurkove obrázky, Ceruzky a góly, Ahoj, prvá trieda), ale tiež prózu pre deti stredného veku (Slávna ľavačka, Poklad na Zvonovej hore, Ťažko je mustangovi), ako aj pre dospievajúcich (koncert bez ruží, Spievajúce drevo Helena). Jej najznámejším dielom je kniha Fontána pre Zuzanu, podľa ktorej vznikol aj úspešný rovnomenný film.

2011

Vladimír Kompánek (28. 10. 1927 – 20. 1. 2011)

Vladimír Kompánek bol významný slovenský sochár, grafik a maliar, zakladateľ skupinu Mikuláša Galandu.

Súvisiaci článok Zima prichádzala na Martina, krásna ako mladá pani. Kompánek zvečnil svoje detstvo Čítajte 

Vo svojej rozsiahlej tvorbe, ktorej bytostnou inšpiráciou boli slovenská krajina, ľudové zvyky a kultúra, sa venoval komornému i monumentálnemu sochárstvu, ale aj kresbe, maľbe, ilustrácii i drevenej hračke.

Medzi jeho najznámejšie diela patria jeho drevené archetypálne sochy čerpajúce z genia loci daného miesta, totemy či motívy ženy a poľných znakov.

Skryť Vypnúť reklamu

2012

Karol Kállay (26. 4. 1926 – 4. 8. 2012)

Významný slovenský fotograf a dokumentarista Karol Kállay zomrel v v auguste 2012 vo veku 86 rokov.

Patril medzi najvýraznejšie postavy slovenskej fotografie, jeho talent sa prejavil najmä vo fotografickej reportáži.

Prvé fotografie mu zverejnil švajčiarsky časopis Camera už začiatkom 40. rokov. V Paríži, Berlíne a v Moskve boli známe aj jeho módne fotografie. Bol hrdý na to, že vytiahol modelky z ateliéru do exteriérov.

Kállay pracoval pre časopisy doma i v zahraničí, magazín Geo ho v roku 1992 vyhlásil za fotografa roka.

2013

Milan Čorba (26. 7. 1940 – 12. 5. 2013)

Kostýmový výtvarník a scénograf Milan Čorba zomrel v máji 2013 vo veku 72 rokov.

Od roku 1984 pôsobil v Slovenskom národnom divadle, spolupracoval aj s divadlami v Prahe, Brne, Martine, Zvolene a Prešove. Vytvoril stovky divadelných a filmových kostýmových návrhov aj pre zahraničie.

Skryť Vypnúť reklamu

Od roku 1969 navrhol kostýmy do vyše štyridsiatky filmov. Medzi jeho výraznými titulmi sú televízne a hrané filmy: Mário a kúzelník, Čakanie na Godota, Balada o siedmich obesených, Ružové sny, Tisícročná včela, Noční jazdci, Obsluhoval jsem anglického krále, Orbis Pictus, Kuře melancholik, Višňový sad, La traviata a ďalšie.

V roku 2010 sa stal držiteľom Krištáľového krídla za celoživotné dielo.

Jozef Bednárik (17. 9. 1947 – 22. 8. 2013)

V lete 2013 nečakane zomrel režisér Jozef Bednárik. Mal len 65 rokov. Bednárik patril k významným a obľúbeným osobnostiam slovenskej divadelnej scény.

Svojou nekonvenčnosťou si podmanil operu a balet na scénach národných divadiel v Bratislave i v Prahe. Odštartoval éru muzikálu na Slovensku aj v Česku a stal sa muzikálovou režijnou stálicou.

Skryť Vypnúť reklamu

Mimoriadnemu diváckemu záujmu sa tešili všetky opery, ktoré Bednárik režíroval v Opere SND, napríklad Carmen, Turandot, Don Carlos, či Dcéra pluku.

Jozef Bednárik hosťoval so svojimi dielami na festivaloch v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku, Bulharsku, Monaku, Japonsku, v Spojenom kráľovstve, Izraeli a v mnohých ďalších krajinách.

Pre jeho šarm a charizmu ho milovali nielen kolegovia, ale aj diváci, ktorým doprial obrovské dávky vizuálnych vnemov, priam ich presycoval informáciami, rád citoval aj gýč. Bol precízny, pracovitý a kreatívny.

2014

Iva Mojžišová (4. 4. 1939 – 26. 1. 2014)

Iva Mojžišová bola uznávaná výtvarná teoretička, historička a kritička.

Písala eseje, kritiky a štúdie pre odborné časopisy – Slovenské pohľady, Revue svetovej literatúry, revue Ars a Výtvarný život. Skúmala historické avantgardy medzivojnového obdobia v maľbe, sochárstve, neskôr vo fotografii a dostala sa k fenoménu Bauhaus.

Skryť Vypnúť reklamu

Jej práca napokon vyvrcholila sústredeným výskumom histórie Školy umeleckých remesiel vďaka dlhodobo zhromažďovanému archívu písomných prameňov, literatúry a dokumentov, ako aj záznamov výpovedí osobností, ktoré mali priamy alebo sprostredkovaný vzťah k ŠUR a jej obdobiu.

2015

Peter Pišťanek (28. 4. 1960 – 22. 3. 2015)

Významný prozaik, publicista a scenárista Peter Pišťanek spáchal samovraždu vo veku nedožitých 55 rokov.

Peter Pišťanek vstúpil do literatúry začiatkom posledného desaťročia 20. storočia. Čitateľom ponúkol novú podobu slovenskej literatúry, aj preto jeho diela ihneď zaujali. Námety z prostredia na pomedzí veľkomesta a vidieka.

Preslávil sa svojím debutom, románom Rivers of Babylon (1991). Keď vyšiel, veľa ľudí z prostredia serióznej literatúry nechcelo veriť, že Rivers of Babylon napísal človek, ktorý v tom čase ešte nemal ani maturitu.

Skryť Vypnúť reklamu

Expresívne a s použitím rôznych štýlových vrstiev v ňom opísal prostredie bratislavského podsvetia, postavy drobných i väčších podvodníkov a prostitútok.

Medzi jeho diela okrem trilógie Rivers of Babylon patria aj knihy Sekerou a nožom, Rukojemník, Traktoristi a buzeranti či Recepty z rodinného archívu.

Ladislav Chudík (27. 5. 1924 – 29. 6. 2015)

Významný slovenský umelec a jeden z najobľúbenejších hercov Ladislav Chudík zomrel vo veku 91 rokov. Jeho najznámejšou rolou bola postava primára Sovu v seriáli Nemocnica na okraji mesta.

Ladislav Chudík zvládal tragické aj komické roly, slovenčinu aj češtinu, divadlo, televíziu aj film.

V Slovenskom národnom divadle, kde pôsobil šesťdesiatšesť rokov, mal veľké úlohy v Skrotení zlej ženy, Bratoch Karamazovovcoch alebo v Žobráckej opere.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo filme sa preslávil ako kapitán Dabač v rovnomennom filme Paľa Bielika, Stanislav Barabáš ho zavolal do Piesne o sivom holubovi a jeho „didaktický zjav“ poslúžil Otakarovi Vávrovi, keď potreboval Komenského do filmu Putovanie Jana Amosa.

V roku 2010 získal Českého leva za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme Kawasakiho ruže (2009). Jeho posledným filmom bol Červený kapitán nakrútený v réžii Michala Kollára podľa bestselleru Dominika Dána.

2016

Leopold Haverl (16. 2. 1936 – 5. 2. 2016)

Dlhoročný člen činohry SND Leopold Haverl zomrel vo veku nedožitých 80 rokov.

Leopold Haverl patril do šťastnej hereckej generácie. Zahral si v množstve filmov a televíznych inscenácií či rozprávok.

Smrť sa volá Engelchen (1960), Román o base (1968, Dáma (1967), Elektra (1978), Vojvodkyňa z Amalfi (1979), seriál Život bez konca (1982). To je len zlomok toho, v čom si v televízii zahral. Naposledy sa objavil v seriáli Divoké kone.

Skryť Vypnúť reklamu

Niekoľko rokov vystupoval v úspešnom muzikáli Na skle maľované ako Rozprávač. Haverl sa zaskvel aj v muzikáloch režiséra Jozefa Bednárika v Divadle Andreja Bagara v Nitre a účinkoval i na Novej scéne v Bratislave.

Svoj hlas prepožičal najväčším filmovým mágom – Gandalfovi z Pána prsteňov i Dumbledorovi z Harryho Pottera, ale aj obrovskému množstvu iných postáv. Bol Grékom Zorbom, Raskoľnikovom i Donom Carlosom.

Karol Machata (13. 1. 1928 – 3. 5. 2016)

Vo veku 88 rokov zomrel v máji 2016 po dlhej chorobe Karol Machata. Bol dlhoročným členom činohry Slovenského národného divadla.

Patril k najvýznamnejším slovenským predstaviteľom povojnovej hereckej generácie, bol silnou individualitou a ako jeden z nevšedných talentov sa zaradil medzi naše najväčšie a najuznávanejšie herecké osobnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľmi populárny bol jeho film Dáždnik svätého Petra – z roku 1958. Hral v klasike Červené víno, u Františka Vláčila vo filme Stíny horkého léta. Často dostával úlohy kráľov, napríklad v rozprávke Soľ nad zlato.

Jeho vzácnou značkou bol hlboký, rozprávkový hlas. Okrem televíznych rozprávok zaznieval často v rozhlase, deti ho počúvali doma z platní, v rozhlase ich nahral desiatky.

2017

Jozef Jankovič (8. 11. 1937 – 6. 6. 2017)

Akademický sochár a profesor Jozef Jankovič zomrel vo veku 79 rokov. Venoval sa sochárskej tvorbe, grafike, kresbe a šperku, bol jednou z vedúcich osobností slovenského výtvarného umenia.

Bol známy ako autor monumentálneho aj komorného sochárstva a reliféfnej koláže.

Jeho monumentálne sochy dnes stoja v modernej štvrti La Défense v Paríži aj v Olympijskom parku v Soule. V Banskej Bystrici je súsošie Obete varujú. Je súčasťou Pamätníka SNP, vytvoril ho s architektom Dušanom Kuzmom.

Skryť Vypnúť reklamu

Komunisti Jozefa Jankoviča vylúčili zo Zväzu výtvarných umelcov, čo znamenalo, že bol vyradený z oficiálnych výstav, z nákupov diel do štátnych galérií aj z médií, nemohol cestovať.

Štefan Nosáľ (20. 1. 1927 – 22. 7. 2017)

Národný umelec, zakladateľ, umelecký vedúci a choreograf umeleckého súboru Lúčnica profesor Štefan Nosáľ zomrel vo veku 90 rokov.

Od roku 1949 pôsobil ako tanečník, postupne umelecký vedúci tanca a choreograf mužskej skupiny Odzemkári, neskoršej zložky Lúčnice.

Umeleckým vedúcim a choreografom súboru Lúčnica, ktorý už roky plným priehrštím rozdáva neopakovateľné plody bohatej slovenskej tradície publiku doma i v zahraničí, sa Štefan Nosáľ stal v roku 1951.

Na tomto poste ovplyvnil umelecké smerovanie Lúčnice, vytvoril svojský štýl prekomponovávania pôvodných ľudových tancov a ich umeleckej javiskovej štylizácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Pod jeho vedením tancovali stovky tanečníkov a vychoval viac ako tridsať profesionálnych choreografov. Jeho choreografie patria k najvýznamnejším umeleckým výtvorom v oblasti scénickej štylizácie ľudového tanca.

Marián Varga (29. 1. 1947 – 9. 8. 2017)

Hudobník a skladateľ, jeden z najväčších osobností slovenskej hudobnej scény Marián Varga zomrel vo veku 70 rokov po ťažkej chorobe.

Súvisiaci článok Bolo to šialenstvo, ľudia liezli do divadla načierno cez orchester. Nová scéna oživila legendu Čítajte 

Marián Varga priniesol do slovenskej hudby niečo, čo socialistickému mysleniu odporovalo - hudba plná nezbednosti a rebelantstva spojená s majstrovským hudobným cítením.

Koncom 60. rokov sa stal členom skupiny Prúdy. Ich debutový album Zvonky zvoňte je považovaný za najdôležitejší v slovenskom bigbíte. Deväť z dvanástich skladieb pritom napísal Varga.

Po nezhodách v skupine opustil aj Prúdy a založil prvú slovenskú artrockovú kapelu – Collegium Musicum. V roku 1977 pripravil ďalší prelomový počin: muzikál Cyrano z predmestia, o ktorý vtedy mali záujem aj v zahraničí.

Skryť Vypnúť reklamu

2018

Marián Labuda (28. 10. 1944 – 5. 1. 2018)

Jeden z najznámejších a najobľúbenejších slovenských hercov Marián Labuda zomrel vo veku 73 rokov. Patril medzi hercov, ktorí s mnohoznačnou noblesou dokážu stvárniť aj najprostejší charakter.

Marián Labuda po skončení Divadelnej fakulty VŠMU nastúpil do SND, v roku 1968 spoluzakladal Divadlo na Korze, odtiaľ prešiel po zákaze na Novú scénu. Tam sa vypracoval od komických a tragikomických postáv, ktoré mu sedeli, aj k veľkým dramatickým úlohám.

Jeho najznámejšou rolou bol pán Pávek v legendárnej komédii Vesničko má středisková. Hral aj vo filmoch Krajinka (2000), Všichni moji blízcí (1999), Stretnutie s Venušou (1991), Konec starých času (1989), Dobří holubi se vracejí (1988), Ružové sny (1976), Pacho, hybský zbojník (1976), Obsluhoval jsem anglického krále (2006), objavil sa aj v pokračovaní rozprávkového hitu Anjel pána 2 (2017).

Skryť Vypnúť reklamu

Peter Krištúfek (23. 6. 1973 – 23. 4. 2018)

Spisovateľ a filmár Peter Krištúfek zomrel tragicky vo veku 44 rokov.

Bol jednou z dvoch obetí tragickej nehody, ktorá sa stala na ceste R1 v smere z Banskej Bystrice do Zvolena pri obci Badín, pri ktorej sa zrazil autobus s nákladiakom.

Vyštudoval tu filmovú a televíznu réžiu na Vysokej škole múzických umení. Je autorom vyše dvadsiatky dokumentárnych filmov a dvoch kratších hraných filmov – Noc na slnku a Aký nádherný svet!

Bol trojnásobným finalistom literárnej súťaže Poviedka. Za debutovú zbierku krátkych próz Nepresné miesto získal prémiu Ceny Ivana Kraska.

Je autorom ďalších próz Voľným okom, Rota pomalého nasadenia, Šepkár, Mimo času, Blíženci a protinožci, Atlas zabúdania a ďalšie. S románom Dom hluchého prerazil aj na maďarskom či anglickom literárnom trhu.

Skryť Vypnúť reklamu

Marián Geišberg (23. 12. 1953 – 10. 11. 2018)

Herec a pesničkár Marián Geišberg zomrel vo veku nedožitých 65 rokov. Pôsobil vo viacerých divadlách v Prešove, Martine aj v Trnave. Od roku 1992 bol členom Činohry Slovenského národného divadla.

Jedným z prvých filmov, v ktorých účinkoval, bola snímka Pásla kone na betóne, ktorú v roku 1982 nakrútil režisér Štefan Uher. Hral aj vo filmoch Jánošík – Pravdivá história, Hodinu nevíš…či v trpkej komédii Revival. Účinkoval v seriáloch Kriminálka Staré mesto (2010) a Gympel.

Najnovšími filmami, v ktorých Marián Geišberg hral, boli Krok do tmy, Červený kapitán a rozprávka Čertovské pero.

Geišberg bol známy aj ako folkový autor a interpret, v roku 1998 vydal album Nápoky, v roku 2002 druhý s názvom Neladí, nevadí. Vydal zbierky poviedok Ono ma to poje a Prejsť prahom a zavrieť dvere.

Skryť Vypnúť reklamu

2019

Dušan Mitana (9. 12. 1946 – 22. 5. 2019)

Mystifikátor, rebelant, búrlivák, klasik aj legenda. Spisovateľ Dušan Mitana odišiel vo veku 73 rokov.

Vždy šiel proti prúdu a jeho diela budú navždy patriť medzi to najlepšie zo slovenskej prózy. V roku 1970 mu vyšla prvá zbierka poviedok pod názvom Psie dni, plná mierne morbídnych, hravých aj poetických príbehov s prvkami humoru, paradoxu aj absurdity.

Slávu a čitateľov si vyslúžil za poviedku V električke, dodnes označovanú za najlepšiu alebo najznámejšiu slovenskú poviedku o sexe.

Medzi jeho najznámejšie diela patria aj novela Patagónia, pamäte Môj rodný cintorín, či kniha Zjavenia, ktorá bola v roku 2005 nominovaná na cenu Anasoft Litera.

Vytvoril aj televízne scenáre k filmom Škola lásky, Dynamit, A pobežím až na kraj sveta a Plukovník Chabert.

Peter Ďuďo Dudák (11. 3. 1973 – 14. 8. 2019)

Spevák skupiny Hex, skladateľ a producent Peter Dudák zomrel v lete po ťažkej chorobe. Od šiestich rokov sa učil hrať na klavíri a vyštudoval Vysokú školu múzických umení.

Skupinu Hex založili v roku 1989. Prvý koncert odohrali 17. februára 1990 v bratislavskej Petržalke. Odvtedy má kapela za sebou tisícky koncertov, desiatky úspešných hitov, deväť štúdiových, dva výberové albumy a získala mnohé významné hudobné ceny.

Ako producent spolupracoval s viacerými mladými slovenskými hudobníkmi ako napríklad Adam Ďurica. Popritom pracoval aj pre televíziu Joj, mnohé zvučky v zábavných reláciách sú jeho, nemal veľa času slúžiť iným.

Album tebe, ktorý Hex nahral v roku 2017, zostane posledný s Ďuďovým hlasom.

Monika Potokárová (30. 6. 1992 – 25. 11. 2019)

Mladá herečka, členka Činohry SND Monika Potokárová si vzala život vo veku 27 rokov.

Vyštudovala herectvo na Konzervatóriu v Bratislave, navštevovala ročník pantomímy na pražskej HAMU a absolvovala herectvo na VŠMU v Bratislave. Už počas štúdia hosťovala v Činohre SND, ktorej členkou sa stala v októbri 2016.

Patrila k najobsadzovanejším herečkám činoherného súboru SND, v repertoári v SND mala 12 postáv.

Účinkovala v inscenáciách Zo života ľudstva, Antigona, Hedda Gablerová, Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch, Mercedes Benz, Rodáci, Cudzô, Rivers of Babylon, Ruské denníky, Vedľajšie účinky, Fyzici.

V roku 2017 získala Prémiu Literárneho fondu za postavu Moniky v inscenácii hry Zo života ľudstva. V roku 2018 Cenu Dosky za mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla za spevácky výkon v inscenácii Kabaret normalizácia alebo Modlitba za Martu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 2. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 4. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 5. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto!
 6. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur
 7. Geis pomáha zvládať komplikácie v cezhraničnej preprave
 8. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje
 9. Online zľavy: Viete, kde ich vyhľadať?
 10. Šanca pre mladé talenty
 1. O2: Mentálne zdravie zamestnancov je pre nás veľkou prioritou
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 3. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 4. Dáma s pávím pierkom
 5. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 6. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 7. Získaj náskok pred štartom
 8. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 9. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 10. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 17 370
 2. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 10 776
 3. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 8 195
 4. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 8 175
 5. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 7 351
 6. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 7 145
 7. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 530
 8. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 5 836
 9. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 5 622
 10. Zažite farebný Marakéš a hory Atlasu so slovenským sprievodcom 4 888
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Úmrtia slávnych umelcov

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zanzibar láka na krásne pláže aj vstup bez testov.

Vírusu podľahol aj viceprezident Zanzibaru.

18 h
Ilustračné foto

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 306-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 7 075 obetí. Opatrenia riadi covid automat.

10 h
Petra Vlhová v zjazde vo Val di Fassa.

Slovenka skončila v sobotu v zjazde dvanásta.

2 h
Premiér Igor Matovič, minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas na stretnutí s vedcami.

Hlavným cieľom má byť minimalizovanie mobility.

4 h